а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
03 липня 2009 р. Справа № 2-а-1832/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Мультян Марини Бондівни;
При секретарі судового засідання: Педорук Олеся Сергіївна;
За участю представників сторін:
позивача : Гончар О.І. представник за довіреністю;
відповідача : Балховський С.К. за довіреністю;
розглянувши матеріали справи
за позовом: фірми "Люстдорф" у формі товариства з обмеженою відповідальністю
до: головної державної інспекції на автомобільному транспорті
про: визнання протиправним та скасування постанови
Заявлено позов фірми “Люстдорф”у формі товариства з обмеженою відповідальністю до територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України у Вінницькій області, м. Вінниця про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій.
Позов мотивований тим, що стосовно ТОВ Фірими “Люсдорф”начальником Головавтотрансінспекції у Вінницькій області 27.10.2008р. прийнято постанову №079289 про застосування фінансових санкцій. Вказану постанову позивач вважає протиправною та просить її скасувати з підстав зазначених у позовній заяві (а.с.4-7)
Ухвалою суду від 02 квітня 2009 року по даній адміністративній справі було відкрито провадження.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог та залишити в силі постанову № 079289 від 27.10.2008 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні докази, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, з наступних підстав.
12.09.2008р. начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області затверджено Графік проведення рейдових перевірок на тиждень -15.09.2008р-19.09.2008р. відповідно якого, встановлено на 15.09.2008р-17.09.2008р. місце проведення перевірки: “вул. Б Хмельницького, 271,м. Львів”.
Згідно вказаного графіку державним інспекторам Яцику Я.П., Вітр І.В. видано завдання на перевірку №025272 від 15.09.2008р. для проведення рейдової перевірки на ділянці маршруту Львів -Луцьк 53 км, м. Львів вул., Б.Хмельницького,271 з 15.09.2008р. до 17.09.2008р.
17.09.2008р. о 14 год. 30 хв. державними інспекторам Яцик Я.П., Вітр І.В. в м. Львів по вул. Б.Хмельницького, 271 складено акт №089562 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на автомобіль ГАЗ - 3302 ПГ номерний знак АВ 52-68 АМ що належить ТОВ “Фірма Люсдорф”. В акті встановлено, що згідно накладних ЛВ №036472036821 від 17.09.2008р. вказаний автомобіль надавав постачальнику СПД Трач та отримувачам ПП Гукач, ПП Гопдевський послуги по перевезенню. Відповідна ліцензія для даного виду діяльності була відсутня. Також, в дорожньому листі відсутні відмітки про проходження водієм медичного огляду перед виїздом на лінію. Водій в акті надав пояснення про те, що лікаря у них немає, а ліцензійна картка не видавалась. Зауваження щодо дій державних інспекторів в акті відсутні. З вищенаведеного суд приходить до висновку, що ТОВ “Фірма Люсдорф”надавала послуги по перевезенню вантажів на договірній основі за відсутності ліцензії для даного виду діяльності.
Судом, також, встановлено що у подорожньому листі №483359 вантажного автомобіля від 17.09.2008р. ГАЗ 3302 номерний знак АВ 5268 АМ (а.с.28) відсутня відмітка про проходження водієм медичного огляду.
Територіальне відділення у Вінницькій області Головної державної інспекції на автомобільному транспорті направило повідомлення ТОВ “Фірма Люсдорф”про те що комісією розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт буде проведено 27.10.2008р. Вказане повідомлення отримано ТОВ “Фірма Люсдорф”13.10.2008р. про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №588581.
27.10.2008р. начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Вінницькій області прийнято постанову про застосування фінансових санкцій стосовно ТОВ “Фірма Люсдорф”(а.с.8), яка була направлена позивачу 31.10.2008р., що підтверджується реєстром № 4 поштових відправлень (а.с.54).
Відповідно до ст. 33 ЗУ „Про автомобільний транспорт” автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах.
Враховуючи положення ст. 48 вищевказаного закону, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. До таких документів для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення, відносяться: для автомобільного перевізника -ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, предбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи , передбачені законодавством України.
Іншими документами згідно п.п.11.1, 11.2, 11.3 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363 є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля, що є документами суворої звітності.
Пункт 2 частина 1 статті 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт" передбачає відповідальність за надання послуг перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначені статтями 39 та 48 вказаного Закону.
Наказом Міністерства транспорту України та Міністерства статистики України № 488\346 від 29 грудня 1995 року „Про затвердження типових форм первинного обліку роботи вантажного автомобіля” чітко визначена форма дорожніх листів для вантажного автомобіля. Відповідно до вказаного наказу серед обовязкових реквізитів є графа проходження технічного огляду транспортним засобом та медичного огляду водія.
Провівши аналіз даних положень із нормативно-правових актів, суд приходить до висновку, що дорожній лист входить до групи документів, які мають бути при перевезенні вантажів на договірних умовах фізичною особою та існує чітко затверджена його форма.
Також судом встановлено, що водій транспортного засобу, що здійснює вантажні перевезення, має обов'язково проходити передрейсовий медичний огляд. Правовою підставою його проведення є ст. 45, 46 ЗУ "Про дорожній рух", ст. 34 "Про автомобільний транспорт" та ч. 5 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 05 червня 2000 року № 124\345.
Згідно із ст. 45 ЗУ "Про дорожній рух" медичний огляд проводиться з метою визначення здатності кандидаті у водії і водіїв до безпечного керування транспортними засобами. У ст. 46 вказаного Закону зазначається, що для медичного контролю обслуговування водіїв та їх оздоровлення підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та господарювання при чисельності водіїв 100 і більше чоловік створюються відомчі спеціалізовні медичні, фельдшерські та оздоровчі пункти, медико-санітарні частини, поліклінічні відділення та заклади охорони здоров'я, а при чисельності водіїв менше 100 чоловік - з територіальними медичними закладами укладаються договора на їх медичне обслуговування.
Відповідно до п. 1.9 Положення про медичний огляд кандидатів у водії і водіїв транспортних засобів щозмінний передрейсовий та після рейсовий медичні огляди водіїв транспортних засобів проводяться лікарями або середніми медичними працівниками, які здійснюють медичний контроль обслуговування водіїв підприємств , установ, організацій. Медичні працівники мають право проводити зазначені медичні огляди після періодичного - один раз на три роки- навчання методам їх проведення в Українському медичному центрі безпеки дорожнього руху та його філіалах відповідно до Порядку навчання медичних працівників методам проведення передрейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів, що затверджений наказом МОЗ України від 28.11.1997 року №339.
Таким чином, суд, на підставі аналізу чинного законодавства, наданих суду доказів, дійшов висновку, що відповідач, застосовуючи фінансову санкцію до фірми “Люстдорф”у формі товариства з обмеженою відповідальністю діяв правомірно та відповідно до законодавства України.
З урахуванням вищенаведеного та зважаючи на те, що відповідачем, як вбачається з матеріалів справи позивача, оглянутої в судовому засіданні, фінансова санкція застосована до Позивача за порушення ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт" відповідно до чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із п. 6 ч. 1 ст.3 КАС України адміністративний позов - це звернення до адміністртивного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України у адмністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 08.07.09
Суддя Мультян Марина Бондівна