а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
09 липня 2009 р. Справа № 2-а-1956/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
колегії суддів:
головуючого судді Мультян Марини Бондівни,
Суддів: Воробйової Інни Анатоліївни, Федчука Віталія Володимировича,
при секретарі судового засідання: Педорук Олесі Сергіївні
за участю представників сторін:
позивача : Петричко С.П.- представник,
відповідача 1 : Кукуруза Ю.М.- представник за довіреністю,
відповідача 2, 3: Ільченко Т.М.- представник за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засідані матеріали справи
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий комплекс "Новий Універмаг"
до: управління Пенсійного фонду України у м. Козятині, головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Пенсійного фонду України
про: визнання протиправними і скасування рішень
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий комплекс "Новий Універмаг" до управління Пенсійного фонду України у м. Козятині, головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними і скасування рішень.
Позов мотивовано тим, що рішенням начальника управління ПФУ у м. Козятині №67/03 від 23.09.2008 року, залишеним без змін рішеннями Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.11.2008 року №3490/06-36/09 та Пенсійного Фонду України від 35.02.2009 року №2030/09-ю, за несвоєчасне перерахування страхових внесків до органів Пенсійного Фонду України на TOB “ТК “Новий Універмаг”було накладено штрафні санкції в сумі 19085 грн. 12 коп. та нараховано пеню в розмірі 9141 грн. 89 коп. TOB “ТК “Новий Універмаг”вважає, що зазначені рішення є протиправними. Це обґрунтовується наступним. Ухвалою Козятинського міськрайонного суду від 26.01.2006 року було заборонено директору TOB “ТК “Новий Універмаг”вчиняти любі дії від імені генерального директора КП “Універмаг Ювілейний”та TOB “ТК “Новий Універмаг”, в тому числі використовувати кошти підприємства. Виконуючи вказану ухвалу суду, підприємство не сплачувало податки та збори до державних цільових фондів, в тому числі і до Пенсійного фонду України, в термін до 24.05.2006 року. В подальшому підприємство не своєчасно сплачувало страхові внески, оскільки протягом вказаного часу утворилася значна заборгованість перед бюджетом та іншими цільовими фондами. За таких обставин позивач вважає, що відсутня вина посадових осіб TOB “ТК “Новий Універмаг”у несвоєчасній сплаті страхових внесків до органів Пенсійного Фонду України протягом обумовленого періоду. Також позивач зазначає, що на даний час TOB “ТК Новий Універмаг”не має поточної заборгованості перед органами Пенсійного Фонду України. Окрім того, начальник управління ПФУ у м. Козятині Галак Ю.О. не повідомила керівництво TOB “ТК “Новий Універмаг”про те, що вона має намір винести вищезазначене рішення, не викликала генерального директора та головного бухгалтера TOB “ТК “Новий Універмаг”, чим позбавила їх можливості надати свої заперечення щодо накладення штрафу та нарахування пені. З наведених підстав позивач просив визнати протиправним і скасувати: рішення управління Пенсійного Фонду України у м. Козятині про застосування фінансових санкцій та нарахування пені Товариству з обмеженою відповідальністю “Торговий комплекс “Новий Універмаг” №67/03 від 23.09.2008 року; рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.11.2008 року №3490/06-36/09 про залишення без змін рішення управління Пенсійного Фонду України у м. Козятині; рішення Пенсійного Фонду України від 05.02.2009 року №2030/09-ю про залишення без змін рішень управління Пенсійного Фонду України у м. Козятині №67/03 від 23.09.2008 року та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.11.2008 року №3490/06-36/09.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити з підстав викладених в позовній заяві (а.с. 4, 5)
Представники відповідачів - управління Пенсійного фонду України у м. Козятині, головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Пенсійного фонду України - позовні вимоги не визнали, вважають свої дії та рішення правомірними і такими, що відповідають вимогам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особам внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України". В клопотанні від 11.06.2009р. що надійшло через канцелярію Вінницького окружного суду вх№8319 Головне управління Пенсійного фонду України просить у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав зазначених у запереченнях на позовну заяву (а.с.23, 24, 32). Також, в запереченнях та клопотанні від 11.06.2009р., що надійшло через канцелярію Вінницького окружного суду вх. №8319 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області просить відмовити у задоволенні позову з причин пропуску позивачем 10-деного строку для звернення до суду.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий комплекс "Новий універмаг" зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України у м. Козятині платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У зв'язку з тим, що з 20 січня 2005 року страхувальник несвоєчасно сплачував страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у відповідності до п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон 1058) та п.9.3.2 ч.9 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.03 за №64/8663 (далі-Інструкція) начальником управління Пенсійного фонду України у м. Козятині винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 23.09.2008 року №67/03.
Відповідно до ч.6 ст.20 Закону 1058 та п.5.1.4. Інструкції, платники страхових внесків визначені ч.1 ст.14 Закону та п.2.1.1. Інструкції зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є календарний місяць. Нараховані за рішенням від 23 вересня 2008 року за №67/03 фінанси санкції та пеня, були застосовані до платника, у зв'язку із систематичним порушенням термінів сплати страхових внесків до Пенсійного фонду період з 20.01.2005 по 27.08.2008 року.
Згідно п.2 ч.9 ст.106 Закону 1058 та п.9.3.2 ч.9 Інструкції коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Нарахування пені передбачено абз. 5 п.2 ч.9 ст.106 Закону 1058 п.10.1 ч.10 Інструкції, відповідно до яких на суми прострочення заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Частиною 13 статті 106 Закону 1058 передбачено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою. Частина 14 вказаної статті передбачає, що рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом. У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.11.2008 року №3490/06-36/09 залишено без змін рішення управління Пенсійного Фонду України у м. Козятині.
Рішенням Пенсійного Фонду України від 05.02.2009 року №2030/09-ю залишенно без змін рішення управління Пенсійного Фонду України у м. Козятині №67/03 від 23.09.2008 року та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.11.2008 року №3490/06-36/09.
Підставою несвоєчасної сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, позивач вважає ухвалу Козятинського міськрайонного суду від 26 січня 2006 року, оскільки цією ухвалою генеральному директору ТОВ "ТК “Новий універмаг”відповідно було заборонено використовувати кошти підприємства.
Як вбачається з матеріалів справи рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків №67/03 стосовно ТОВ "ТК " Новий універмаг" винесено 23 вересня 2008 року за період з 20.01.2005р. по 27.08.2008р. Тобто до моменту винесення ухвали Козятинським міськрайонним судом про забезпечення позову, позивачем, також не сплачувались (чи несвоєчасно сплачувались) страхові внески. Окрім того, як вбачається з картки особового рахунку (а.с.35, 36), позивачем протягом усього періоду за який нараховано штрафні санкції, (навіть після винесення ухвали Козятинським міськрайонним судом) проводились платежі, але не в повній мірі чи невчасно.
Згідно п.2, п.3 ч.2 ст. 5 Закону 1058 виключно цим Законом визначаються: платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Стаття 18 Закону 1058 вказує на те, що розмір страхових внесків, у тому числі розмір частини внесків, що спрямовуються до Накопичувального фонду, встановлює Верховна Рада України відповідно для страхувальників і застрахованих осіб за результатами актуарних розрахунків, виходячи з того, що вони повинні забезпечувати надання особам пенсійних виплат і соціальних послуг, передбачених цим Законом, а також покриття адміністративних витрат для забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Пропозиції про розмір страхових внесків вносить Кабінет Міністрів України разом із проектом закону про Державний бюджет України на наступний рік. Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Страхові внески не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів, не підлягають вилученню з Пенсійного фонду або з Накопичувального фонду і не можуть використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Згідно ч. 4 ст. 20 Закону 1058 сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду. Частина 5 вказаної статті передбачає, що страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
За таких обставин, суд вважає, що страхувальник - товариство з обмеженою відповідальністю "ТК "Універмаг" - повинен був виконувати обов'язки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що прямо встановлено Законом. Ухвала Козятинського міськрайонного суду від 26.01.2006р., якою заборонено Петричку С.П. вчиняти дії від імені генерального директора ТОВ "ТК "Новий універмаг" в тому числі використовувати кошти підприємства, не перешкоджає юридичній особі виконувати обов'язки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як встановлено в судовому засіданні, рішення начальника управління ПФУ у м. Козятині №67/03 від 23.09.2008 року, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.11.2008 року №3490/06-36/09, рішення Пенсійного Фонду України від 05.02.2009 року №2030/09-ю про залишення без змін попередніх рішень, прийняті компетентним органом в межах його повноважень в порядку та в строки встановлені Законом 1058 та Інструкцією.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд, прийшов до висновку про відмову в задоволені позову.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94,128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 13.07.09
Головуючий суддя Мультян Марина Бондівна
Судді: Воробйова Інна Анатоліївна,
Федчук Віталій Володимирович