а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
17 червня 2009 р. Справа № 2-а-2171/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Сторчака Володимира Юрійовича,
При секретарі судового засідання: Гонті Інні Олександрівні
За участю представників сторін:
позивача : Костелей К.А. - представник
відповідача 1 : Тютюнник А.М. - представник
відповідач 2 : не з'явився
розглянувши матеріали справи
за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Корделівський цукровий завод"
до: Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області, Калинівського відділення Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області
про: визнання протиправними дій та скасування рішення
Відкрите акціонерне товариство "Корделівський цукровий завод" ( надалі - позивач) звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області (надалі - відповідач 1), Калинівського відділення Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області (надалі - відповідач 2) про визнання протиправними дій та скасування рішення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до акту перевірки №57/1501/00371699 від 07.04.2009 року, відповідачами був зроблений висновок про заниження позивачем податкового зобов'язання по земельному податку на 27088,40 грн. у поданому уточненому розрахунку від 17.10.2008 року за 2008 рік. На підставі даного акту відповідачем 2 було винесено податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних фінансових санкцій №000988050/0 від 15.04.2009 року.
Однак, як зазначає позивач, виникнення заниженого податкового зобов'язання по земельному податку на суму 27088,40 грн., відповідачами в акті перевірки визначено через невірне застосування коефіцієнта індексації грошової оцінки сільськогосподарських угідь на 2008 рік, незастосування грошової оцінки в межах населеного пункту.
Позивач в позові посилається на п.3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про проведення індексації грошової оцінки земель" від 12.05.2000 року №783, де визначено, що Державному комітетові по земельних ресурсах, Раді міністрів АРК, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити інформування власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію грошової оцінки земель. Проте, з акту перевірки не вбачається те, що позивача, як землекористувача, було своєчасно проінформовано про новий розмір індексації на 2008 рік.
Представник позивача в судовому засіданні зменшив позовні вимоги щодо скасування податкового повідомлення-рішення в частині донарахування додаткових сум податкових зобов'язань по земельному податку у зв'язку з порушенням порядку обчислення суми земельного податку на 2008 рік в поданому уточнюючому розрахунку від 17.10.2008 року, де позивачем при розрахунку земельного податку у графі 8 "коефіцієнт індексації грошової оцінки" в рядку 1.1.1, 2.2.1, 2.3.1. згідно податкового розрахунку зазначено коефіцієнт - 2,551, чим порушено частину 1 ст.7 Закону України „Про плату за землю" №2535-ХП від 03.07.1992 року, ст.23 Закону України „Про плату за землю" №2535-ХИ від 03.07.1992 року, пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" та лист Державного комітету України із земельних ресурсів від 10.01.2008 року №14-22-6/5.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених в запереченні на позов №1931/10/16 від 03.06.2009р..
Представник відповідача 2 в судове засідання не з'явився, хоча був повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
На підставі п.1 ст. 11 ЗУ "Про державну податкову службу в Україні" №509-ХІІ від 04.12.1990 року та п.п. 4.2.2 ст. 4 ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181 від 21.12.2000 року, старшим державним податковим інспектором, сектору оподаткування юридичних осіб, Тютюник Альоною Миколаївною проведено перевірку позивача з питань виявлення арифметичних або методологічних помилок у поданому уточнюючому розрахунку платником земельного податку за 2008 рік №17294 від 17.10.2008 року.
За результатами перевірки було складено акт №57/1501/00371699 від 07.04.2009 року. На підставі даного акту відповідачем 2 було прийняте податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000988050/0 від 15.04.2009 року на суму 28442,82 грн..
В судовому засіданні встановлено, що згідно Державного акта на землю №11 від 07.03.1996 року за ВАТ Корделівський цукровий завод" рахується земельна ділянка площею 241,51 га, частина якої розташована в межах населеного пункту, її розмір складає 12,69 га, та 228,82 га земельної ділянки знаходиться за межами населеного пункту.
Також це видно з акта перевірки, в якому перевіряючими встановлено, що згідно розрахунку земельного податку на земельні ділянки населених пунктів яким не встановлено грошову оцінку (додаток 5), площа земельної ділянки становить 12,69 га та нараховано загальну суму земельного податку, яка підлягає сплаті за даними позивача що складає 21243,06 грн.. Згідно довідки виданої відділом земельних ресурсів №174 від 21.12.2008 року станом на 01.01.2008 року грошова оцінка в межах населеного пункту становить 14,10 грн. за 1 м кв. без урахування коефіцієнта індексації. Отже, суму податку необхідно розрахувати відповідно до частини 1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" №2535-ХІІ від 03.07.1992 року із внесеними змінами та доповненнями, із врахуванням коефіцієнта індексації 2,623 відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" та листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 10.01.2008 року №14-22-6/55. За даними перевірка нарахована сума земельного податку складає 46927,62 грн..
Відповідно до статті 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Відповідно до ст.13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Позивач посилається на норми "Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженого Наказом Державного комітету України по земельним ресурсам від 27.01.2006 р. за №18/15/21/11 в якому зазначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Однак, відповідно до ст.14. ЗУ „Про плату за землю" платники земельного податку, самостійно обчислюють суму земельного податку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями, тобто необхідно самостійно звернутись до відділу землересурсів для одержання інформації про оцінку землі та коефіцієнта індексації. Форма податкового розрахунку по земельному податку затверджена наказом ДПА України від 26.10.2001 №434 Про затвердження форм Зведеного розрахунку суми земельного податку довідки до уточненого розрахунку та порядку їх подання до органу державної податкової служби, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.10.2001року за №963/6154. Відповідно до вищезазначеного порядку юридичні особи самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання щодо земельного податку в порядку та за ставками, визначеними Законом України "Про плату за землю". Розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на 1 січня поточного року і щороку подається власниками землі та землекористувачами до органу Державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями.
Відповідно до частини першої ст.7 Закону України „Про плату за землю" ставка земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року №1066 Про затвердження Порядку взаємодії органів виконавчої влади щодо обміну інформацією, необхідною для обчислення та справляння плати за землю Управління земельних ресурсів інформує органи державної податкової служби щодо проведення нормативної грошової оцінки земель у межах населених пунктів у цілому та в розрізі регіонів з розподілом на міста обласного і районного значення, селища, села та земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів у цілому та в розрізі з розподілом землекористувачів за категоріями земель.
Відповідно до ст.27. Закону України „Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, здійснюється органами державної податкової служби. Вимог щодо надання витягу до розрахунку земельного податку в законодавстві не передбачено.
Отже, в даному випадку рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000988050/0 від 15.04.2009 року на суму 28442,82 грн. прийняте на підставі акту перевірки, висновки якого містять в собі належно обґрунтовані фактичні обставини виявленого порушення, а тому таке рішення прийняте позивачем правомірно та відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як свідчать матеріали справи та пояснення представників сторін в судовому засіданні оспорюване позивачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000988050/0 від 15.04.2009 року на суму 28442,82 грн. прийняте правомірно, а отже у суду відсутні підстави для його скасування.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що в позові слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
В задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства "Корделівський цукровий завод" до Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області, Калинівського відділення Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області про визнання протиправними дій та скасування рішення - відмовити.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 22.06.09
Суддя Сторчак Володимир Юрійович