Постанова від 02.07.2009 по справі 2-а-2525/09/0270

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2009 р. Справа № 2-а-2525/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд

Під головуванням судді: Дончика В.В.,

при секретарі судового засідання: Ваталінській М.А.,

за участю:представника Гайсинської МДПІ - Загороднього Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Гайсинського району Вінницької області в інтересах держави в особі Гайсинської міжрайонної державної податкової інспекції Вінницької області (далі - Гайсинська МДПІ) до Фермерського господарства (далі-ФГ) "Злагода Агро-1" про стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

В травні 2009 року прокурор Гайсинського району Вінницької області звернувся в суд в інтересах держави в особі Гайсинської МДПІ до ФГ "Злагода Агро-1" про стягнення заборгованості по податку на доходи фізичних осіб.

Зазначав, що 3.03.2005 року ФГ "Злагода Агро-1" зареєстроване, як юридична особа Гайсинською районною державною адміністрацією Вінницької області.

Посилаючись на те, що за результатами звірки повноти та вчасності сплати відповідачем податку на доходи фізичних осіб виявлена заборгованість в сумі 52 151,63 грн., позивач вимушений звернутись до суду.

Представник прокуратури в судове засідання не з'явився, причини неявки суду невідомі, хоча про час, дату та місце розгляду справи він був повідомлений належним чином.

Представник Гайсинської МДПІ в судовому засіданні підтримав заявлений в їх інтересах позов та просив щодо його задоволення.

Відповідач в судове засідання не з'явився, причини неявки суду невідомі, хоча про час, дату та місце розгляду справи, був повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника Гайсинської МДПІ, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ФГ "Злагода Агро-1", юридична адреса вул.Леніна,30, с.Харпачка, Гайсинський район, Вінницька область, зареєстроване як юридична особа Гайсинською районною державною адміністрацією Вінницької області 3.03.2005 року, про що видане Свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 140596, та перебуває на обліку платників податків у Гайсинській МДПІ (а.с.4).

Відповідно до поданих до Гайсинської МДПІ податкових розрахунків форми-1ДФ за ІІ квартал 2006 року № 10106 від 9.08.2006 року, ІІІ квартал 2006 року № 14914 від 8.11.2006 року, IV квартал 2006 року № 20030 від 9.02.2007 року, IV квартал 2006 року № 20031 від 9.02.2007 року, І квартал 2007 року № 6463 від 8.05.2007 року, ІІ квартал 2007 року № 11770 від 8.08.2007 року, ІІІ квартал 2007 року № 17151 від 8.11.2007 року, IV квартал 2007 року № 22531 від 8.02.2008 року, IV квартал 2007 року № 22532 від 8.02.2008 року, І квартал 2008 року № 6787 від 8.05.2008 року, ІІ квартал 2008 року № 12718 від 7.08.2008 року, ІІІ квартал 2008 року № 18382 від 10.11.2008 року, IV квартал 2008 року № 24184 від 9.02.2009 року, IV квартал 2008 року № 24185 від 9.02.2009 року, І квартал 2009 року № 7418 від 7.05.2009 року, ФГ “Злагода Агро-1”самостійно нараховано 61 651,63 грн. податку на доходи фізичних осіб (а.с.6-29).

Частина податкового зобов'язання із зазначеного податку в сумі 9500 грн. відповідачем була погашена, що підтверджується платіжними дорученнями № 184 від 02.11.2007 року на суму 2500 грн. та № 73 від 18.08.2008 року на суму 7000 грн. (а.с.30-31).

Таким чином, за результатами звірки повноти та своєчасності перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб проведеної між Гайсинською МДПІ та ФГ "Злагода Агро-1", станом на 1.04.2009 року за останнім рахується борг зі сплати податку на доходи фізичних осіб в сумі 52 151,63 грн., що також підтверджується розрахунком заборгованості відповідача перед бюджетом по зазначеному податку (а.с.32).

Статтею 20 Закону України “Про систему оподаткування” встановлено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими органами в межах повноважень, визначених законом.

Згідно пункту 3 частини 1 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування”, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до частини 4 статті 14 цього ж Закону, передбачено, що податок на доходи фізичних осіб включений до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до підпункту 8.1.2 пункту 8.1 статті 8 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”, податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Згідно підпункту 19.2.а пункту 19.2 статті 19 цього Закону, особи, які мають статус податкових агентів за цим Законом, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(далі - Закон № 2181-ІІІ).

Відповідно підпункту 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закону №2181-ІІІ, у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

Положеннями Закону № 2181-ІІІ, зокрема статтею 6 (надіслання податкових вимог), статтею 8 (право виникнення податкової застави), статтею 9 (адміністративний арешт), статтею 10 (продаж активів, що перебувають у податковій заставі) передбачені можливості позасудового урегулювання спору, проте вони не поширюються на заборгованість, яка є предметом спору оскільки перераховані процедури стосуються виключно податкового боргу та узгоджених сум податкового зобов'язання.

Згідно визначенню даному у пункті 1.3 статті 1 Закону №2181-ІІІ, “податковий борг”- це податкове зобов'язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

За правилами встановленими пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181-ІІІ передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації

Проте специфіка оподаткування податком на доходи фізичних осіб не передбачає подання податкових декларацій чи розрахунків з даного платежу, тобто узгодження суми податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб не відбувається, і картки особових рахунків даного податку податковою інспекцією не ведуться.

Таким чином, заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб не віднесена до категорії узгодженої суми додаткового зобов'язання, ні до податкового боргу.

А тому це унеможливлює стягнення суми податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб органами, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 538 від 15.04.2002 року, якою затверджено Порядок стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, оскільки він розроблений на підставі статті 10 Закону № 2181-ІІІ і стосується лише податкового боргу.

Відповідач в добровільному порядку суму заборгованості по податку на доходи фізичних осіб не сплачує, що тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та суттєво порушує інтереси держави.

Частиною 2 статті 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 цього Кодексу).

Враховуючи те, що на час вирішення справи, доказів про сплату заборгованості ФГ “Злагода Агро-1”з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 52 151,63 гривень не має, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому позов підлягає задоволенню в повному об'ємі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Фермерського господарства "Злагода Агро-1" (код ЄДРПОУ 33420581, вул.Леніна,30, с.Харпачка, Гайсинський район, Вінницька область, р/р 260402503 в ОД "Райффайзен Банк Аваль" МФО 302247) на користь місцевого бюджету заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у сумі 52151 (п'ятдесят дві тисячі сто п'ятдесят одна) гривень 63 (шістдесят три) копійки.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено 3.07.2009 року

Суддя / підпис Дончик Віталій Володимирович

Копія вірна Суддя: Секретар: