Постанова від 19.08.2009 по справі 2-а-2855/09/0270

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2009 р. Справа № 2-а-2855/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Сторчака Володимира Юрійовича,

При секретарі судового засідання: Гонта Інна Олександрівна

За участю представників сторін:

позивача : Попова О.В. - представник

відповідача : Пічкур В.М. - представник

розглянувши матеріали справи

за позовом: Гайсинської міжрайонної державної податкової інспекції

до: Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Вінницяоблагроліс" в особі Філії Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Віноблагроліс" Гайсинський "Райагроліс"

про: стягнення заборгованості за рахунок активів

ВСТАНОВИВ :

Гайсинська міжрайонна державна податкова інспекція звернулась з позовом доВінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Вінницяоблагроліс" в особі Філії Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Віноблагроліс" Гайсинський "Райагроліс" про стягнення до Державного бюджету України заборгованості за рахунок активів.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем під час проведення перевірки дотримання платіжної дисципліни та камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) було виявлено порушення вимог податкового законодавства. За результатами перевірки складено акти, на підставі яких були прийняті податкові повідомлення-рішення, яким відповідачу за порушення чинного законодавства визначено суму податкового зобов'язання за платежем плата за використання лісових ресурсів на загальну суму 3194 грн. 50 коп..

Позивачем було направлено першу та другу податкову вимоги № 1/71 від 05.12.2009 року та № 2/4 від 08.01.2009 року на суму податкового боргу.

Однак, після проведених МДПІ заходів податковий борг залишився несплаченим і станом на 11 червня 2009 року склав 3194 грн. 50 коп..

Відповідач заперечення на позов не надав, хоча його представник в судовому засіданні проти позову заперечував.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом вбачається таке.

Вінницьке обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Віноблагроліс" є юридичною особою у своєму складі має Філію Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Віноблагроліс" створену відповідно до наказу № 48 від 22.08.2002 року, без надання права юридичної особи.

Вінницьке обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Віноблагроліс" взято на облік в Гайсинській МДПІ, як платник податків 12.02.2003 року.

Відповідно до ст. 20 Закону україни "Про систему оподаткування" контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими органами в межах повноважень, визначених законом. Згідно ч. 13 ст. 14 Названого Закону збір за спеціальне використання природних ресурсів включений до переліку загальнодержавних податків і зборів ( обов'язкових платежів).

В силу п. 5 Порядку справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.1998 року № 1012 передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду є платним. Плата (збір) справляється за встановленими таксами або у вигляді орендної плати чи доходу, одержаного від реалізації лісових ресурсів на конкурсних умовах. Відповідно до п. 9 цього ж Порядку контроль за обчисленням та своєчасним внесенням до бюджетів збору здійснюють державні податкові органи.

Гайсинською МДПІ проведено перевірку дотримання платіжної дисципліни Відповідачем, за результатами якої було складено акт № 596/1501/26286821, на підставі якого позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0000011501/0 від 23.03.2009 року, згідно якого до відповідача застосовано штрафну санкцію в сумі 676 грн. 91 коп. за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання щодо плати за використання лісових ресурсів державного значення.

Відповідно до Акту про результати камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) від 01.04.2009 року № 655/1501/26286821 Відповідачу 01.04.2009 року вручено податкове повідомлення рішення № 0001471501/0 на суму 2577 грн. 15 коп. за платежем - плата за використання лісових ресурсів.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних осіб або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі по тексту Закон).

Згідно з п.1.2 ст. 1 Закону податкове зобов'язання -зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.п. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 вищевказаного Закону, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, зокрема, якщо дані документальних перевірок результатів свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами зазначеними у п.п. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку таки платник розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п.п. 5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього (п.п. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону).

Заява, подана із дотриманням строків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, зупиняє виконання платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.п. 5.2.3 п.5.2 ст. 5 Закону).

Процедура адміністративного оскарження закінчується, у тому числі, останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення (п.п. 5.2.4 п.5.2 ст. 5 Закону).

Також, відповідно до п.п. 5.2.5 п.5.2 ст. 5 Закону платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення.

Жодних доказів оскарження в адміністративному чи судовому порядку податкових повідомлень-рішень на підставі яких позивач просить стягнути суму заборгованості матеріали справи не містять. Таким чином визначені у вказаних рішеннях зобов'язання є узгодженими станом на час розгляду справи.

Відповідно до п.п. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 зазначеного Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк (п.п. “а” п.п. 6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону).

Друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки (п.п. “б” п.п. 6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону).

У разі коли податковий орган чи пошта не може вручити платнику податків податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, податковий орган розміщує податкові вимоги на дошці податкових оголошень. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення (п.п. 6.2.4 п.6.2 ст. 6 Закону).

Виконуючи зазначену норму Закону, позивач надіслав відповідачу першу № 1/71 від 05.12.2008 року та другу податкову вимогу № 2/4 від 08.01.2009року.

Зазначені податкові вимоги відповідачем не оскаржувались, податковим органом не відкликані і є чинними на час розгляду справи. При цьому сплата податкового боргу в повному обсязі не відбулась.

Відповідальність за несвоєчасність сплати податкових зобов'язань платники податків несуть у відповідності із законодавством України. Примусове стягнення податкового боргу -передбачена законодавством України процедура погашення податкового боргу платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

Згідно п.п.7.1.1 п.7.1 ст.7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами (п.п.7.2.1 п.7.2 ст.7 вказаного Закону).

У відповідності до п.п.7.4.3 п.7.4 ст. 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, активів, достатніх для погашення його податкового боргу, додатковим джерелом погашення податкового боргу такого платника податків є активи юридичної особи, на які може бути звернено стягнення згідно з цим Законом.

Згідно п.п. 3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.

Враховуючи викладене, суд вважає, що погашення наявного у філії податкового боргу має відбуватись за рахунок активів юридичної особи.

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.

Відповідач доказів які б спростовували позовні вимоги не надав.

За таких обставин суд вважає, що позов є доведеним підтвердженим матеріалами справи, а відтак таким, що підлягає задоволенню на суму заборгованості у розмірі 3194 грн. 50 коп.

Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

1. Позов задовольнити.

2.Стягнути з Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Вінницяоблагроліс" ( 23700, м.Гайсин Вінницької області, вул.50-річчя СРСР, 23, код ЄДРПОУ 26286821) на користь Державного бюджету України податковий борг з плати за використання лісових ресурсів в розмірі 3194 ( три тисячі сто дев"яносто чотири ) грн. 50 коп. за рахунок активів.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 25.08.09

Суддя Сторчак Володимир Юрійович

Копія вірна:

Суддя:

Секретар: