а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
15 липня 2009 р. Справа № 2-а-2963/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,
при секретарі судового засідання Пивовар Інні Михайлівні,
за участю представника позивача Васюти Ірини Вікторівни,
у відсутність представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області до Відкритого акціонерного товариства Вінницького спеціалізованого автотранспортного підприємства “Вінницяспецавтотранспорт”про стягнення заборгованості в розмірі 20300 грн 23 коп.
встановив:
У червні 2009 року управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області (УПФ України у Вінницькому районі) звернулося в суд з позовом до Відкритого акціонерного товариства Вінницьке спеціалізоване автотранспортне підприємство “Вінницяспецавтотранспорт”(ВАТ “Вінницяспецавтотранспорт”) про стягнення заборгованості в розмірі 20300 грн 23 коп. мотивуючи вимоги наступним.
ВАТ “Вінницяспецавтотранспорт”зареєстроване в УПФ України у Вінницькому районі і є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Станом на 19 червня 2009 року за відповідачем рахується борг по сплаті страхових внесків у розмірі 20300 грн 23 коп., з яких 20139 грн 64 коп. -основний борг (недоїмка), що підтверджується поданим відповідачем розрахунком та є узгодженим, 154 грн -застосована управлінням штрафна санкція і 6 грн 59 коп. нарахована ними пеня. Про сплату вказаної суми товариству надсилалась вимога, проте заборгованість відповідачем не сплачена і в установленому законом порядку не оскаржена.
У судовому засіданні представник УПФ України у Вінницькому районі позовні вимоги зменшила, просила стягнути з ВАТ “Вінницяспецавтотранспорт”заборгованість в розмірі 6133 грн 59 коп., посилаючись на часткове погашення боргу.
Відповідач в судове засідання жодного разу не з'явився, повноважного представника не направив, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка (а.с. 28). Розгляд справи по суті переносився.
Таким чином, суд вважає, що вжив всі, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України (КАС України) заходи для повідомлення ВАТ “Вінницяспецавтотранспорт”про час і місце розгляду судової справи, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі повноважного представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника УПФ України у Вінницькому районі, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Так, відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09 липня 2003 року №1058-ІV (Закон №1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно положень частини другої статті 5 Закону №1058-IV, виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.
Платниками внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру (ст. 15 Закону №1058).
Як вбачається із свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, ВАТ “Вінницяспецавтотранспорт”зареєстроване Вінницькою районною державною адміністрацією 25 травня 1995 року, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ №04050975700010016-А.
Згідно з довідкою Вінницького обласного управління статистики від 02 січня 2002 року №5 це товариство є юридичною особою і включене до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України.
Таким чином, ВАТ “Вінницяспецавтотранспорт”є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону (ст. 1 Закону №1058).
Обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року №64/8663 на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу) виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).
Пунктом 6 частини другої статті 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Зокрема, згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 вказаної Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до чинного законодавства, ВАТ “Вінницяспецавтотранспорт”19 травня 2009 року до УПФ України у Вінницькому районі подало розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень місяць 2009 року, однак вказану суму не сплатило.
Згідно з частиною 2 статті 106 Закону №1058, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
На підставі пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону №1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду України, накладається штраф в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Таким чином, позивачем винесено рішення від 08 травня 2009 року №356 згідно якого до відповідача застосована фінансова санкція в розмірі 154 грн та нарахова пеня в розмірі 6 грн 59 коп.
Крім того, територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені управлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду. А в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
На виконання вказаних положень закону, управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькому районі направлялась відповідачу вимога від 01 червня 2009 року №Ю-185 на загальну суму 203000,23 грн.
Нарахована позивачем сума протягом десяти робочих днів після отримання вимоги не сплачена та ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржена.
Станом на 15 липня 2009 року заборгованість ВАТ “Вінницяспецавтотранспорт”перед УПФ України у Вінницькому районі становить 6133 грн 59 коп., що підтверджується довідкою позивача від 15 липня 2009 року №506/06-30/09 про часткове погашення боргу в сумі 14166 грн 64 коп.
В силу частини третьої статті 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Не проведення розрахунків з Пенсійним фондом істотно зачіпає інтереси держави, перешкоджає їй в здійсненні своєчасного та в повному обсязі фінансування пенсійних виплат відповідно до чинного законодавства.
Згідно із пунктом 7 частини першої статті 64 Закону №1058 виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи наділені правом стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків, а згідно із частиною третьою статті 106 цього Закону орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи те, що вимоги УПФ України у Вінницькому районі є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, суд вважає за доцільне позов задовольнити.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статями 70, 71, 79, 86, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Вінницьке спеціалізоване автотранспортне підприємство “Вінницяспецавтотранспорт” (вул. Чехова, 45, м Вінниця, 21034, код ЄДРПОУ 00909971, р/р 260023011257 в ВФ ВТБ Банк, МФО 302559) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6133 грн 59 коп. на користь управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області (вул. Винниченка, 27, м. Вінниця, 21009, р/р 25609323481203, р/р 25606323481303 в ОПЕРВ Облуправління ВАТ “Державний ощадний банк”м. Вінниці, МФО 302076, код 20098343).
Відповідно до статті 186 КАС України ухвала може бути оскаржена протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено 16.07.2009.
Суддя/підпис/ Чудак Олеся Миколаївна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: