а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
22 липня 2009 р. Справа № 2-а-3014/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,
при секретарі судового засідання Пивовар Інні Михайлівні,
за участю представника позивача Гоцуляка Руслана Михайловича,
у відсутність представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Могилів-Подільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у м. Могилів-Подільському Вінницької області до Відкритого акціонерного товариства “Могилів-Подільський приладобудівний завод”про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків в розмірі 93859 грн 71 коп.
встановив:
у червні 2009 року Могилів-Подільський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі управлінням Пенсійного фонду України у м. Могилів-Подільському Вінницької області (УПФ України у м. Могилів-Подільському) звернувся в суд з позовом до Відкритого акціонерного товариства “Могилів-Подільський приладобудівний завод”(ВАТ “Могилів-Подільський приладобудівний завод”) про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків в розмірі 93859 грн 71 коп.
Зазначав, що ВАТ “Могилів-Подільський приладобудівний завод”зареєстроване в УПФ України у м. Могилів-Подільському Вінницької області і є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Посилаючись на те, що станом на 23 червня 2009 року за відповідачем рахується борг по сплаті страхових внесків у розмірі 93859 грн 71 коп., з яких 93689 грн 71 коп. - основний борг, що підтверджується поданими відповідачем розрахунками та є узгодженим і 170 грн - застосовані управлінням штрафні санкції - просив стягнути з товариства вказану суму.
У судовому засіданні представник УПФ України у м. Могилів-Подільському позовні вимоги зменшив, просив стягнути з ВАТ “Могилів-Подільський приладобудівний завод”заборгованість в розмірі 93689 грн 71 коп., посилаючись на погашення суми штрафної санкції.
Прокурор в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить розписка на 22 липня 2009 року (а.с. 54). З'ясувавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі представника прокуратури.
Відповідач в судове засідання жодного разу не з'являвся, поважного представника не направляв, хоча про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчать поштові повідомлення №334056 (а.с. 44) та №364532 (а.с. 54).
Керівник ВАТ “Могилів-Подільський приладобудівний завод”Тхорик Ю.М. до початку кожного судового засідання надсилав телеграми в яких просив розгляд справи відкласти у зв'язку з його відрядженням та зайнятістю в іншому суді, однак підтверджуючих документів про відрядження та копії повістки про виклик до іншого суду не надав.
Частиною сьомою статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) передбачено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Тому відповідно до частини першої статті 58 КАС України керівник ВАТ “Могилів-Подільський приладобудівний завод”повноважний надати доручення будь-якому працівнику даного підприємства для представлення інтересів відповідача в суді, але даним правом не скористався.
Таким чином, суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце розгляду судової справи, справа переносилася, тому виходячи зі змісту статті 128 КАС України неявка уповноваженого представника відповідача не є перешкодою в розгляді справи, в зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Так, відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№1058-ІV (Закон №1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно положень частини другої статті 5 Закону №1058, виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.
Платниками внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру (ст. 15 Закону №1058)
Згідно заяви ВАТ “Могилів-Подільський приладобудівний завод”про реєстрацію та повідомлення від 24 березня 2000 року №30020001 товариство зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України у м. Могилів-Подільському Вінницької області і є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 8).
Страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону (ст. 1 Закону №1058).
Обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальникам та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року №64/8663 на підставі бухгалтерських інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу) виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).
Пунктом 6 частини другої статті 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Зокрема, згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 вказаної Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до чинного законодавства, ВАТ “Могилів-Подільський приладобудівний завод” 20 листопада 2008 року подало УПФ України у м. Могилів-Подільському розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень місяць 2008 року на загальну суму 15502 грн 80 коп., 17 грудня 2008 року -за листопад 2008 року на суму 15337 грн 11 коп., 20 січня 2009 року -за грудень 2008 року на суму 14602 грн 18 коп., 20 лютого 2009 року -за січень 2009 року на суму 6230 грн 13 коп., 20 березня 2009 року -за лютий 2009 року на суму 7727 грн 48 коп., 21 квітня 2009 року -за березень 2009 року на суму 9000 грн 05 коп., 20 травня 2009 року -за квітень 2009 року на суму 12224 грн 89 коп., 19 червня -за травень 2009 року на суму 5967 грн 11 коп., однак вказані суми не сплатило (а.с. 16-23).
Згідно з частиною другою статті 106 даного Закон №1058, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Слід також зазначити, що відповідно до пункту 2 частини першої статті 64 Закону №1058 територіальні органи Пенсійного фонду України мають право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.
Частина третя статті 20 Закону №1058 встановлює, що територіальні органи Пенсійного фонду здійснюють обчислення страхових внесків на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що надається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до закону нараховуються страхові внески, у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання звітності чи інших чи інших документів про сплату страхових внесків.
За результатами планової перевірки ВАТ “Могилів-Подільський приладобудівний завод”, проведеної спеціалістами управління УПФ України у м. Могилів-Подільському у період 22 травня 2009 року-05 червня 2009 року, складено акт від 05 червня 2009 року №20, відповідно до якого відповідачу донараховано страхові внески у розмірі 1716 грн 13 коп., у тому числі: 33,2% на суму 1638 грн 50 коп., 1-5% на суму 77 грн 63 коп. (а.с. 27-37).
З актом перевірки посадові особи ВАТ “Могилів-Подільський приладобудівний завод”(керівник та в.о. головного бухгалтера) ознайомлені під розпис та один примірник акту вручений представнику відповідачу під розпис 05 червня 2009 року.
Акт протягом десяти днів після вручення не оскаржений, а тому сума обчислених УПФ України у м. Могилів-Подільському та донарахованих відповідачу страхових внесків у розмірі 1716 грн 13 коп. є узгодженою.
Крім того, відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058 органи Пенсійного фонду ведуть персоніфікований облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, здійснюють облік коштів Накопичувального фонду на накопичувальних пенсійних рахунках.
Частиною шостою цієї статті встановлено, що відомості про застрахованих осіб подаються до територіального органу Пенсійного фонду страхувальниками - роботодавцями, відповідними підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують цим особам заробітну плату, грошове забезпечення (заробіток), допомогу.
Форми документів, порядок та строки їх подання встановлені Порядком формування та подання до пенсійних органів відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року №7-6 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року №1000/9599 (Порядок).
Згідно з цим Порядком страхувальник один раз на рік, до 1 квітня поточного року, відповідно до затвердженого графіку, подає до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомості про застрахованих осіб за попередній рік.
Відповідно до графіку подання звітності про застрахованих осіб до системи персоніфікованого обліку за 2008 рік ВАТ “Могилів - Подільський приладобудівний завод”мав подати звітність до 01 березня 2009 року (а.с. 26), остаточний термін подання -це 01 квітня 2009 року (відповідно до Закону №1058 та Порядку).
Однак, цей обов'язок відповідач не виконав та подав звітність до персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за 2008 рік лише 28 травня 2009 року, про що свідчать відмітки на ярликах - розписках примірника і звітності одержувача (а.с. 25).
Відповідно до пункту 5 частини дев'ятої статті 106 Закону №1058 за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених.
26 травня 2009 року начальник УПФ України у м. Могилів-Подільському винесла рішення №182 про застосування фінансових санкцій у розмірі 170 грн за неподання звітності до системи персоніфікованого обліку за 2008 рік (а.с. 24).
Рішення вручено представнику відповідача під розпис цього ж дня. Штрафна санкція, передбачена рішенням №182, протягом десяти днів з дня одержання не сплачена, до вищестоячого органу Пенсійного фонду або до суду рішення не оскаржене, тому відповідно до абзацу 2 частини чотирнадцятої статті 106 Закону №1058 це рішення 11 червня 2009 року набрало чинності.
Таким чином, на час подання позовної заяви відповідно до витягу з особової картки ВАТ “Могилів - Подільський приладобудівний завод”та розрахунку ціни позову заборгованість перед позвичем склала 93859 грн 71 коп. (а.с. 9-15)
Станом на 10 липня 2009 року борг ВАТ “Могилів-Подільський приладобудівний завод”по сплаті страхових внесків за період жовтень 2008 року-червень 2009 року складає 93689 грн 71 коп., оскільки згідно реєстру УПФ України у м. Могилів-Подільському від 05 червня 2009 року відповідачем погашено штрафну санкцію в розмірі 170 грн.
В силу частини третьої статті 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Не проведення розрахунків з Пенсійним фондом істотно зачіпає інтереси держави, перешкоджає їй в здійсненні своєчасного та в повному обсязі фінансування пенсійних виплат відповідно до чинного законодавства.
Згідно із пунктом 7 частини першої статті 64 Закону №1058 виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи наділені правом стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків, а згідно із частиною третьою статті 106 цього Закону орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно статті 36-1 Закону України “Про прокуратуру”від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до статті 60 КАС України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Враховуючи те, що вимоги прокурора та позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, суд доходить висновку про доцільність задоволення позову.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України суд
постановив:
адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Могилів-Подільський приладобудівний завод”(вул. Володимирська, 9, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, 24000, р/р 26009035542500 в АКІБ “УкрСиббанк”, МФО 351005, код ЄДРПОУ 00225638) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 93689 грн 71 коп. на користь управління Пенсійного фонду України в м. Могилів-Подільському Вінницької області (Соборна площа, 12, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, р/р 25600323580103 в “Держощадбанку”, МФО 302076, код ЄДРПОУ 24900850).
Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено 23.07.2009.
Суддя/підпис/Чудак Олеся Миколаївна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: