а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
12 серпня 2009 р. Справа № 2-а-3243/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого -судді Сапальової Т.В.
при секретарі Балан М.А.
за участю:
представника позивача -Матущак О.В.,
від відповідача представник не з'явився, повідомлений належним чином,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань адміністративну справу за позовом Вінницької міжрайонної державної податкової інспекції у Вінницькій області про припинення юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбуд”,
до суду звернулась Вінницька міжрайонна державна податкова інспекція (далі -позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбуд”(далі -відповідач) про припинення юридичної особи.
Позов мотивовано тим, що відповідач з 14.12.2005 року не подає податкову звітність до державної податкової служби, а це є підставою для припинення юридичної особи.
Представник позивача у судовому засіданні повністю підтримала позовні вимоги, просила суд позов задовольнити. В судовому засіданні представник також просила суд направити копію рішення про припинення юридичної особи органу державної реєстрації та призначити ліквідаційну комісію.
Відповідач заперечень на позовну заяву не надав, повноважного представника в судове засідання не направив. Про день, час і місце розгляду справи повідомлявся за юридичною адресою, вказаною у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи (а. с. 11-12, 72).
Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.
Крім того, в матеріалах справи містяться надані позивачем докази відсутності юридичної особи -відповідача за юридичною адресою (а. с. 19, 80, 129-130).
Неприбуття представника відповідача за таких обставин в судове засідання, виходячи зі змісту ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, не є перешкодою для розгляду справи, а тому судом ухвалено розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
З'ясувавши думку представника позивача, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі повноважного представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Укрбуд”зареєстроване Вінницькою районною державною адміністрацією Вінницької області 29.06.2004 року.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України станом на 12.06.2007 року товариство з обмеженою відповідальністю “Укрбуд”включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код - 33074907, керівник -Кобець Павло Васильович, місцезнаходження: Вінницька обл., Вінницький р-н., смт. Вороновиця, автошлях Вороновиця-Степанівка (а. с. 72).
Згідно з довідкою Вінницької МДПІ у Вінницькій області (а. с. 74) ТОВ “Укрбуд”перебуває на податковому обліку в Вінницькій МДПІ з 07.07.2004 р.
З матеріалів справи встановлено, що юридична особа ТОВ “Укрбуд” за своєю юридичною адресою не знаходиться, а обов'язкову звітність до податкового органу не подає з 14.12.2005 р. (а. с. 75).
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 8 ст. 19 Господарського кодексу України усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Відповідно до ст. 4, ч.1 ст. 5 та п.2 ч.1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі); облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства; платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані зі сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю -протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю -протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року -протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Згідно з абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців”однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Враховуючи те, що відповідач не подавав до Вінницької МДПІ податкову звітність з 14.12.2005 р., суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у зв'язку з чим є всі підстави для припинення товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбуд”.
Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Таким чином, факт неподання податкової звітності відповідачем до Вінницької МДПІ протягом більш ніж річного періоду, як підстава припинення юридичної особи, підтверджується належними засобами доказування.
Визначений ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців”порядок державної реєстрації припинення юридичної особи за судовим рішенням, що не пов'язано з її банкрутством, не містить обов'язкових вимог щодо участі в цьому засновника або керівника даної юридичної особи.
Положення ст. 36 Закону, які визначають порядок державної реєстрації припинення юридичної особи за рішенням, прийнятим учасниками (засновниками) даної юридичної особи, застосовуються у випадку припинення юридичної особи за волевиявленням самих учасників (засновників).
Відповідно до положень п. 17 ст.11 Закону України “Про Державну податкову службу в Україні”податковим органам надано право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. В абзаці другому частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців”суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.
Частиною сьомою цієї статті передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців”для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 10 ст. 38, ч. 8 ст. 36 цього ж Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 9 ст. 36 Закону строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Проаналізувавши чинне законодавство, пов'язане з припиненням підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за рішенням суду, що не пов'язане з банкрутством, можна дійти висновку, що склад комісії з припинення та порядок її роботи в даній категорії справ законодавством прямо не передбачені. Разом з тим, ч. 7 ст. 9 КАС України передбачено можливість застосування аналогії закону (закону, що регулює подібні правовідносини) та аналогії права (конституційних принципів і загальних засад права).
В зв'язку з наведеним вище суд вважає за необхідне створити ліквідаційну комісію в складі: Вінницької МДПІ; керівника товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбуд”Кобця Павла та для виконання вимог чинного законодавства України щодо припинення юридичної особи встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Згідно з частиною сьомою ст. 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. З урахуванням чого рішення суду після набрання законної сили слід направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, станом на час розгляду справи не встановлено.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 35, 69-72, 94, 122, 128, 158-163, 186, 254 КАС України, суд
позов Вінницької міжрайонної державної податкової інспекції у Вінницькій області про припинення юридичної особи -товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбуд”задовольнити.
Припинити юридичну особу -товариство з обмеженою відповідальністю “Укрбуд”(юридична адреса: Вінницька область, Вінницький район, смт. Вороновиця, автошлях Вороновиця-Степанівка, цегельний завод).
Створити ліквідаційну комісію у складі: Вінницької міжрайонної державної податкової інспекції у Вінницькій області; керівника товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбуд”Кобця Павла Васильовича.
Зобов'язати ліквідаційну комісію після набрання чинності даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що товариство з обмеженою відповідальністю “Укрбуд”знаходиться в процесі припинення згідно з рішенням суду.
Встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Копію постанови направити особам, що беруть участь у справі, органу державної реєстрації Вінницької районної державної адміністрації у Вінницькій області для виконання вимог ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”.
Відшкодування судових витрат віднести на рахунок держави.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 17.08.09
Суддя/підпис/ Сапальова Тетяна Валентинівна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: