Постанова від 03.12.2008 по справі 2-а-3985/08

Справа № 2-а-3985/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2008 р. Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої-судді -Кашпур О.В.

при секретарі - Косолаповій М. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІВ" до Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 20.10.2008р. звернувся до суду з адміністративним позовом і просить визнати неправомірним рішення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області про відмову товариству у погодженні місця розташування двох автозаправних комплексів дорожнього сервісу на 69 км (справа та зліва) автошляху Київ - Н.Яриловичі в межах території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області; зобов'язати відповідача погодити місце розташування двох автозаправних комплексів дорожнього сервісу ТОВ "ВІВ" на 69 км (справа та зліва) автошляху Київ - Н.Яриловичі в межах території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області та надати згоду на розробку проекту відведення зазначених земельних ділянок в оренду, мотивуючи тим, що погодження місця розташування об'єкту не має наслідком набуття права оренди земельної ділянки та не є стадією отримання земельної ділянки в оренду, тоді як відповідно до чинного законодавства проведення аукціону необхідне саме для набуття права оренди. Виходячи з наведеного, вважають відмову відповідача неправомірною.

Представник позивача підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача вимоги не визнав, пояснив, що у зв'язку з невідповідністю матеріалів погодження місця розташування об'єкта відповідно до вимог діючого законодавства, райдержадміністрація не мала змоги погодити місце розташування об'єкта, а також вимагати усунути виявлені недоліки, у зв'язку з тим, що за 2008 рік тричі змінювався порядок набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне:

Встановлено, що розпорядженням Козелецької районної державної адміністрації №19 від 22.01.2007 р. товариству з обмеженою відповідальністю "ВІВ" надано дозвіл на підготовку матеріалів вибору земельних ділянок орієнтовною площею 1, 0 га кожна під розміщення автозаправного комплексу дорожнього сервісу за рахунок земель державної власності в межах території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області біля автошляху Київ - Чернігів.

Розпорядженням Козелецької районної державної адміністрації № 323 від 13.07.2007 р. товариству з обмеженою відповідальністю "ВІВ" дозволено підготувати матеріали вибору двох земельних ділянок загальною площею 2, 7038 га, з них діл.№1 - 1, 3134 га, діл. №2 - 1, 3904 га під розміщення автозаправного комплексу дорожнього сервісу за рахунок земель державної власності в межах території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, біля автошляху Київ - Чернігів - Н.Яриловичи.

Відповідно до ч. 1 ст. 151 Земельного кодексу України особи, зацікавлені у вилученні (викупі), виборі земельних ділянок, зобов'язані погодити з власниками землі і землекористувачами та органами державної влади або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, розміри земельних ділянок, передбачені для вилучення (викупу), умови їх вилучення (викупу), а також розміри земельної ділянки, передбачені для її передачі (надання), умови її передачі (надання) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів та умови проживання населення і охорону довкілля.

Відповідно до вимог Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 р. №427 позивач отримав Акт вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, підготовлений відповідною комісією при Козелецькій районній державній адміністрації.

Згідно ч. 2 ст. 151 Земельного кодексу України вибір місця розташування земельних ділянок здійснюють відповідні сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення та передачі (надання) цих ділянок.

Відповідно до ч. 7 ст. 151 Земельного кодексу України відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої

висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.

Позивач на виконання вимог земельного законодавства підготував матеріали погодження місця розташування двох автозаправних комплексів дорожнього сервісу на на 69 км (справа та зліва) автошляху Київ -Н.Яриловичі в межах території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, в яких маються позитивні висновки всіх вищезазначених органів.

Згідно п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності на земельні ділянки за межами населених пунктів розповсюджується юрисдикція відповідних органів виконавчої влади.

Відповідно до ч. 5 ст. 149 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання; ведення водного господарства, крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті.

Відповідно до ч. 10 ст. 151 Земельного кодексу України після отримання висновків органів, зазначених у частині сьомій цієї статті, про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), та рішення Верховної Ради України (у разі необхідності) відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.

Рішенням Козелецької районної ради Чернігівської області від 28.12.2007 року погоджено місце розташування під розміщення автозаправного комплексу дорожнього сервісу на двох земельних ділянках загальною площею 2, 7038 га, з них діл.№1 - 1, 3134 га, діл. №2 - 1, 3904 га на території Сираївської сільської ради на 69 км (справа та зліва) автошляху Київ - Чернігів - Н.Яриловичи за рахунок земель автомобільного транспорту Служби автомобільних доріг в Чернігівській області загальною площею 1, 9636 га, в т.ч.1нших захисних насаджень -0, 8162 га, під дорогами -1, 1474 га.

Позивач двічі звертався до Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області із клопотанням про надання дозвілу на розробку проекту відводу земельних ділянок на 69 км (справа та зліва) автошляху Київ - Чернігів - Н.Яриловичи.

Листом №1-17/1138 від 18.06.2008 року Козелецька районна державна

адміністрація Чернігівської області відмовила у погодженні місця розташування об'єкту на тій підставі, що законодавством України змінено процедуру набуття права оренди земельних ділянок державної та комунальної власності - виключно через аукціон і до часу визначення законодавством України особливості оформлення права оренди земельних ділянок без проведення аукціону, райдержадміністрація, відповідно діючого законодавства, не має змоги надати свій висновок по матеріалах погодження.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

При цьому, відповідно до ч.3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Як передбачено ст. 123 Земельного кодексу України прийняття рішення про надання земельної ділянки у користування приймається відповідним органом місцевого самоврядування тільки після затвердження проекту відведення земельної ділянки в оренду. При цьому, погодження місця розташування об'єкту не є стадією процедури надання земельної ділянки в оренду.

Таким чином, погодження місця розташування об'єкту не має наслідком набуття права оренди земельної ділянки та не є стадією отримання земельної ділянки в оренду, тоді як відповідно до чинного законодавства проведення аукціону необхідне саме для набуття права оренди.

Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у погодженні місця розташування двох автозаправних комплексів дорожнього сервісу, чим порушив права та інтереси юридичної особи, оскільки це унеможливить отримання в оренду земельної ділянки шляхом участі в аукціоні, а тому позовні вимоги про визнання неправомірним рішення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області про відмову у погодженні місця розташування двох автозаправних комплексів дорожнього сервісу на 69 км (справа та зліва) автошляху Київ - Н.Яриловичі в межах території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, зобов'язання відповідача погодити місце розташування двох автозаправних комплексів дорожнього сервісу ТОВ "ВІВ" на 69 км (справа та зліва) автошляху Київ -Н.Яриловичі в межах території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області та надання згоди на розробку проекту відведення зазначених земельних ділянок в оренду підлягають до задоволення повністю.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірним рішення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області про відмову у погодженні місця розташування двох автозаправних комплексів дорожнього сервісу товариству з обмеженою відповідальністю "ВІВ" на 69 км (справа та зліва) автошляху Київ - Н.Яриловичі в межах території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Зобов'язати Козелецьку районну державну адміністрацію Чернігівської області погодити місце розташування двох автозаправних комплексів дорожнього сервісу товариству з обмеженою відповідальністю "ВІВ" на 69 км (справа та зліва) автошляху Київ - Н.Яриловичі в межах території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області.

Зобов'язати Козелецьку районну державну адміністрацію Чернігівської області надати товариству з обмеженою відповідальністю "ВІВ" згоду на розробку проекту відведення земельних ділянок в оренду на 69 км (справа та зліва) автошляху Київ - Н.Яриловичі в межах території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області.

постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк,

постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги

постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 10.12.2008 р.