15 червня 2015 року м. Київ К/9991/9861/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у м. Рівне
на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 11.08.2011 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2011
у справі № 2а-1770-3197/2011
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Акватон»
до Державної податкової інспекції у місті Рівне
про визнання протиправним та скасування наказу, -
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 11.08.2011, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2011, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ начальника ДПІ у м.Рівне від 08.07.2011 №933 про проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «Виробниче підприємство «Акватон». Визнано протиправними дії ДПІ у м.Рівне з проведення 21.07.2011 невиїзної документальної перевірки ТОВ «Виробниче підприємство «Акватон» на підставі наказу ДПІ у м.Рівне від 08.07.2011 №933.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові, з підстав невірного застосування норм матеріального права.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 08.07.2011 начальником ДПІ у м.Рівне видано наказ №933 про проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «ВП «Акватон», у зв?язку з порушенням позивачем термінів сплати самостійно визначеного податкового зобов?язання згідно декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2010 року та за 2010 рік, підставою для проведення якої зазначено п.п.79.1, 79.2 ст.79 Податкового кодексу України.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Відповідно до п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка згідно із п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України проводиться посадовими особами органу державної податкової служби на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Суди попередніх інстанцій, задовольняючи позовні вимоги, правильно виходили з того, що відповідачем не доведено існування обставин, визначених статтею 78 Податкового кодексу України, який є виключним, для проведення позапланової невиїзної перевірки, що включає висновки про правомірність оспорюваного наказу та дій відповідача по проведенню такої перевірки.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд першої та апеляційної інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права та постановили обґрунтоване рішення, підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівне відхилити, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 11.08.2011 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2011 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-239№ КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун