15 червня 2015 року м. Київ К/9991/29793/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
за участю секретаря Ковтун О.С.
представника позивача Кожухар Є.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Саратської міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2011
у справі №2-а-3157/08
за позовом Дочірнього підприємства «Госпрозрахункова оптова база Саратської райспоживспілки»
до Саратської міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області
про визнання неправомірним та скасування рішення, -
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 24.10.2008 в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2011 постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24.10.2008 скасовано, прийнято нову постанову, скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.09.2007 №0001372300.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню безвідносно висновків суду апеляційної інстанції, виходячи з такого.
Відповідачем проведено планову документальну перевірку з питань дотримання позивачем вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.06.2006 по 01.07.2007, за результатами якої складено акт від 05.09.2007 №968/23-25043884.
Перевіркою встановлено здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового обігу (продаж товарів згідно товарних накладних з оптового складу, розташованого за адресою: смт.Сарата, вул.Чкалова, 50) без використання РРО у розмірі 34840 грн. з оформленням прибуткових касових ордерів з відображенням їх у касовій книзі бухгалтерії підприємства, чим порушено п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі акта перевірки прийнято рішення від 11.09.2007 №0001372300, яким застосовано штрафні санкції в розмірі 174200,00 грн.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Згідно абзацу четвертого ст.2 вищезазначеного Закону розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Пунктом першим ст.3 цього ж Закону передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Аналіз зазначених положень свідчить, що реєстратор розрахункових операцій має застосовуватись при проведенні розрахункової операції, яка передбачає проведення розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) за місцем продажу товарів (наданні послуг).
Відповідно до пункту дванадцять ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).
Фактів реалізації товару позивачем з одночасним проведенням розрахунку за їх придбання, а також проведення таких розрахункових операцій саме за місцем реалізації товарів під час перевірки та судами попередніх інстанцій не встановлено, що спростовує висновки суду першої інстанції про правомірне застосування до позивача штрафних санкцій на підставі п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції, помилково обґрунтовував свої висновки протиправністю проведення перевірки щодо дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в рамках планової перевірки дотриманням вимог податкового та валютного законодавства, а також нарахування штрафних санкцій в частині поза межами строків визначених ст.250 Господарського кодексу України, однак помилковість мотивів суду апеляційної інстанції, з яких він виходив при скасуванні рішення суду першої інстанції, не призвела до прийняття неправильного рішення, у зв?язку з чим судова колегія вважає за необхідне залишити рішення суду апеляційної інстанції без змін.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Саратської міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області залишити без задоволення, постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2011- без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-2391 КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун