Постанова від 11.06.2015 по справі 341/2415/14-а2-а/341/97/14

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2015 року Справа № 876/969/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.

суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,

за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області на постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 19.11.2014 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

22.10.2014 року позивач - ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до відповідача - управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 30 січня 2014 року їй призначено пенсію державного службовця. Однак, при призначенні пенсії не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, хоча позивачем з вказаних сум сплачені страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

ОСОБА_1 зверталась із заявами до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області щодо включення вказаних сум та перерахунку призначеної їй пенсії, однак отримала лист-відмову, яку відповідач мотивував тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не входять до складу заробітної плати державного службовця, тому підстав для включення вказаних сум до складових заробітної плати державного службовця для призначення пенсії немає.

З таким твердженням відповідача ОСОБА_1 не погоджується, відтак просить суд: винести рішення, яким визнати протиправними дії відповідача щодо невключення до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, а також зобов'язати відповідача включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати в розмірі 8855 грн.36 коп. для обчислення пенсії за період 2012-2013 року та виплатити недоотриману пенсію за період з 30.01.2014 року; зобов'язати відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з 30.01.2014 року виходячи з розміру 80% від суми заробітної плати та в подальшому виплачувати пенсію в розмірі, згідно проведенного включення (розрахунку).

Постановою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 19.11.2014 р. позов задоволено.

Визнано дії управління пенсійного фонду України в Галицькому районі щодо невключення до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати - неправомірними.

Зобов'язано управління пенсійного фонду України в Галицькому районі включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати ОСОБА_1 в розмірі 8855 грн.36 коп. для обчислення пенсії за період 2012-2013 року та виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію за період з 30.01.2014 року.

Зобов'язано управління пенсійного фонду України в Галицькому районі зробити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з 30.01.2014 року виходячи з розміру 80 % від суми заробітної плати та в подальшому виплачувати пенсію в розмірі згідно проведенного включення (розрахунку).

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач - управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області оскаржило його в апеляційному порядку. Вважає, що постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Разом із цим, у п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 268 "Про упорядкування структури та умови оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" визначено перелік інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, це зокрема: надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, надбавка за почесне звання "заслужений".

Таким чином, на думку апелянта, посилання позивача на Закон України "Про оплату праці" як на підставу включення допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії є необґрунтованим, оскільки складові заробітної плати державного службовця для призначення (перерахунку) пенсії визначаються виключно статею 33 Закону України "Про державну службу".

В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задовольнити частково, а оскаржувану постанову - скасувати, з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області та з 30.01.2014 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» із урахуванням Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (а.с.13).

З довідки про складові заробітної плати, виданої виконавчим комітетом Новоскоморохівської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області 14.10.2014 року вбачається, що позивачу за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати у розмірі 8855,36 грн. (а.с.12).

Так, колегією суддів встановлено, що в розрахунок для обчислення пенсії відповідачем не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати на вказану вище суму, тому позивач звернувся до відповідача із заявою від 14.10.2014 року про проведення перерахунку призначеної їй пенсії з врахуванням зазначених вище матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації заробітної плати.

Проте, на подану ОСОБА_1 заяву листом від 21.10.2014 року за № 89/С-15 управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області відмовило позивачу в проведенні зазначеного перерахунку мотивуючи тим, що чинним законодавством не передбачено врахування зазначених виплат при обчисленні пенсії (а.с.6).

З таким твердженням відповідача ОСОБА_1 не погоджується, а тому звернулась до суду за захистом порушених прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.

Так, зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Беручи до уваги вищевикладені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч. 1 ст.66 Закону України № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В силу статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

В даному випадку при вирішенні спірних правовідносин перевагу у застосуванні мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", які до спірних правовідносин є загальними.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, яка з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України "Про оплату праці").

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" враховуються при обчисленні пенсій.

Тому, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак, попри те, що позовні вимоги ОСОБА_1 є підставними та обґрунтованими, такі підлягають до часткового задоволення, з огляду на встановлений нормами КАС України шестимісячний строк на звернення до суду.

Так, згідно ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В силу ч.1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

В контексті вищенаведених процесуальних норм, колегія суддів враховує, що ОСОБА_1 звернулась до суду із позовними вимогами до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області, зокрема про зобов'язання відповідача включити до заробітної плати позивача суми виплачених їх матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати для перерахунку та виплати пенсії починаючи з 30.01.2014 року. Відповідно з 30.01.2014 року позивач просить суд задовольнити заявлені вимоги звернувшись до суду лише 22.10.2014 року.

Відтак, позивачем пропущений передбачений КАС України шестимісячний строк на звернення до суду.

Враховуючи вищенаведені обставини, колегія суддів звертає увагу на те, що в силу правової норми ч.1 ст.100 КАС України, суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів може знайти підстави для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Слід зазначити, що ОСОБА_1 у позовній заяві не ставилась вимога про поновлення строку звернення до суду та така вимога не заявлялась в ході судового розгляду справи.

Відтак, наявні правові підстави для застосування у спірних правовідносинах ч.1 ст.100 КАС України та залишення позовних вимог без розгляду.

Як наслідок, враховуючи те, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, суд апеляційної інстанції вважає, що ОСОБА_1 пропущено строк на звернення до суду без поважних причин.

Тому, суд апеляційної інстанції вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області про зобов'язання відповідача включити суми виплачені ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за 2012-2013 роки до заробітної плати для обчислення пенсії та виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію за період з 30.01.2014 року по 21.04.2014 року - слід залишити без розгляду.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Суд першої інстанції не виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин невірно застосував норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає до скасування.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, ст.202, ст.205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області задовольнити частково, а постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 19.11.2014 р. по справі № 341/2415/14-а, 2-а/341/97/14 - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області включити суми виплачені ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за 2012-2013 роки до заробітної плати для обчислення пенсії та виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію за період з 30.01.2014 року по 21.04.2014 року - залишити без розгляду.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області щодо невключення до заробітку ОСОБА_1 для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області включити суми виплачені ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за 2012-2013 роки до заробітної плати для обчислення пенсії та виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію за період з 22.04.2014 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області зробити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з 22.04.2014 року виходячи з розміру 80 % від суми заробітної плати та в подальшому виплачувати пенсію в розмірі згідно проведеного включення (розрахунку).

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя І.В. Глушко

Судді О.О. Большакова

В.Я. Макарик