Справа № 815/3085/15
19 червня 2015 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову заступника Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області до Троїцької сільської ради Біляївського району Одеської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Держземагенства в Одеській області, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Троїцьке” про визнання протиправним та скасування рішення № 107-23 від 23.05.2000 року,-
До суду надійшов адміністративний позов заступника Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області до Троїцької сільської ради Біляївського району Одеської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Держземагенства в Одеській області, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Троїцьке” про визнання протиправним та скасування рішення № 107-23 від 23.05.2000 року.
Ухвалою суду від 04.06.2015 року позов заступника Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області залишено без руху.
05.06.2015 року (вхід. № 13875/15) позивач надав суду додаткові докази в обґрунтування позовних вимог, які були зазначені в ухвалі суду від 05.06.2015 року.
Розглянувши матеріали позову заступника Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області та додані документи, а також додаткові докази, надані 05.06.2015 року, суддя дійшов висновку, що у відкритті провадження у справі за позовом заступника Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області необхідно відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
У прохальній частині позову позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Троїцької сільської ради Біляївського району Одеської області № 107-23 від 23.05.2000 року про надання земельної ділянки загальною площею 1198, 00 га в оренду Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю “Троїцьке” для сільськогосподарського використання строком на 25 років.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4.11.50 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Цанд проти Австрії» від 12.10.78 вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування суду, а й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, установлений законом» у ч.1 ст.6 конвенції передбачає «всю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів». З огляду на це не вважається «судом, установленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних пов новажень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 КАС).
Отже, до юрисдикції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Статтею 80 Земельного Кодексу установлено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
За змістом ст.ст. 2 та 5 Земельного Кодексу, рада при здійсненні повноважень власника землі, є рівноправним суб'єктом земельних відносин.
Відтак, суддя дійшов висновку, що приймаючи оскаржуване прокурором рішення № 107-23 від 23.05.2000 року про надання земельної ділянки загальною площею 1198, 00 га в оренду Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю “Троїцьке” для сільськогосподарського використання строком на 25 років, Троїцька сільська рада Біляївського району Одеської області, як власник землі вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому права оренди земельної ділянки в порядку, встановленому законом. При цьому, Троїцька сільська рада Біляївського району Одеської області не здійснювала владних управлінських функцій.
Відтак, позовна заява, предметом якої є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження землею та передання відповідних прав щодо неї, не може бути розглянута за правилами КАС.
Таким чином, в разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передання земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися в порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Зазначена позиція викладена ВСУ в постанові від 11 листопада 2014 року №21-493а14, що в силу приписів ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковим для всіх судів України.
Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у відкритті провадження, в порядку адміністративного судочинства позивачу необхідно відмовити, у зв'язку з тим, що зазначені правовідносини не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, суд вважає необхідним відмовити позивачу у відкритті провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись статей 17, 107, 109 КАС України, суддя, -
У відкритті провадження у справі за позовом заступника Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області до Троїцької сільської ради Біляївського району Одеської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Держземагенства в Одеській області, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністб “Троїцьке” про визнання протиправним та скасування рішення № 107-23 від 23.05.2000 року про надання земельної ділянки загальною площею 1198, 00 га в оренду Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю “Троїцьке” для сільськогосподарського використання строком на 25 років.- відмовити.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Тарасишина