Постанова від 16.06.2015 по справі 816/824/15-а

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/824/15-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

за участю: секретаря судового засідання - Колодяжного Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області до Закритого акціонерного товариства "Лубнимеблі", третя особа - ОСОБА_1 про визнання довідки такою, що не відповідає положенню постанови Кабінету Міністрів України, -

ВСТАНОВИВ:

13 березня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області /надалі - позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства "Лубнимеблі" /надалі - відповідач; ЗАТ "Лубнимеблі"/, третя особа - ОСОБА_1, з урахуванням уточнення до позовної заяви від 26.03.2015 року №2393/07-17 /а.с.28/, про визнання довідки про заробітну плату №6 від 20.01.2015 року, видану ЗАТ "Лубнимеблі" такою, що не відповідає положенню постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що довідка про заробітну плату №6 від 20.01.2015 року, яка видана ЗАТ "Лубнимеблі", не відповідає пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011; суми, включені до вказаної довідки, не підтверджені первинними документами.

Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надав заяву, в якій просив справу розглянути без участі його представника /а.с.74/.

Відповідач у судове засідання також не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, уповноваженого представника для участі у справі не направив, про наявність поважних причин неявки не повідомив, заперечень проти позову не надав.

Третя особа ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча у матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін та третьої особи на підставі наявних у справі доказів.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 20.01.2015 року ЗАТ "Лубнимеблі" видано ОСОБА_1 довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №6, в якій встановлено, що заробітна плата, яка враховується при обчислені пенсії, складає 0,03295 грн /а.с.5/.

28.01.2015 року ОСОБА_1 звернувся до позивача з заявою про перерахунок пенсії /а.с.75/.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі від 24.02.2015 року №72 відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії згідно поданої заяви від 28.01.2015 року та довідки про заробітну плату від 20.01.2015 року №6, оскільки обчислення заробітку за роботу в зоні відчуження за червень-липень 1986 року проведено з порушенням норм чинного законодавства /а.с.76-77/.

03.02.2015 року позивачем проведено перевірку ЗАТ "Лубнимеблі" з питань достовірності довідки про заробітну плату № 6 від 20.01.2015 року, виданої ОСОБА_1.

За результатами перевірки складно акт № 50 від 03.02.2015 року, в якому зафіксовано про те, що тарифна ставка в особовому рахунку ОСОБА_1 за 1986 рік не відображена, документи, що підтверджують погодинну тарифну ставку перевіркою не виявлено /а.с.11-12/.

Позивач, не погодився з довідкою №6 від 20.01.2015 року, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовом про визнання її такою, що не відповідає положенню постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Згідно з пунктом 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (надалі - Порядок № 1210), цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктом 7 Порядку № 1210, передбачено, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Пунктом 2.24. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок № 22-1) при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу) (підпункт 2),

- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (підпункт 3).

Згідно із пунктом 2.10. Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

В силу приписів пункту 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

Згідно із пунктом 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Системний аналіз наведених правових норм дає можливість дійти висновку, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії, форму якої встановлено додатком № 1 до Порядку № 22-1, є документом, який видається підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією, і подається до органу Пенсійного фонду особою разом з іншими документами з метою вирішення питання про призначення (перерахунок) пенсії.

Відповідна довідка розглядається органом Пенсійного фонду, який має повноваження прийняти як рішення щодо призначення, перерахунку, пенсії, так і рішення про відмову в призначенні, перерахунку пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Таким чином, довідка про заробітну плату безпосередньо не тягне обов'язок органу Пенсійного фонду здійснити призначення, перерахунок пенсії особи, натомість підлягає розгляду та оцінці в межах передбаченої законодавством процедури.

Судом встановлено, що Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі № 72 від 24.02.2015 року, прийнятого за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.01.2015 року про перерахунок пенсії на підставі довідки ЗАТ "Лубнимеблі" про заробітну плату № 6 від 20.01.2015 року, відмовлено у перерахунку пенсії заявнику /а.с.76-77/.

З огляду на викладене, на час розгляду справи довідка ЗАТ "Лубнимеблі" про заробітну плату № 6 від 20.01.2015 року, не має жодних правових наслідків для позивача, не порушує його права чи інтереси, не впливає на його повноваження.

У пункті 8 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України позивача визначено як особу, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Згідно частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

З аналізу норм Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що судовому захисту підлягають лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів Кодексу адміністративного судочинства України підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод, однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушеного права чи законного інтересу .

При цьому слід зазначити, що неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення можливості чи неможливості реалізації її законного права та/або виникнення додаткового обов'язку.

З огляду на те, що довідка № 6 від 20.01.2015 року після прийняття рішення про відмову у перерахунку пенсії № 72 від 24.02.2015 року не створює для позивача жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав, та безпосередньо не породжує для позивача будь-яких обов'язків, суд приходить до висновку про відсутність порушених прав, а відтак і відсутність об'єкту і підстав судового захисту.

Враховуючи наведене, позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області до Закритого акціонерного товариства "Лубнимеблі", третя особа - ОСОБА_1 про визнання довідки такою, що не відповідає положенню постанови Кабінету Міністрів України - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 19 червня 2015 року.

Суддя Г.В. Костенко