справа № 815/1792/15
15 червня 2015 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Стеценко О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - Позивач, або ОСОБА_1В.) з адміністративним позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (далі - Відповідач, або Департамент ДАБІ в Одеській області) про визнання протиправними дії Департаменту ДАБІ в Одеській області щодо повернення поданих 23.02.2015 року документів для реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації та зобов'язання Департаменту ДАБІ в Одеській області зареєструвати декларацію по готовність об'єкта до експлуатації.
Свої вимоги Позивач обґрунтував наступними доводами.
Так, Позивач зазначив, що він є власником земельної ділянки за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, СОГ «Волна», 19 Лінія № 82. В 1997 році Позивач побудував на вказаній земельній ділянці садовий будинок загальною площею 71.4 кв.м. та санітарний блок загальною площею 3,6 кв.м. без дозволу на виконання будівельних робіт. З метою введення цих будівель в експлуатацію в грудні 2013 року Позивач звернувся до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області із заявою про реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації. 15.01.2014 року вказану Декларацію було повернуто Позивачеві для доопрацювання. 16.01.2014 року Позивач подав до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області нову декларацію, проте 03.02.2014 року Позивачу було знову повернуто подану декларацію із зазначенням, що в інспекції відсутні правові підстави та повноваження для прийняття в експлуатацію Об'єкта на підставі п.9 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Позивач зазначив, що 13.01.2015 року Законом України «Про внесення зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт» № 92-VIII були внесені зміни до п.9 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та термін приймання заяв Департаментом ДАБІ області був продовжений до 31.12.2015 року.
Так, 23.02.2015 року Позивач повторно звернувся до Департаменту ДАБІ в Одеській області з декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, проте 24.02.2015 року Департаментом ДАБІ в Одеській області Позивачу було повернуто подані документи та надано відповідь, в якій зазначено, що відповідно до пункту 9 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» строк прийняття заяв встановлений лише до 31.12.2013 року.
З огляду на те, що термін дії прийняття в експлуатацію самочинно збудованих об'єктів був продовжений до 31.12.2015 року, Позивач вважає, що Відповідач зобов'язаний був розглянути та зареєструвати декларацію відповідно до встановленого порядку, у зв'язку з чим просив суд визнати протиправними дії Департаменту ДАБІ в Одеській області щодо повернення поданих 23.02.2015 року документів для реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації та зобов'язати Департамент ДАБІ в Одеській області зареєструвати декларацію по готовність об'єкта до експлуатації.
В судовому засіданні представник Позивача заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд задовольнити позов з підстав, викладених в позовній заяві (а.с. 4-6).
Представник Відповідача в судове засідання для розгляду справи по суті не з'явився, про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином та своєчасно, заяв про відкладення розгляду справи не надав. Судом визнано неявку представника Відповідача неповажною, та на підставі ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено рішення про розгляд справи за відсутності представника Відповідача.
Представником Відповідача були надані до суду заперечення на адміністративний позов (а.с. 47-49), в яких останнім зазначено, що відповідно до ч.1 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міні стрів України. Па виконання ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» постановою Кабінету Міністрів України «Про питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» від 13.04.2011 року за №461 було затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (Далі - Порядок).
Згідно положення пунктів 2, 17, 18 Порядку, прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до І-ІІІ категорії складності, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі. Замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 1 Порядку. Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію.
Згідно частини 6 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» інспекція державного архітектурно-будівельного контролю повертає декларації про готовність об'єкта до експлуатації, якщо така декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог.
Також Порядком передбачено, що у разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків, що стали підставою для повернення декларації на доопрацювання, замовник може повторно звернутися до Інспекції для реєстрації прийняття Закону України № 92-VІІІ від 13.01.2015 року «Про внесення зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт», Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження центральним органом виконавчої влади не визначався та не приймався.
Крім того, на думку Відповідача, строк дії норм Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 19.03.2013 року № 95 закінчився 31.12.2013 року.
Враховуючи вищевикладене, представник Відповідача зазначив, що Департамент ДАБІ в Одеській області під час надання відповіді ОСОБА_1 діяв в межах повноважень та у спосіб що передбачено нормами діючого законодавства та просив в задоволенні адміністративного позову Позивачу відмовити.
Частиною 6 ст.128 КАС України передбачено, якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справ, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та проаналізувавши позовну заяву, додатки до позовної заяви, заперечення по справі, оцінивши їх в сукупності, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,06 га, що розташована за адресою: СОГ «Волна», 19 лінія, діл. № 82, с. Молодіжне, Молодіженська сільська рада Овідіопольського району Одеської області (а.с.10).
Спірні правовідносини виникли між сторонами з приводу повернення Відповідачем поданої Позивачем 23.02.2015 року декларації про готовність об'єкта до експлуатації, збудованого без дозволу на виконання будівельних робіт і проведення технічного обстеження (а.с. 20-22) та, як наслідок, надання Відповідачем відповіді за вих. № 05/1-1896 від 24.02.2015 року (а.с.25-26) щодо спливу строку подачі заяв власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж 31.12.2013 року.
Судом встановлено, що повноваження Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю визначені законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-VI, Порядком здійснення державного архітектурного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Загальні засади прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначені ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема: прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України. Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів. Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката. Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.
Відповідно до ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Постановою Кабінету міністрів України «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» №461 від 13.04.2011 року затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - Порядок №461).
Відповідно до п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції Закону України № 5496-VI від 20.11.2012 року) інспекції державного архітектурно-будівельного контролю до 31.12.2013 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж приймають в експлуатацію: індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, збудовані у період з 05.08.1992 року до 12.03.2011 року; збудовані до 12.03.2011 року: громадські будинки I і II категорій складності; будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності. Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Законом України № 92-VIII від 13.01.2015 року «Про внесення зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт» внесено зміни до пункту 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та встановлено, що орган державного архітектурно-будівельного контролю до 31.12.2015 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію: індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період з 05.08.1992 року до 12.13.2011 року; збудовані до 12.03.2011 року: громадські будинки I і II категорій складності; будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.
Вказаним законом встановлено, що порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. При цьому технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться в ході їх технічної інвентаризації з відповідною відміткою в технічному паспорті.
До власників (користувачів) земельних ділянок, які відповідно до цього пункту подали документи про прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт об'єктів будівництва, штрафні санкції за виконання будівельних робіт без отримання документів, що дають право на їх виконання, та за експлуатацію або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, не застосовуються.
Відповідно до прикінцевих положень Закон України № 92-VIII від 13.01.2015 року набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
31.01.2015 року Закон України № 92-VIII від 13.01.2015 року опубліковано в газеті Верховної Ради України «Голос України», а відтак вказаний закон набрав чинності з 01.02.2015.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що Відповідачем під час надання відповіді Позивачу за вих. № 05/1-1896 від 24.02.2015 року надано неповну та недостовірну інформацію, оскільки станом на момент звернення Позивача із декларацією про готовність об'єкта до експлуатації 23.02.2015 року діяла редакція Закону України № 92-VIII від 13.01.2015 року, якою був встановлений новий строк подачі заяв власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж відповідно до п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» до 31.12.2015 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги Позивача в частині визнання протиправними дії Департаменту ДАБІ в Одеській області щодо повернення поданих Позивачем 23.02.2015 року документів для реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації є обґрунтованими та підлягають задоволенню із покладенням на Відповідача обов'язку повторно розглянути подану Позивачем декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, з урахуванням обставин, що стали підставою для визнання протиправними дії Департаменту ДАБІ в Одеській області протиправними.
Суд не приймає до уваги твердження Відповідача, викладені у відповіді № 01/11-2814 від 18.03.2015 року та запереченні, оскільки відповідь Відповідача № 01/11-2814 від 18.03.2015 року та звернення Позивача від 04.03.2015 не є предметом розгляду вказаної адміністративної справи.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Департаменту ДАБІ в Одеській області зареєструвати декларацію по готовність об'єкта до експлуатації, суд зазначає наступне.
Відповідно до норм чинного законодавства повноваження Відповідача щодо реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
За таких обставин, адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Аналіз норм КАС України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо зобов'язання є формою втручання в дискреційні повноваження Відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Відповідно до ст. 6 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, суд приходить до висновку, що вимоги Позивача підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дії Департаменту ДАБІ в Одеській області щодо повернення поданих 23.02.2015 року документів для реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації із покладенням на Відповідача обов'язку повторно розглянути подану Позивачем декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, з урахуванням обставин, що стали підставою для визнання дії Департаменту ДАБІ в Одеській області протиправними.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 128, 159-163 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області щодо повернення поданих 23.02.2015 року документів для реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Зобов'язати Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області повторно розглянути подану ОСОБА_1 декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, з урахуванням обставин, що стали підставою для визнання протиправними дії Департаменту ДАБІ в Одеській області протиправними.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Стеценко О.О.