ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову у відкритті провадження
"07" липня 2010 р. Справа № 2a-2454/10/0970
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., перевіривши матеріали адміністративного
позову Відділу державної виконавчої служби Долинського районного управління юстиції, пр. Незалежності, 3, м. Долина, Долинський район, Івано-Франківська область, 77500
до ОСОБА_1, с. Солуків, Долинський район, Івано-Франківська область, 77523
про зобов'язання тимчасово обмежити у праві виїзду за межі України без вилучення паспортного документа,-
Відділ ДВС Долинського районного управління юстиції звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про зобов'язання тимчасово обмежити у праві виїзду за межі України без вилучення паспортного документа.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відділі державної виконавчої служби Долинського районного управління юстиції на виконанні знаходиться судовий наказ №2-н-211 від 03.12.2008 року, виданий Долинським районним судом про стягнення з ОСОБА_1 на користь в солідарному порядку з ОСОБА_2 в користь ЗАТ " Про ОСОБА_3" 51663,89 грн., які боржником не сплачені.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши подані докази, суд встановив наступне.
Відділом державної виконавчої служби Долинського районного управління юстиції відкрито виконавче провадження по здійсненню примусового виконання судового наказу №2-н-211 виданого Долинським районним судом за наслідками розгляду цивільної справи про стягнення з ОСОБА_1 та в солідарному порядку з ОСОБА_2 на користь ЗАТ " Про ОСОБА_3" 51663,89 грн, тобто рішення суду, яке прийняте в порядку цивільного судочинства.
Правові підстави для тимчасового обмеження громадян України у праві виїзду за кордон визначені статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", якими, зокрема, є дія неврегульованих аліментних, договірних чи інших невиконаних зобов'язань; порушення проти громадянина України кримінальної справи; подання щодо громадянина України цивільного позову до суду.
При цьому органам Державної прикордонної служби України на підставі пункту 4 статті 20 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" надано право не пропускати через державний кордон України осіб, яким тимчасово обмежено право виїзду з України за мотивованим письмовим рішенням суду та правоохоронних органів.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень в Україні, зокрема судових рішень, покладається на Державну виконавчу службу України.
ОСОБА_4 юстиції України та Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27.05.2008 N 25-32/463, N 25-5347 ( v5-32323-08 ) і листом ОСОБА_4 юстиції України від 06.06.2008 N 25-32/507 ( v25-3323-08 ) визначено порядок взаємодії органів Державної виконавчої служби України та Державної прикордонної служби України щодо виконання судових рішень про тимчасове обмеження особи (боржника) у праві виїзду за межі України.
Згідно зі статтею 151 Цивільного процесуального кодексу України суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, може вжити заходів забезпечення позову, зокрема, шляхом постановлення ухвали про заборону вчиняти певні дії (тимчасово обмежити особу (боржника) у праві виїзду за межі України).
Згідно статті 217 Цивільного процесуального кодексу України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочку або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Відповідно до статті 373 Цивільного процесуального кодексу України за наявності обставин, що утруднюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), за заявою державного виконавця або за заявою сторони суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає питання про відстрочку або розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Таким чином, виходячи з даних положень норм процесуальних законів, суд приходить до висновку про те, що Цивільним процесуальним кодексом України встановлено порядок забезпечення виконання рішення суду ухваленого в порядку цивільного судочинства. Положенням статті 181 КАС України встановлено порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, при здійсненні такими особами, примусового виконання судових рішень.
Предметом позову в даній справі є забезпечення виконання рішення суду, ухваленого в порядку цивільного судочинства, позовних вимог про оскарження рішення, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби не заявлено.
Вирішення питання про забезпечення виконання судового рішення в цивільній справі встановлюється положенням ЦПК України і розглядається в порядку цивільного судочинства судом, який виніс судове рішення, примусове виконання, якого потребує забезпечення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження у справі якщо, заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі наведеного, керуючись п.1 ч.1 ст.109, ст.ст.160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя ,-
Відмовити Відділу державної виконавчої служби Долинського районного управління юстиції у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до ОСОБА_1, про зобов'язання тимчасово обмежити у праві виїзду за межі України без вилучення паспортного документа.
Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Роз'яснити Відділу державної виконавчої служби Долинського районного управління юстиції , що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку. В разі подання заяви про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, ухвала суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду до Львівського апеляційного адміністративного суду може бути подана протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали, апеляційна скарга на ухвалу подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Суддя Микитюк Р.В.