Справа № 2а-9932/08/1370
31 березня 2009 р. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Шинкар Т.І.,
при секретарі - Фейдаш Х.М.,
за участю позивача ОСОБА_1., представника позивача ОСОБА_2.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої державної соціальної допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трьохрічного віку з врахуванням компенсації в сумі 14038,30 грн., зобов'язання виплати такої допомоги в подальшому та стягнення 400 гривень витрат на правову допомогу , -
Позивач звернувся у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сколівської райдержадміністрації , просить визнання дії Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області (надалі-Управління) неправомірними, стягнути з останнього недоплачену державну соціальну допомогу по догляду за двома дітьми до досягнення ними трьохрічного віку, з врахуванням компенсації в сумі 14038,30 грн., зобов'язання виплати такої допомоги в подальшому у відповідності до чинного законодавства України, а саме не менше встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років та стягнення 400 гривень витрат на правову допомогу. Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідності до вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», позивач народилаІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4, та набула право на отримання державної соціальної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з врахуванням Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні”, що підтверджується посвідченням Серія А №217070. Однак така допомога виплачувалась у заниженому розмірі.
Позивач та його представник в судове засідання з'явилися, просять позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач Управління подав заперечення на позов в яких зазначає, що не здійснило перерахунок та виплату суми щорічної допомоги позивачу відповідно до вимог статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми ”, посилаючись на те, що відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2007-2008 роки” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми ” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам і виплачується в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України (порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751). Просить відмовити в задоволенні позову та розглядати справу без участі його представника.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 31 березня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року N 2811-ХII, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007.
Судом встановлено , що позивачка є матір'ю малолітніх ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвами про народження, виданими 08 листопада 2004 року та 18 січня 2007 року Славською селищною радою Сколівського району Львівської області та перебуває на обліку в Управлінні як така, що одержує соціальну допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, яка призначена їй з квітня 2007 року на одну дитину та з квітня 2007 року на другу дитину.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з довідок №1054 від 27.11.2008 року, №1016 від 24.11.2008 року відповідачем як органом, що призначає і здійснює виплату держаної допомоги сім'ям з дітьми, відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» була призначена та виплачується позивачу допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку з врахуванням обмежень, встановлених Законами України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Згідно з ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року були визнані неконституційними положення абз.3 ч.2 ст.56 та п.7 ст.71, ч.1 ст.15 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", отже з цього часу відновлено дію ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому Конституційний Суд України у своєму рішенні визначив, що Законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Саме з цього періоду відповідній категорії осіб поновлено право на отримання соціальної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трьох років у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї, і практику Європейського Суду як джерела права.
При розгляді справи "Качко проти України" Європейський Суд з прав людини зауважив, що у межах свободи дій держави, Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплати надбавок (виплат) з державного бюджету, вносячи відповідні зміни в законодавство. Проте, якщо чине правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, поки відповідні положення є чинними і в них не внесені відповідні зміни.
Отже, виходячи з пріоритетності конституційних норм, суд приходить до висновку, що на момент здійснення виплат позивачу, застосуванню підлягали норми статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, а не положення статті 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік”, які істотно звужували обсяг прав, встановлених Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач має право на гарантії і пільги, встановлені Законом України “Про статус гірських населених пунктів в Україні”, що підтверджується посвідченням Серія А № 217070, видане 15.12.2008 року Славською селищною радою Сколівського району Львівської області.
Крім того, як вбачається з довідки управління, яка видана ОСОБА_1 про те, що вона дійсно постійно по даний час проживає в населеному пункті смт. Славсько, Сколівського району Львівської області, і вказаному населеному пункту відповідно до Постанови КМУ № 647 від 11.08.1995 року надано статус гірського населеного пункту відповідно до Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні”, користується пільгами наданими громадянам, що проживають і працюють (навчаються) на території населеного пункту, якому надано статус гірського.
У відповідності до ч.2 ст.6 Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні” розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків.
Судом встановлено, що всупереч рішенню Конституційного Суду України відповідачем вказана допомога позивачу за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року включно виплачувалась не в повному розмірі. А відтак, дії Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації щодо недонарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років у відповідності до вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з врахуванням ст. 6 Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні” слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані Конституцією України.
У статтю 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” Законом України "Про державний Бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року внесено зміни, згідно яких після 01.01.2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Судом встановлено, що рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року не визнавались неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в частині внесення змін до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми ” щодо виплати спірної допомоги, а тому вимоги про стягнення щомісячної грошової допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в період з січня 2008 року по листопад 2008 року (включно) суд вважає безпідставними, оскільки законодавством визначено інший порядок нарахування вказаної допомоги.
Як вбачається з довідки № 1016 Управління в період з січня по травень 2008 року позивачу виплачується щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі по 172,92 грн., червень-листопад 2008 року - по 156,00 грн., тобто в межах встановлених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Щодо вимог про стягнення з відповідача недоплаченої державної соціальної допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трьохрічного віку, з врахуванням компенсації, то суд вважає таку безпідставною, оскільки згідно ст. 2 Закону України “ Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” від 19.10.2000 року № 2050-111 компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Оскільки, спірна допомога не була відповідачем нарахована, а тому вимоги про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати не підлягає до задоволення.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача нарахувати йому недоплачену державну соціальну допомогу по догляду за двома дітьми до досягнення ними трьохрічного віку в подальшому у відповідності до чинного законодавства України, а саме не менше встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, суд зауважує, що задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють фактично порушені права та інтереси позивача.
У відповідності до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача є частково підставними та обґрунтованими, доведені матеріалами справи, і підлягають до задоволення частково, а тому слід визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області щодо недонарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно у розмірі передбаченому ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з врахуванням ст.6 Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні” протиправними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області провести ОСОБА_1 донарахування та виплату щомісячної допомоги по догляду за дітьмиОСОБА_3ІНФОРМАЦІЯ_1 народження до досягнення ним трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 народження до досягнення ним трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 03 листопада 2007 року у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, що передбачено ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з врахуванням ст.6 Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні”, в решті позовних вимог відмовити.
Згідно до ст.59 Конституції України кожен має право на правову допомогу, кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. А тому у відповідності до ч.1 ст.94 КАС України суд присуджує на користь ОСОБА_1 здійснені нею витрати на правову допомогу у сумі 400,00 грн. з Державного бюджету України, що підтверджено угодою на правову допомогу від 16 грудня 2008 року та квитанцією №12 від 16 грудня 2008 року.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області щодо недонарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно у розмірі передбаченому ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з врахуванням ст.6 Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні” протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області провести ОСОБА_1 донарахування та виплату щомісячної допомоги по догляду за дітьмиОСОБА_3ІНФОРМАЦІЯ_1 народження до досягнення ним трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 народження до досягнення ним трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 03 листопада 2007 року у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, що передбачено ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з врахуванням ст.6 Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні”.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 400,00 грн. витрат на правову допомогу.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя /підпис/ Шинкар Т.І.
З оригіналом згідно
Постанова не набрала законної сили
Суддя Шинкар Т.І.
Повний текст постанови виготовлено 07.04.2009 року.
Справа № 2а-9932/08/1370
(вступна та резолютивна частини постанови)
31 березня 2009 р. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Шинкар Т.І.,
при секретарі - Фейдаш Х.М.,
за участю позивача ОСОБА_1., представника позивача ОСОБА_2.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої державної соціальної допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трьохрічного віку з врахуванням компенсації в сумі 14038,30 грн., зобов'язання виплати такої допомоги в подальшому та стягнення 400 гривень витрат на правову допомогу , -
При розгляді справи суд вважає за необхідне у відповідності до вимог ч. 3 ст. 160 КАС України відкласти складення повного тексту постанови суду на п”ять днів з дня закінчення розгляду справи, проголосивши вступну і резолютивну частину постанови. З мотивувальною частиною постанови особи, які беруть участь у справі зможуть ознайомитися 07.04.2009 року.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області щодо недонарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно у розмірі передбаченому ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з врахуванням ст.6 Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні” протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області провести ОСОБА_1 донарахування та виплату щомісячної допомоги по догляду за дітьмиОСОБА_3ІНФОРМАЦІЯ_1 народження до досягнення ним трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 народження до досягнення ним трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 03 листопада 2007 року у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, що передбачено ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з врахуванням ст.6 Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні”.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 400,00 грн. витрат на правову допомогу.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя Шинкар Т.І.