ун. № 759/2469/15-а
пр. № 2-а/759/138/15
12 червня 2015 року Суддя Святошинського районного суд м. Києва Кириленко Т.В. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, суд, -
Позивачка звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо не врахування при обліку розміру пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» всіх складових заробітної плати, зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за стаж державної служби в розмірі 20% (до посадового окладу та надбавки за спеціальне звання) відповідно до Закону України «Про державну службу», надбавки за вислугу років в розмірі 15% до посадового окладу та надбавки за спеціальне звання згідно Постанови КМУ від 12.09.1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання», сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у відсотках, які діяли при нарахуванні пенсії у розмірі 82% починаючи з дати призначення пенсії та довічно.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що з 2011р. вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києві та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Однак, при призначенні пенсії відповідачем не були враховані всі складові заробітної плати, у зв'язку з чим 18.12.2014р. вона звернулась з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати, зокрема, «інших виплат», зазначених в довідці від 23.12.2014р., до яких входять матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Однак їй було безпідставно відмовлено у перерахунку, що призвело до зменшення розміру призначеної пенсії.
Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва надіслало до суду свої заперечення проти позову, в яких зазначено, що згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Позивачці пенсія призначена та нарахована на підставі вказаного закону, який містить вичерпний перелік складових заробітної плати державного службовця, а тому законних підстав для урахування при призначенні пенсії «інших виплат» немає.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, позивачка з 2011р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва і отримує пенсію за віком згідно норм Закону України «Про державну службу».
У грудні 2014р. позивачка звернулась до відповідача з проханням про перерахунок пенсії з моменту її призначення і з подальшою виплатою з урахуванням всіх складових заробітної плати, вказаних в довідці про складові заробітної плати від 23.12.2014р., що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1, але листом від 25.12.2014р. відповідач відмовив у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «інших виплат», крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 зазначеного Закону /ас 9-11/.
Відповідно до довідки Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про складові заробітної плати ОСОБА_2 № 9537/2/26-59-05-27 від 23.12.2014р. (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), до неї включені інші виплати, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування /ас 18-19/.
За змістом статті 37 Закону «Про державну службу» /в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачці/ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів , надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій.
Відповідно до Постанови КМ України №865 від 31.05.2000 року розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13.08.2010 року вищезазначену постанову Пенсійного фонду України визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати виплат, які передбачені чинним законодавством.
Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід враховувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов?язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція міститься в постанови Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року. У відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що позивачка має право на перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, що входять до складу заробітної плати та з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Оскільки позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва та подала довідку від 23.12.2014р. лише в грудні 2014р., а довідка від 23.09.2011р., що подавалась при призначенні пенсії, вказаних сум не містить /ас 14-15/, то пенсія їй має бути перерахована з моменту звернення за перерахунком - з 18.12. 2014р.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону Україні «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за стаж державної служби в розмірі 20%, надбавки за вислугу років 15%, сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань за період 01.10.2009р. по 23.09.2011р. відповідно до довідки № 9537/2/26-59-05-27 від 23.12.2014р., починаючи з 18 грудня 2014р.
В решті позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів.
Суддя: