Справа № 2а- 650- 2011 року
07 лютого 2011 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді -ПИРОЖЕНКО С.А.
при секретарі -ПОЛІЩУК Л.П.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності,
Позивач 17 грудня 2010 року звернувся до відповідача з позовом про зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, посилаючись на те, що він є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Статтями 50 та 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, розмір його пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Він звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Але відповідач не бажає проводити відповідне нарахування цієї пенсії та відмовляє йому в цьому. Тому просить суд зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії по інвалідності та доплати до пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»починаючи з 14 квітня 2010 року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив поновити пропущений строк звернення до суду з позовними вимогами з поважних причин та допусти рішення до негайного виконання..
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивач внаслідок аварії на ЧАЕС визнаний інвалідом ІІ групи та належить до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 28 травня 2010 року Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси зобов'язано здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ст.. ст.. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 22 квітня 2009 року за рік до дня подання заяви до пенсійного фонду, тобто до 14 квітня 2010 року, з урахуванням сплачених сум.
Згідно розрахунку Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси розмір пенсії станом на 13 квітня 2010 року складав 6 177 грн. 50 коп., станом на 14 квітня 2010 року розмір пенсії складає -2 137 грн., що підтверджується довідкою Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси від 20 вересня 2010 року.
При цьому позивач звертався до Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси, де перебуває на обліку як пенсіонер, із заявою про перерахунок державної та додаткової пенсії у розмірах, встановлених статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В проведенні перерахунку пенсії йому було відмовлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Нормами ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Посилання відповідача на те, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий визначається КМУ, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки надання законодавцем порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто КМУ повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону. Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Зі статей 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»вбачається, що при визначенні розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Частиною 2 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В судовому засіданні встановлено, що позивач звернувся до суду 17 грудня 2010 року. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку. Позивач просить в судовому засіданні про поновлення строку звернення до суду. Суд вважає необхідним поновити позивачу строк звернення до суду за захистом свої прав шляхом розгляду справи по суті заявлених вимог, починаючи з 14 квітня 2010 року. Конституція України у статті 46 гарантує громадянам право на соціальний захист, який включає отримання пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування та мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Через це суд прийшов до висновку про необхідність поновити позивачу пропущений строк звернення до адміністративного суду, починаючи з 14 квітня 2010 року.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що відповідач довів правомірність його бездіяльності, яка полягає у не нарахуванні позивачу додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з чим позовні вимоги є такими, що з точки зору матеріального права підлягають задоволенню.
За таких обставин по справі, суд вважає за необхідне допустити рішення до негайного виконання.
На підставі ст.ст. 19, 22, 46, 152 Конституції України, ст.ст.11, 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 183-2, 186, 256 КАС України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 28, 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії по інвалідності та доплати до пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням положень передбачених ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»починаючи з 14 квітня 2010 року.
Постанова підлягає до негайного виконання та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.