Справа № 2а -832 /11
21 березня 2011 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі :
головуючого судді - ТОКОВОЇ С.Є.
при секретарі - ЄВТУШЕНКО О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за останнім перерахунком,
ОСОБА_1 23.12.2010 року звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, посилаючись на те, що з 1999 року одержує державну пенсію за віком списку 1, призначену Управлінням Пенсійного фонду України у Соснівському районі м. Черкаси. Після призначення пенсії вона продовжує працювати.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»надає право працюючим пенсіонерам звернутися за перерахуванням пенсії з урахування не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (перерахування) пенсії із застосуванням показника заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахування пенсії.
В зв'язку з тим, що після призначення пенсії позивач продовжує працювати, у відповідності до вказаної норми Закону № 1058, 21.01.2010 року нею до Управління Пенсійного Фонду України Соснівського району м. Черкаси було подано заяву на перерахунок пенсії по зарплаті та стажу та надано для цього усі необхідні документи.
03.02.2010 року начальник УПФ в Соснівському районі м. Черкаси своїм листом відмовив у здійснені перерахунку, з посиланням на те, що перерахунок пенсії, відповідно до листа Мінпраці № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01 від 11 березня 2009 року і Пенсійного фонду України проводиться із застосуванням розміру середньої заробітної плати за 2007 рік, а не за минулий як зазначено у Законі.
Просить суд, визнати незаконні дії відповідача, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2009 року з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за календарний рік, що передує роками перерахунку пенсії, стягнути з відповідача заборгованість недоплаченої щомісячної державної пенсії за останнім перерахунком.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та заперечував проти позову, мотивуючи тим, що їх дії були проведені відповідно до діючого чинного законодавства України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 1999 року одержує державну пенсію за віком списку 1, призначену Управлінням Пенсійного фонду України у Соснівському районі м. Черкаси. Після призначення пенсії вона продовжує працювати.
Стаття 46 Конституції України проголошує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З матеріалів справи вбачається і не заперечується відповідачем, що позивачка 21.01.2010 р звернулася із заявою до відповідача з проханням здійснити перерахування пенсії з врахуванням розділу 11 підпункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530.
Частиною другою ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування»у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період стажу, зазначені в частині першій ст.. 40 вищевказаного закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення пп. 9,10 п. 35 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими були внесені зміни до ст. 40,42 Закону.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004 та ін.).
Так, Кабінетом Міністрів України 28.05.2008р. прийнята постанова № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян ”, підпунктом 3 п. 11 якої встановлений механізм реалізації вказаної законодавчої норми, і саме цей нормативно-правовий акт містить вимогу при перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною стажу після її призначення застосовувати розмір середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Крім того суд вважає, що посилання представника відповідача на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01 від 11 березня 2009 року та Пенсійного фонду України, є безпідставним, оскільки такий лист не є нормативно-правовим актом, зміст вказаного листа звужує права позивача встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а відтак не може бути застосований для визначення порядку перерахунку пенсії позивача.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при здійсненні перерахунку державної пенсій застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а це 2009 рік, і розмір такої заробітної плати встановлений 1650,43 грн., у відповідності до ст. 40,42 Закону.
Втім, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином суд, враховуючи положення процесуального закону, вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені в межах шестимісячного строку давності, в межах заявлених вимог і відповідно до вимог матеріального закону, тобто з 03.08.2010 року.
Керуючись ст. 3,22,46,48, 152 Конституції України, Рішенням КС України № 10-рп/2008 р. від 22.05.2008 р., ст. 9,11,60,69-70,86,158,160,163,186,254 КАС України, ст. 40,42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року , суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 03.08.2010 року у відповідності до ст. 40,42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 03.08.2010 року у відповідності до ст.40,42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік з проведенням доплати не донарахованих та виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.