Кіровоградської області
"14" лютого 2007 р.
Справа № 16/21
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коротченко Л.С. розглянув матеріали адміністративної справи № 16/21
за позовом: прокурора Ленінського району м. Кіровограда в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, м. Кіровоград
до відповідача: комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 9, м. Кіровоград
про стягнення 10 297, 31 грн.
за участю:
секретаря судового засідання - Котенко В.О.
представників сторін:
від прокуратури - Скориніна О.В., посвідчення № 423;
від позивача - Тімохіна Ю.В., довіреність № 2 від 02.01.07;
від відповідача - Лужняк В.М., наказ № 12-к.
Прокурор Ленінського району м. Кіровограда в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення з комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 9 заборгованості по збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 10 297, 31 грн.
В судовому засіданні представник позивача подав погоджену з прокурором заяву № 352/07/23 від 12.02.07 р. про зменшення суми позовних вимог, якою просить стягнути з відповідача борг у сумі 5 393,20 грн., в зв'язку з частковим погашенням боргу відповідачем, що підтверджується копіями платіжних доручень № 19, № 20 від 09.02.07 р. про сплату відповідачем заборгованості по пенсійним внескам в сумі 4 904,11 грн.
Відповідач листом № 64 від 13.02.07 р. повністю визнає суму боргу по сплаті страхових внесків перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, та повідомляє суд, що станом на 09.02.07 р. ним частково погашена заборгованість в сумі 4 904,11 грн., і як доказ, додав платіжні доручення № 19, № 20 від 09.02.07 р. про сплату заборгованості по пенсійним внескам в сумі 4 904,11 грн.
Розглянувши матеріали справи, надані докази, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, господарський суд встановив наступне.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.01 р. № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.
Пунктом 4 цього ж Положення, Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо стягнення, з метою накопичення коштів в бюджеті Пенсійного фонду України, у передбаченому законом порядку несплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, та з метою недопущення утворення дефіциту бюджету та використання акумульованих коштів для виплати пенсій одній з самих незахищених верств населення.
Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.02 р. за № 442/6730 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді є органом Фонду, підвідомчим головному управлінню Фонду в Кіровоградській області, що разом утворюють систему органів Фонду, яке здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення в межах міста.
Згідно п. 6 ч. 2.2 Положення управління контролює надходження збору та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-господарської діяльності платників щодо правильності нарахування і сплати страхових внесків та цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Відповідно до п. 6 та п. 7 ч. 2.3 Положення Управління має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків; застосовувати фінансові санкції, передбачені законом.
Таким чином, управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, звертаючись із позовом до суду про стягнення заборгованості по виплатах сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, діє як орган державно ї влади при здійсненні управлінських функцій і відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
Відповідно до п. 4 ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. № 1058-IV (надалі - Закон) страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
До страхових внесків згідно статті 1 Закону, відносяться кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно п. 2 ст. 20 Закону сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до статей 18, 19, 20 п.п. 1 п. 8 Розділу 15 Закону страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначеному цим Законом, та у розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97, тобто платник нараховує та сплачує страхові внески у встановлений граничний термін за визначеною ставкою відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (до 31.03.2005р. - 32%, з 31.03.2005 р. - 32,3%, з 01.01.2006 р. - 31,8%) від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників і відраховує та перераховує страхові внески від об'єкті оподаткування застрахованих осіб - найманих працівників за ставкою 1-2 % від їх сукупного оподатковуваного доходу.
Згідно з пунктом 6 та 12 ст. 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий звітний період (календарний місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період дорівнює 1 календарному місяцю. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до п. 2 ст. 106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальником у визначені строки вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків.
Комунальне ремонтно-експлуатаційне підприємство № 9 зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, а тому відповідно до цього є платником по платежах до бюджету управління.
Згідно картки особового рахунку комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 9 заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровоград за період з жовтня 2005 р. по серпень 2006 р. складає 10 297,31 грн. (а.с. 9-12).
На день звернення до суду комунальне ремонтно-експлуатаційне підприємство № 9 вказану заборгованість по збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 10 297,31 грн. не сплатило, у зв'язку з чим прокурор Ленінського району м. Кіровограда в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою.
Позивач в судовому засіданні заявою погодженою з прокурором № 352/07/23 від 12.02.07 р. зменшив суму позовних вимог, та просить стягнути з відповідача борг у сумі 5 393,20 грн., в зв'язку з частковим погашенням боргу відповідачем, що підтверджується копіями платіжних доручень № 19, № 20 від 09.02.07 р. про сплату відповідачем заборгованості по пенсійним внескам в сумі 4 904,11 грн. (а.с. 36-38).
Відповідач в судовому засіданні листом № 64 від 13.02.07 р. повністю визнав суму боргу по сплаті страхових внесків перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, та надав суду докази, що станом на 09.02.07 р. ним частково погашена заборгованість в сумі 4 904,11 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 19, № 20 від 09.02.07 р. про сплату заборгованості по пенсійним внескам в сумі 4 904,11 грн. (а.с. 39-41).
Отже, господарський суд вважає позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 186, чч. 1-4 ст. 254, п. 6 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 9 (25019, м. Кіровоград, Лінія, 10, буд. 61, п/р 26000036 в КФ ВАТ "Мегабанк", МФО 323721, код ЄДРПОУ 30330548) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді (м, Кіровоград, вул. 50 років Жовтня, 4, код, 20650088, р/р 256073011226, МФО 323475 в Кіровоградському обласному управлінні Ощадбанку) - 5 393,20 грн. заборгованості по збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з жовтня 2005 р. по серпень 2006 р.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського господарського суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Примірники постанови сторонам у справі, прокурору Ленінського району м. Кіровограда та прокурору Кіровоградської області.
Суддя
Л. С. Коротченко