"16" червня 2015 р. Справа № 903/655/15
Суддя Шум М. С., розглянувши матеріали
за заявою Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області
до товариства з обмеженою відповідальністю «Західпромресурс», м. Луцьк
про порушення справи про банкрутство
встановив: заявник - Луцька об'єднана державна податкова інспекція просить, керуючись ст. ст. 10-12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" прийняти до розгляду заяву про порушення провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю «Західпромресурс», порушити провадження у справі про банкрутство відповідного підприємства та визнати безспірні вимоги Луцької ОДПІ в сумі 6 791 668 грн. 00 коп.
Відповідна заява не може бути прийнята до розгляду оскільки не відповідає вимогам ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" боржник - суб'єкт підприємницької діяльності (юридична особа або фізична особа - підприємець), неспроможний виконати протягом трьох місяців свої грошові зобов'язання після настання встановленого строку їх виконання, які підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, та постановою про відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до ст. 10 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Як вбачається з поданої Луцькою ОДПІ заяви від 10.06.2015 року №9481/10/03-18-10-07 постановою Волинського окружного адміністративного суду від 21.07.2014 року №803/1450/14 з товариства з обмеженою відповідальністю «Західпромресурс» у дохід Державного бюджету України стягнуто кошти за податковим боргом у розмірі 6 867 251 грн. 50 коп. Зазначена постанова набрала законної сили 08.08.2014 року про що свідчить відповідна відмітка суду на постанові.
Механізм виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу передбачений Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного Банку України від 21.01.2004 року №22 та передбачає оформлення інкасових доручень для примусового стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
Враховуючи викладене Луцькою ОДПІ з метою примусового стягнення податкового боргу 28.05.2015 року виставлені інкасові доручення, які повернуті банками без виконання. Інкасові доручення від 28.05.2015 року №13 та №14 долучені до матеріалів заяви.
Вищий господарський суд України в п.п. 8, 12 інформаційного листа від 28.03.2013 року №01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011р. N4212-VI)" зазначив таке:
Саме лише судове рішення за відсутності виданого на його підставі виконавчого документа та постанови органу Державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження не може бути підтвердженням безспірності грошових вимог. При цьому виконавчий напис нотаріуса не може вважатися доказом безспірності грошових вимог.
Що ж до безспірності грошових вимог ініціюючого кредитора - органу доходів і зборів, то враховуючи, що стягнення з рахунків боржника - юридичної особи коштів у рахунок погашення податкового боргу здійснюється відповідно до умов і порядку, визначених Податковим кодексом України, а не Законом України "Про виконавче провадження", доказами їх підтвердження є рішення суду про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу, що набрало законної сили, інкасовані доручення для примусового стягнення коштів у дохід бюджету в рахунок погашення податкового боргу та докази вжиття відповідних заходів щодо отримання заборгованості за процедурою, передбаченою Податковим кодексом України.
Статтею 15 Закону визначено підстави для повернення та відкликання заяви про порушення справи про банкрутство. Як одну з підстав повернення заяви передбачено неподання заявником-кредитором доказів неспроможності боржника виконати грошові зобов'язання у встановленому розмірі протягом трьох місяців після відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено Законом. У зв'язку з цим строк невиконання боржником грошового зобов'язання для визначення неплатоспроможності боржника починається з моменту відкриття виконавчого провадження, а невиконання податкового зобов'язання - з моменту прийняття банком платника (боржника) інкасового доручення для примусового стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу, оскільки списання цих коштів здійснюється відповідно до умов і порядку, визначених Податковим кодексом України, а не Законом України "Про виконавче провадження".
Як на підставу безспірності грошових вимог до боржника Луцька ОДПІ посилається на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27.08.2014 року №803/1450/14 та інкасові доручення, виписані 28.05.2015 року.
З врахуванням викладеного, суд зазначає, що заявником-кредитором не подано суду доказів неспроможності боржника виконати грошові зобов'язання у встановленому розмірі протягом трьох місяців з моменту прийняття банком платника (боржника) інкасового доручення для примусового стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
Відповідно до ст. 15 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, якщо заявник-кредитор не подав доказів неспроможності боржника виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами в розмірі, визначеному частиною третьою статті 10 цього Закону, протягом трьох місяців після відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом, а вданому випадку з моменту прийняття банком платника (боржника) інкасового доручення для примусового стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
Крім того, в порушення ст. 63 ГПК України, ст. 15 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" Луцькою ОДПІ до заяви долучено копію поштової квитанції та опису вкладення у цінний лист про надіслання боржнику заяви про порушення провадження у справі про банкрутство.
Керуючись ст. ст. 10, 11 п. 1 ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 ГПК України, господарський суд,
Заяву Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Західпромресурс» про порушення справи про банкрутство повернути заявнику без розгляду.
Суддя М. С. Шум