Справа № 750/5153/15-а
Провадження № 2-а/750/511/15
11 червня 2015 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду м.Чернігова Логвіна Т.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
26.05.2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо відмови у проведенні перерахунку, призначенні регулярних виплат щомісячної пенсії, з врахуванням доплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Чернігові, регулярні щомісячні пенсійні нарахування, обчислення його пенсії призначати відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 № 3723-ХІІ, ст.66 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 № 1788-ХІІ, з врахуванням доплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації грошових доходів населення з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за віком з розрахунку 90% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Чернігові призначити перерахунок та здійснити виплату йому не донарахованої щомісячної пенсії починаючи з 23.03.2015 року, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 №3723-ХІІ, ст.66 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 №1788- XII з врахуванням доплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення.
Відповідачем надіслані заперечення по справі, в яких відповідач позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову за відсутністю правових підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
З 09 серпня 2010 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові та отримує пенсію на підставі ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723- XII « Про Державну службу» в розмірі 90% суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
До відповідача позивачем було надано довідку про заробітну плату за останнім місцем роботи в Чернігівській митниці, в яку не були внесені всі складові дані для включення до призначення пенсії, а саме - не зазначені дані про отримання мною під час роботи щорічної матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексацію грошових доходів населення.
23.03.2015 року позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії та надано довідку від 12.03.2015 року за № 74 про складові заробітної плати (надбавки та премії), що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01.08.2008р. по 31.07.2010р. за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1,з урахуванням сум виплаченої позивачу у вказаний період матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексацію грошових доходів населення, але, згідно отриманої відповіді з УПФ в м. Чернігові від 22 травня 2015 року № 11512/07, позивачу було відмовлено.
На виконання рішень Окружного адміністративного суду м Київа від 13.08.2010 року в справі № 2а-4753/09/2670 та від 03.10.2012 в справі № 2а-8893/12/2670, згідно з постановами правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 та від 04.09.2013 № 15-1, до форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджених Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2009 року № 19-11, унесено зміни. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати» (куди в тому числі, вноситься інформація про суми виплаченої матеріальної допомоги).
Відповідно до абз.6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» та підпункту 4 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 № 767 «Про умови оплати праці працівників митної служби» під час перебування на державній службі у 2008-2010рр. позивачу виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів населення на яку були нараховані та сплачені страхові внески. Вони мали постійний та систематичний характер і були складовою частиною заробітної плати державного службовця і загальна їх сума склала 15398 грн.62 коп., у тому числі матеріальна допомога - 11101грн. 20 коп. та індексація грошових доходів населення - 4297грн. 42 коп.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з пп. 2.3.3 п. 2.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до вказаного Закону, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, матеріальна допомога, що мас систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) віднесена до інших компенсаційних виплат.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про Державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробі тну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Із наведеного вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять до структури заробітної плати.
З цього слідує, що в заробітну плату для обчислення пенсії має включатися індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо відмови ОСОБА_1, у проведенні перерахунку, призначенні регулярних виплат щомісячної пенсії, з врахуванням доплати матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань та допомоги на оздоровлення, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з розрахунку 90% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та здійснити виплату не донарахованої щомісячної пенсії починаючи з 23.03.2015 року, тобто з дня звернення позивача за перерахунком, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 №3723-ХІІ, ст.66 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 №1788- XII з врахуванням доплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку, призначенні регулярних виплат щомісячної пенсії, з врахуванням доплати матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань та допомоги на оздоровлення.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з розрахунку 90% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та здійснити виплату не донарахованої щомісячної пенсії починаючи з 23.03.2015 року, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 №3723-ХІІ, ст.66 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 №1788- XII з врахуванням доплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів, які обчислюються з моменту отримання копії постанови.
Суддя :