Постанова від 10.06.2015 по справі 750/4526/15-а

Справа № 750/4526/15-а

Провадження № 2-а/750/475/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2015 року м.Чернігова

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючого судді Логвіної Т.В.,

при секретарі Примак Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чернігові справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області про визнання постанови про накладення штрафу неправомірною та скасування постанови про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

07.05.2015 року управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі звернулось до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області та просить визнати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 від 21.04.2015 року про накладення штрафу такою, що суперечить нормам чинного законодавства та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 про накладення штрафу від 21.04.2015 року. В обґрунтування позову зазначив, що у відповідача не було законних підстав для накладення штрафу, в зв'язку з належним виконанням судового рішення.

В судове засідання представник позивача не з'явився, надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги просить задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надійшли заперечення проти позову, в яких справу просить розглянути у його відсутність та відмовити у задоволенні позову. Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області перебуває виконавчий лист №750/3242/14 від 19.08.2014 року про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 з 01.01.2014 року основної державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком у відповідності до ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Листом від 30.01.2015 року за № 510/04 управління ПФУ в Чернігівському районі повідомило відділ примусового виконання рішень управління ДВС головного управління юстиції в Чернігівській області про те. що відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 03.10.2014 року ОСОБА_2 проведено нарахування основної державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком у відповідності до ч.4 ст.54 Закону України “Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.01.2014 року.

Різниця в пенсії в сумі склала 40225 грн. 35 коп. та нарахована на додаткову відомість.

Відповідно до ст. 63 Закону № 796 фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, але Законом про державний бюджет не визначену видатки держави на відповідні виплати протягом спірного періоду, та не виділено на це відповідні кошти.

За рахунок інших джерел фінансування пенсій, призначених згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не здійснюється.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.

Отже, постанову про відкриття виконавчого провадження від 03.10.2014 року ВП №44975599 управлінням виконано у встановлений державним виконавцем строк та в межах повноважень, про що було повідомлено виокначу службу.

Згідно з частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодекс)' У країн будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України у порядку визначеному цим Кодексом.

Бюджетне призначення - це повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом , законом про Державний бюджет України, яке має кількісні, часові та цільові обмеження та дозволяє надавати бюджеті асигнування (п. 8 статті 2 цього Кодексу).

Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік” Пенсійному фонду України встановлено бюджетні призначення за бюджетними програмами "Дотація ні виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами та "Покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України для виплати пенсій”.

Вказаним Законом Пенсійному фонду України не встановлене бюджетне призначення для забезпечення виконання рішень суду про стягнення коштів з Пенсійного фонду України.

Враховуючи, що управління є державною установою, кошти повинні витрачатись тільки у відповідності до чинного законодавства.

Отже, рішення суду управлінням було виконано у встановлений державним виконавцем строк та в межах повноважень, про що було повідомлено підрозділ примусового виконання рішень головного управління юстиції в Чернігівській області.

Відсутність відповідного бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплати грошових сум па виконання судового рішення для управління є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.

Враховуючи викладене, невиконання судового рішення із частині виплати грошових коштів при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів в управління не може вважатися невиконанням судовою рішення без поважних причин, оскільки управління не має фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строк виконані судове рішення в цій частині.

Управління вважає, що накладення за таких обставин штрафу ще більше ускладнює його фінансове становище та ще більше утруднює виконання судового рішення про виплату доплати до пенсії.

У зв'язку з фактичною неможливістю виконання бюджетними державними органами судових рішень про стягнення, виплату коштів Верховною Радою України 5 червня 2012 року було прийнято Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", відповідно до положень частини 1 статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється нейтральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Тобто списання коштів з рахунків державного органу на виконання судових, рішень проводиться лише за умови наявності таких коштів.

Відповідно до правової позиції Верховного суду України, викладеної у постанові від 24.03.2015 року - невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів

Оскільки в управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі були поважні причини невиконання судового рішення, то постанова відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області від 21.04.2015 року про накладення штрафу є передчасною, у зв'язку з чим позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

керуючись ст. ст. 158-163, 186 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

позовні вимоги задовольнити.

Визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 про накладення штрафу від 21.04.2015 року ВП №44975599.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя