справа № 2-А-365/09/1107
24 липня 2009 року Знам'янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
в складі:
головуючого судді Савельєвої О.В.
при секретарі Стоколос Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора з адміністративної практики Олександрійської роти ДПС ДАІ ОСОБА_2 , третя особа УДАІ УМВС України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження по справі,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до інспектора з адміністративної практики Олександрійської роти ДПС ДАІ ОСОБА_2 , третя особа УДАІ УМВС України в Кіровоградській області і просить винести рішення, яким визнати дії відповідача протиправними, скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення НОМЕР_1 від 23.04.2009, закрити провадження по адміністративній справі.
Свої позовні вимоги мотивував тим, що 23.04.2009 відповідачем було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення НОМЕР_1 , якою його визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122 КУпАП та накладено штраф у розмірі 255 грн. Вважає, що постанова не відповідає обставинам справи, вимогам закону та підлягає скасуванню з наступних підстав.
Вказує, що 19.04.2009 не керував автомобілем «Дачіа Логан», державний номер НОМЕР_2 , в с. Водяне на 283 км автодороги Київ-Знам'янка, тобто особа водія даного транспортного засобу, який зафіксовано на фото, не встановлена. Прилад, яким проводився нагляд за дорожнім рухом з метою фіксації порушень Правил дорожнього руху “Візір” не є автоматичним засобом фото- чи відео- фіксації, оскільки він знаходиться у співробітника ДАІ, керується ним безпосередньо або через комп'ютер. В постанові не вказано хто саме з працівників ДАІ проводив фото фіксацію, чи вивчив він відповідну інструкцію та чи склав відповідний залік. З доданої фотографії не можливо визначити місце, де було здійснено фотозйомку. З фотографії видно, що кут огляду з приладу «Візір» навмисно звужений, у зв'язку з чим могла бути зафіксована швидкість автомобіля, що рухався поруч. Вказує, що 19.04.2009 його ніхто не зупиняв, протокол не складав, постанову не виносив.
Постанова була отримана лише 07.05.2009, тому вважає, що є достатні підстави для поновлення строку на оскарження вказаної постанови.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач та представник третьої особи в судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, про поважні причини неприбуття суд не повідомили.
Відповідно до п.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причину неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у справі доказів.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Рішення відповідача - постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії (п.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2).
Стосовно позивача посадовою особою - відповідачем 23.04.2009 винесено постанову НОМЕР_1 про накладання на позивача штрафу в сумі 255 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП - перевищення встановленої швидкості руху поза населеним пунктом, а саме, що позивач, 19.04.2009 о 13 год. 24 хв., в с. Водяне на 283 км автодороги Київ-Знам'янка, керуючи автомобілем «Дачіа Логан», державний номер НОМЕР_2 , перевищив швидкість на 44 км/год., тобто порушив п.12.4 Правил дорожнього руху.
Зазначена постанова судом перевірялася на предмет дотримання суб'єктом владних повноважень принципів правомірної адміністративної поведінки, а саме, чи прийнято рішення обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо.
Перед прийняттям постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, суб'єкт владних повноважень мав би, використовуючи свої повноваження, зібрати докази, які б підтверджували наявність складу правопорушення, але таких доказів постанова не містить.
Відповідно до ст.14-1 КУпАП до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у разі їх фіксації працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису притягаються власники транспортних засобів. Відповідно до ч.2 ст.14-1 КУпАП за наявності обставин, які свідчать про вчинення цього порушення іншою особою, власник транспортного засобу може протягом десяти днів повідомити про відповідні обставини орган (посадову особу), що виніс постанову про накладення адміністративного стягнення.
Позивач не скористався зазначеним правом оскільки несвоєчасно отримав копію постанови, а тому звернувся безпосередньо до суду, зазначивши, що 19.04.2009 о 13 год. 24 хв. автомобілем «Дачіа Логан», державний номер НОМЕР_2 , власником якого він є, керувала інша особа, так як в цей час він перебував на зустрічі.
Доводи позивача щодо перевищення швидкості 19.04.2009 о 13 год. 24 хв. в с. Водяне на 283 км автодороги Київ-Знам'янка іншою особою, відповідачем не спростовані.
Частиною 6 статті 258 КУпАП передбачений випадок, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається, зокрема, у разі виявлення адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Доказів того, що радіолокаційний відеозаписуючий вимірювач швидкості «Візір», яким проводився нагляд за дорожнім рухом з метою фіксації порушень правил дорожнього руху, та зафіксовано перевищення позивачем швидкості, є належним засобом такої фото- чи відео фіксації, відповідачем не наведено.
За вказаних обставин такий фотознімок не являється підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів того, що дійсно позивач порушив п.12.4 Правил дорожнього руху відповідачем в судове засідання не надано, доводи позивача щодо недостовірності даних, отриманих за допомогою вимірювача швидкості «Візір», а також щодо його відсутності в той час за кермом автомобіля, не спростовані.
За таких обставин справи суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
З позову вбачається, що ОСОБА_1 вважає постанову по справі про адміністративне правопорушення протиправною, такою, що суперечить вимогам КУпАП, хоча і не просить в позовних вимогах визнати її такою. Однак суд, відповідно до ч.2 ст.11 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, оскільки в даному випадку це потрібно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача та визнає постанову по справі про адміністративне правопорушення протиправною.
Вимога позивача в частині закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення задоволенню не підлягає, оскільки справа про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.122 КУпАП не підвідомча суду.
Вимоги позивача в частині визнання дій відповідача щодо винесення постанови незаконними є безпідставними та необґрунтованими, тому задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 158-163 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.122 КУпАП, НОМЕР_3 від 23.04.2009 визнати протиправною та скасувати.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня складення її в повному обсязі і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області О.В.Савельєва