Справа №2-а-346
2009р.
“22” квітня 2009 року Братський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючої - судді Губанова В.М .
при секретарі - Тягнирядно І.Г .
розглянув у відкритому судовому засіданні в селищі Братське справу за позовом ОСОБА_1 до державного комітету України по земельних ресурсах управління з контролю за використанням та охороною земель в Миколаївській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №15 від 25 лютого 2009 року,
ОСОБА_1 , звернувся до суду з визевказаним позовом, посилаючись на те, що 03 лютого 2009 року винесено акт остеження земельної ділянки в с. Улянівка, площею 0,04 га, інспектором державного контролю за використанням земель у Братському районі за участю ОУ Вознесенського МРВ УСБУ в Миколаївській області та вказано, що ОСОБА_1 , як приватний підприємець використовує земельну ділянку для комерційних цілей та самовільно зайняв її, так як правовстановлюючі документи на землю були відсутні. Однак позивача не повідомили про даний акт та не було йому направлено поштою . Підпис останнього в данному акті відсутній. 05 лютого 2009 року інспектор виніс припис про самовільне зайняття землі та використання її в комерційних цілях і надав до 05 березня 2009 року термін для усунення недоліків, а яких саме не вказав. В данному приписі вказано, що він відправлений поштою, однак ніяких підтверджень того не має, але позивач поставив свій підпис про його попередження про усунення порушення земельного законодавства. Не витримавши данного терміну, порушуючи процесуальні строки, інспектор постановою №15 від 25 лютого 2009 року притягнув позивача до адміністративної відповідальності за ст. 53 1 КУпАП та накладено штраф в розмірі 170 грн. Не знаючи законодавства та процесуальних норм, позивач підписав постанову про накладення штрафу в розмірі 170 грн., однак 17 березня 2009 року йому поштою приходить лист, в якому постанова про накладення адміністративного стягнення , ним підписана , а сума виправлена інспектором на 680 грн. Однак позивач ОСОБА_1 підписував постанову на суму 170 грн. Тому позивач схиляється до думки про корупційні діяння інпектора державного контролю за використанням земель у Братському районі ОСОБА_2 На конверті стоїть дана отримання листа 13.03.2009 року. Однак, це дата надходження листа на поштове відділення, а позивачу воно вручено 17 березня 2009 року, про що свідчать записи в книзі поштового відділення. Інспектором також надано розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, однак не роз'яснено, що це за розрахунок, чому саме необхідно сплатити 667,30 грн. і на які законодавчі акти він зсилався. Відповідно до абзацу десятого ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельних ділянок - це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації. Позивач з власником приміщення письмового договору оренди не підписував, однак домовився з ним, що в березні оформлять нотаріально договір оренди приміщення та земельної ділянки, яка використовується під ним. На підставі вищевказаного Закону, інспектор державного контролю за використанням земель у Братському районі одночасно із складанням акта обстеження земельної ділянки повинен видати припис особі, яка використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів, з вимогою припинити порушення земельного законодавства. Акт складено 03.02.2009року, а припис 05.02.2009 року, що суперечить чинному законодавству. У разі невиконання припису на протязі одного місяця, повинен скласти протокол про адміністративне правопорушення та видати повторний припис з такою ж вимогою, що інспектором виконано частково, лише в частині складення протоколу про адміністративне правопорушення. Після закінчення терміну, визначеного у повторно виданому приписі, державний інспектор перевіряє виконання вимог, зазначених у ньому, і складає акт перевірки (зазначає у ньому стан усунення порушення). Протокол про адміністративне правопорушення за невиконання повторного припису не складається, оскільки у ньому була зазначена аналогічна першому припису вимога (відповідно до статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення). Згідно із ст.ст. 6, 9 і 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель (інспекції) належить вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам. Так, відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок віднесено до порушень земельного (цивільно-правова відповідальність) законодавства згідно із ст. 211 Земельного кодексу України. А санкція передбачена ст. 212 Земельного кодексу України. Зокрема, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача, який був судом повідомлений належним чином, двічі в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, тому суд розглянув справу за наявності матеріалів у справі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає вимоги викладені в позові обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з таких підстав.
Так, в судовому засіданні встановлено, що 03 лютого 2009 року винесено акт остеження земельної ділянки в с. Улянівка, площею 0,04 га, інспектором державного контролю за використанням земель у Братському районі за участю ОУ Вознесенського МРВ УСБУ в Миколаївській області та вказано, що ОСОБА_1 , як приватний підприємець використовує земельну ділянку для комерційних цілей та самовільно зайняв її, так як правовстановлюючі документи на землю були відсутні. Однак позивача не повідомили про даний акт та не було йому направлено поштою . Підпис останнього в данному акті відсутній. 05 лютого 2009 року інспектор виніс припис про самовільне зайняття землі та використання її в комерційних цілях і надав до 05 березня 2009 року термін для усунення недоліків, а яких саме не вказав. В данному приписі вказано, що він відправлений поштою, однак ніяких підтверджень того не має, але позивач поставив свій підпис про його попередження про усунення порушення земельного законодавства. Не витримавши данного терміну, порушуючи процесуальні строки, інспектор постановою №15 від 25 лютого 2009 року притягнув позивача до адміністративної відповідальності за ст. 53 1 КУпАП та накладено штраф в розмірі 170 грн. Не знаючи законодавства та процесуальних норм, позивач підписав постанову про накладення штрафу в розмірі 170 грн., однак 17 березня 2009 року йому поштою приходить лист, в якому постанова про накладення адміністративного стягнення , ним підписана , а сума виправлена інспектором на 680 грн. Однак позивач ОСОБА_1 підписував постанову на суму 170 грн. Тому позивач схиляється до думки про корупційні діяння інпектора державного контролю за використанням земель у Братському районі ОСОБА_2 На конверті стоїть дана отримання листа 13.03.2009 року. Однак, це дата надходження листа на поштове відділення, а позивачу воно вручено 17 березня 2009 року, про що свідчать записи в книзі поштового відділення. Інспектором також надано розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, однак не роз'яснено, що це за розрахунок, чому саме необхідно сплатити 667,30 грн. і на які законодавчі акти він зсилався. Відповідно до абзацу десятого ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельних ділянок - це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації. Позивач з власником приміщення письмового договору оренди не підписував, однак домовився з ним, що в березні оформлять нотаріально договір оренди приміщення та земельної ділянки, яка використовується під ним.
На підставі вищевказаного Закону, інспектор державного контролю за використанням земель у Братському районі одночасно із складанням акта обстеження земельної ділянки повинен видати припис особі, яка використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів, з вимогою припинити порушення земельного законодавства. Акт складено 03.02.2009року, а припис 05.02.2009 року, що суперечить чинному законодавству. У разі невиконання припису на протязі одного місяця, повинен скласти протокол про адміністративне правопорушення та видати повторний припис з такою ж вимогою, що інспектором виконано частково, лише в частині складення протоколу про адміністративне правопорушення. Після закінчення терміну, визначеного у повторно виданому приписі, державний інспектор перевіряє виконання вимог, зазначених у ньому, і складає акт перевірки (зазначає у ньому стан усунення порушення). Протокол про адміністративне правопорушення за невиконання повторного припису не складається, оскільки у ньому була зазначена аналогічна першому припису вимога (відповідно до статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення).
Згідно із ст.ст. 6, 9 і 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель (інспекції) належить вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам. Так, відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок віднесено до порушень земельного (цивільно-правова відповідальність) законодавства згідно із ст. 211 Земельного кодексу України. А санкція передбачена ст. 212 Земельного кодексу України. Зокрема, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Виходячи з вищенаведеного суд вважає дії інспектора з державного контролю за використанням земель у Братському районі незаконними та такими, що порушують права громадянина та норми чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 158, 159, 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити позов ОСОБА_1 до державного комітету України по земельних ресурсах управління з контролю за використанням та охороною земель в Миколаївській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №15 від 25 лютого 2009 року, в повному об'ємі.
Скасувати постанову державного інспектора з державного контролю за використанням та охороною земель у Братському районі №15 від 25 лютого 2009 року про накладення адміністративного стягнення в розмірі 680 гривень.
Закрити адміністративне провадження стосовно ОСОБА_1 .
На постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження може бути подана апеляційна скарга до адміністративного суду апеляційної інстанції через Братський районний суд, з подачею одночасно копії апеляційної скарги безпосередньо в адміністративний суд апеляційної інстанції.
Суддя - підпис
з оригіналом згідно
Суддя -