08 червня 2015 р. Справа № 876/5255/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Сапіги В.П.,
суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,
за участі секретаря судових засідань Сердюк О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 18.04.2014 року по справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправною відмови у наданні дозволу на узаконення індивідуального опалення та від'єднання квартири АДРЕСА_1 від централізованого опалення, та зобов'язання надати дозвіл на встановлення індивідуального опалення у квартирі АДРЕСА_1 і на від'єднання квартири від мережі централізованого опалення.
В обґрунтування вимог позовної заяви зазначає, що є власником квартири, підприємством було встановлено систему індивідуального автономного опалення, однак, через не надання дозволу на відключення квартири від мережі та відмови у наданні дозволу на встановлення індивідуального опалення вимушений оплачувати по загальних тарифах при не якісному надані послуг.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 18.04.2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив зокрема з того, що на момент розгляду справи та при зверненні з заявою до виконавчого комітету Тернопільської міської ради умови відключення від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання ОСОБА_2 виконані не були.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду ОСОБА_2 оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі (аналогічних тим, що були наведені у позовній заяві).
Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційної скарги апелянта слід відмовити з наступних підстав.
Так, судом апеляційної інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Приватним підприємством «Торговий дім «Газсервіс» в квартирі АДРЕСА_1 проведені монтажні роботи по встановленню системи автономного опалення, складено Акт про виконання ТУ на відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання в зв'язку з влаштуванням автономного опалення від 01.12.2005 року та Акт про відключення квартири від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання від 10.09.2006року.
На звернення ОСОБА_2 про надання дозволу на узаконення самочинно встановленої індивідуальної (автономної) системи опалення та відєднання від мереж централізованого теплопостачання встановлення автономного опалення у квартирі АДРЕСА_1, Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології виконавчого комітету Тернопільської міської ради за №725/15 від 07.08.2013 року та виконавчим комітетом Тернопільської міської ради за №5992/02 від 01.10.2013 року надано відмову у задоволенні такого клопотання, з посиланням на відсутність законних підстав, передбачених Постановою КМУ від 21.07.2005р. №630, оскільки відповідно до Постанови дозволено відключення лише житлових будинків в цілому.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.
Так, відключення від мереж централізованого опалення у квартирах багатоквартирних будинків регулюються правилами надання послуг з централізованого опалення затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» № 630 від 21.07.2005 року (надалі - Правила).
Відповідно до п. 24 Правил, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
В п. 26 вказаних Правил зазначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Згідно п.25 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення при відмові споживачів від централізованого теплопостачання регулюється Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» №4 від 22.11.2005 року (надалі - Порядок).
В п.1.1 Порядку зазначено, що цей Порядок визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП.
Пунктом 1.2 Порядку визначено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії (склад комісії наведено в додатку 1).
Згідно п. 2.1 та 2.2 Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.
Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.
Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.
Згідно п. 2.2.2 Порядку, підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.
Матеріали справи не містять доказів звернення позивача саме до комісії органу місцевого самоврядування або місцевого органу виконавчої влади із відповідними клопотаннями, із представленням технічних умов на відключення від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення в зв'язку з влаштуванням автономного опалення і гарячого водопостачання, і ним отримано відмову у задоволенні його клопотання, хоча як вбачається із змісту позову ОСОБА_2. звертається із позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради.
Беручи до уваги наведені нормативно-правові акти та встановлені обставини справи, що підтверджені належними та допустимими письмовими доказами, колегія суддів поділяє висновок суду першої інстанції про те, що ОСОБА_2 не виконано всіх умов, які ставляться для отримання позитивного рішення з питань відключення від центрального опалення та влаштування індивідуального, а також видача дозволу про відключення окремого житлового будинку (будинків) від мереж ЦО та ГВП не перебуває у компетенції виконавчого комітету Тернопільської міської ради.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними і обґрунтованими.
Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення
Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 18.04.2014 року по справі №607/2710/14а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.П. Сапіга
Судді І.М. Обрізко
Н.Г. Левицька
Повний текст виготовлено 09.06.2015р.