08 червня 2015 р. Справа № 876/733/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2015 року за наслідками розгляду апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області на постанову Турійського районного суду Волинської області від 29.12.2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 12.12.2014 року звернулася до суду із позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку і виплати пенсію з врахуванням всіх видів оплати праці, матеріальну допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок) під час обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
Постановою Турійського районного суду Волинської області від 29.12.2014 року позов задоволено частково.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області подало апеляційну скаргу.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2015 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області - задоволено частково. Постанову Турійського районного суду Волинської області від 29.12.2014 року у справі №169/822/14-а провадження №2-а/169/17/14 - скасовано та прийняти нову, якою позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, індексації заробітної плати. Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Турійському районі Волинської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплатити їй пенсію, як державному службовцю, з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інші фактично отримані суми, як складові заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно норм чинного законодавства, починаючи з 12.06.2014 року, з урахуванням сплачених сум. В решті позовних вимог відмовлено.
ОСОБА_1 звернулась до Львівського апеляційного адміністративного суду із заявою про роз'яснення постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2015 року. В заяві про роз'яснення вказаного судового рішення просить роз'яснити рішення чи має вона право на перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана заява підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що частиною 1 ст. 170 КАС України передбачено, що якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (ч.2 ст.170 КАС України).
Дана норма передбачає підстави для роз'яснення судового рішення в судовому засіданні. Отже, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Роз'яснення судового рішення можливе коли воно нечітке за змістом, є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2015 року задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходив з того, що ОСОБА_1 має право на перерахунок та виплату пенсії призначеної їй, з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу», з 12.06.2014 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсія була призначена в розмірі 90% від суми заробітної плати.
Таким чином, оцінюючи в сукупності вищевикладені обставини, колегія суддів приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про роз'яснення рішення, оскільки постанова суду є незрозумілою в частині визначення розміру, в якому слід проводити перерахунок пенсії, що ускладнює її виконання, і тому вважає за необхідне роз'яснити, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2015 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду в Турійському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії призначеної ОСОБА_1 з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу», з 12.06.2014 року, з врахуванням того відсотку, який був призначений позивачу на час призначення їй пенсії, тобто в розмірі 90% від суми заробітної плати.
Колегія суддів вважає за необхідне наголосити, що саме у мотивувальній частині рішення суд закріплює обставини, які були встановлені в ході судового розгляду і мають преюдиційне значення при вирішенні інших справ за участю цих осіб.
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 170, 195, 197, 206, 254 КАС України суд, -
Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2015 року - задовольнити.
Роз'яснити, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2015 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду в Турійському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії призначеної ОСОБА_1 з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 12.06.2014 року з урахуванням виплачених сум та відсотку, який був призначений позивачу на час призначення їй пенсії, тобто в розмірі 90% від суми заробітної плати.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий Н.В. Ільчишин
Судді М.А. Пліш
Т.І. Шинкар