08 червня 2015 року Справа № 876/1560/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Галицького районного суду м. Львова від 12.01.2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 12.12.2014 року звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просить визнати неправомірними дії Пенсійного Фонду щодо відмови від перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі довідки, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України №1.6.40-128 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» та зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії на підставі довідки, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України №1.6.40-128 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» та здійснити її виплату у перерахованому розмірі (з врахуванням фактично проведених виплат) з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 12.01.2015 року позов задоволено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало апеляційну скаргу. В якій посилається на порушення судом норм матеріального права, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 01.10.1982 року проходив військову службу та був відряджений до Львівського регіонального підрозділу Державного підприємства «Украерорух» із залишенням на військовій службі. Під час перебування у відрядженні позивач звільнений з військової служби 21.08.2010 року, вислуга років становить 27 років.
Відповідно до довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 30.12.2009 року №10.1-1164, виданої старшому прапорщику Нос Ф.М. техніку електрозв'язку Львівського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, розмір місячного грошового забезпечення становив 3732,75 грн. Зазначений розмір місячного грошового забезпечення був врахований при обчисленні розміру пенсії (а.с.6).
Довідкою Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 12.05.2014 року №1.6.40-128 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» був збільшений розмір грошового забезпечення до 6223,50 грн.
06.06.2014 року Львівський обласний військовий комісаріат листом у встановленому порядку скерував довідки до Пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсій (а.с.19).
Однак, ПФ повернув без виконання зазначені довідки з посиланням на те, що розмір грошового забезпечення військовослужбовців хоча і був збільшений, але не постановою Кабінету Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ІІІ (далі по тексту - Закон № 2262-ІІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно із ч. 2 ст. 51 Закону № 2262- XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Таким чином, збільшення розміру видів грошового забезпечення, що носять щомісячний характер, згідно із Законом є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час звільнення позивача з військової служби) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною восьмою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Таким чином, особливістю пенсійного забезпечення зазначених вище осіб є те, що базою для обчислення і перерахунку пенсії має бути грошове забезпечення, встановлене за військовою (спеціальною) посадою, оскільки пенсія призначається на єдиних засадах після звільнення з військової (спеціальної служби).
Така позиція відповідає правовій позиції Верховного Суду України, що висловлена у Постанові Верховного Суду України від 30 вересня 2014 року (справа № 21-392а13), позиції Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 26 березня 2015 року (К/800/28124/14).
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393» від 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Врахувавши вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає, що оскільки наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 713/о від 24.12.2013 року встановлені розміри посадових окладів для цивільних працівників, а не військовослужбовців, тому зазначений наказ не може бути підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців з підстав та у порядку, визначених ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а перерахунок пенсії, проводиться у разі прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, що і буде підставою для проведення перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до ст. ст. 198, 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - задовольнити.
Постанову Галицького районного суду м. Львова від 12.01.2015 року у справі №461/15072/14-а - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, є остаточна та оскарженню не підлягає.
Головуючий Н.В. Ільчишин
Судді М.А. Пліш
Т.І. Шинкар