Ухвала від 09.06.2015 по справі 823/474/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/474/15 Головуючий у 1-й інстанції: Мишенко В.В. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

УХВАЛА

Іменем України

09 червня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля про визнання неправомірними дій,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля про визнання неправомірними дій задоволено частково, зобов'язано Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля направити до архіву УМВС України в Черкаській області в особову справу ОСОБА_1 всі документи щодо перебування його у м.Баку в 1989 році; зобов'язано комісію УМВС України в Черкаській області розглянути питання про присвоєння ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій. В решті заявлених позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Свої вимоги апелянт обгрунтовує тим, що Положення про комісію при УМВС України в Черкаській області з розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасників бойових дій та учасників війни, розповсюджується лише на співробітників чи пенсіонерів УМВС України в Черкаській області, а не на всіх працівників системи МВС, а тому зазначена комісія не має підстав для розгляду документів ОСОБА_1 .

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що 19 січня 1989 року наказом начальника Черкаського пожежно-технічного училища МВС СРСР ім.М.С.Урицького №11 «О передислокации сводного батальона особого назначения ЧПТУ МВД СРСР имени М.С. Урицкого в г.Баку», батальйон ЧПТУ МВС СРСР ім.М.С.Урицького в кількості 200 чоловік, серед яких був ОСОБА_1 , передислоковано з розміщення в училищі до м.Баку для проходження служби по охороні громадського порядку.

Згідно витягу з наказу Черкаського пожежно-технічного училища МВС СРСР ім.М.С.Урицького по особовому складу №49 л-с від 03 травня 1989 року встановлено, що підполковника ОСОБА_1 вважати прибувшим із відрядження в м.Баку.

В період часу з 03 лютого 1989 року по 26 квітня 1989 року позивач залучався разом із іншими співробітниками училища за рішенням уряду СРСР до виконання спеціальних завдань в умовах надзвичайного стану при вирішенні збройних конфліктів, нормалізації громадського порядку при надзвичайних обставинах, пов'язаних з масовими антигромадськими проявами в Азербайджанській РСР (наказ УУЗ і НДУ МВС СРСР №25-с от 29 грудня 1988 року).

Черкаське пожежно-технічне училище МВС СРСР створено наказом міністра внутрішніх справ СРСР від 26 червня 1973 року, наказом МВС СРСР від 11 жовтня 1982 року №331 Черкаському пожежно-технічному училищу присвоєно ім'я ОСОБА_2 . Черкаське пожежно-технічне училище МВС СРСР ім.М.С.Урицького перебувало в підпорядкуванні МВС СРСР.

ОСОБА_1 у 2014 році звертався до УМВС України в Черкаській області про надання довідки про перебування його на охороні громадського порядку в 1989 році в м.Баку, проте, як вбачається з листа від 14 жовтня 2014 року №1/К-25, відповідач повідомив, що надати довідку неможливо, оскільки відсутні документальні підстави, лише в розділі послужного списку особової справи «нагороди та заохочення» згадується про перебування в м.Баку: наказом МВС Азербайджанської РСР №80 від 22 лютого 1989 року «за бездоганне виконання службових обов'язків по охороні громадського порядку в м.Баку» нагароджено нагрудним знаком «за відмінну службу в МВС».

03 лютого 2015 року позивач звернувся до Управління МВС України в Черкаській області із заявою, в якій просив розглянути на комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, що діє при УМВС в Черкаській області, та визнати позивача учасником бойових дій і видати йому посвідчення встановленого зразка.

17 лютого 2015 року листом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області №21/20-310 позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви щодо розгляду питання про надання статусу учасника бойових дій, оскільки в структуру УВС Черкаського облвиконкому (в подальшому УМВС України в Черкаській області) Черкаське пожежно-технічне училище МВС СРСР ім.М.С.Урицького, де позивач проходив службу, не входило.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги, дійшов висновку, що вирішення питання щодо визнання позивача учасником бойових дій та надання відповідного посвідчення належить виключно до компетенції Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій, яка вправі вчиняти зазначені дії, а тому зобов'язання Комісії при УМВС України в Черкаській області розглянути питання щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій є належним захистом порушених прав позивача.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне:

У відповідності до п.2 ч.1 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються, серед іншого, учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів). Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії. Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України;

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №458 від 26 квітня 1996 року «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Уряду Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям і виконавчим комітетам Рад, Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Державному комітетові у справах охорони державного кордону, Національній гвардії, Штабу Цивільної оборони було доручено створити відповідно республіканську, обласні, міські, районні, районні в містах та відомчі комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни.

Для розгляду заяв громадян про визнання їх учасниками бойових дій створено Комісію при УМВС України в Черкаській області з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» стосовно співробітників та пенсіонерів УМВС України в Черкаській області, та затверджено Положення про комісію (наказ УМВС України в Черкаській області від 07 квітня 2014 року №321), згідно п.1 якого визначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №458 від 26 квітня 1996 року «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни» на комісію УМВС покладається вирішення питань про встановлення статусу учасника бойових дій співробітникам та особам, що перебувають на пенсійному забезпеченні по лінії Міністерства внутрішніх справ України. У разі звернення до комісії УМВС громадян, які не є співробітниками чи пенсіонерами УМВС, статус учасника бойових дій встановлюється відповідними комісіями при органах праці та соціального захисту населення за місцем їх проживання.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з посвідченням № НОМЕР_1 від 04 листопада 2008 року, виданим УМВС в Черкаській області, ОСОБА_1 являється ветераном органів внутрішніх справ України. При цьому, згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 від 10 січня 2008 року, позивач отримує пенсію за вислугу років, а особова справа ОСОБА_1 знаходиться на зберіганні в Управлінні МВС України в Черкаській області.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що 03 лютого 2015 року позивач правомірно звернувся до Комісії Управління МВС України в Черкаській області з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статуса учасника бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з заявою про розгляд питання про визнання його учасником бойових дій та видачу посвідчення вставленого зразка як учаснику бойових дій, оскільки дане питання віднесене саме до компетенції такої комісії, яка приймає рішення, що оформляється протоколом засідання Комісії УМВС України в Черкаській області з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статуса учасника бойових дій.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у відповідності до п.2 ч.1 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ОСОБА_1 має право на розгляд питання щодо встановлення статусу учасника бойових дій, оскільки в період з 03 лютого 1989 року по 26 квітня 1989 року залучався разом із іншими співробітниками училища за рішенням уряду СРСР до виконання спеціальних завдань в умовах надзвичайного стану при вирішенні збройних конфліктів, нормалізації громадського порядку при надзвичайних обставинах, пов'язаних з масовими антигромадськими проявами в Азербайджанській РСР, що підтверджується відповідними наказами, а тому відмова управління МВС України в Черкаській області щодо розгляду на комісії з питань, пов'язаних з встановленням статусу участника бойових дій, що діє при УМВС в Черкаській області, заяви ОСОБА_1 є протиправною, а Комісію при УМВС України в Черкаській області обґрунтовано зобов'язано розглянути питання щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій, враховуючи, що вирішення вищезазначеного питання належить виключно до компетенції Комісії з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги про зобов'язання комісії з розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника бойових дій, видати посвідчення з написом «посвідчення учасника бойових дій» за формою, встановленою в Положенні про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302, є передчасними, оскільки відповідно до зазначеної постанови «Посвідчення учасника бойових» видається на підставі документів, виданих органами МО, МВС, СБУ, в яких відображається факт безпосередньої участі у бойових операціях, а згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13 січня 1995 року №16 безпосередня участь громадян у бойових діях або забезпеченні бойових дій військ визначається комісіями, що створюються у міністерствах і відомствах, які направляли свої працівників у держави, де в цей період велися бойові дії.

Крім того, позовні вимоги про зобов'язання керівництва Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля занести в особову справу термін перебування ОСОБА_1 в м.Баку та інші відомості є необґрунтованими, оскільки згідно матеріалів справи особова справа позивача знаходиться в архіві УМВС в Черкаській області, при цьому всі документи, пов'язані з проходженням служби в МВС, повинні буди відображені у особовій справі особи, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо зобов'язання Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля надати до МВС документи (накази, які перебувають в інституті, згідно пояснень відповідача) для приєднання до особової справи ОСОБА_1 , що є належним способом захисту порушених прав позивача.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області - залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 15 червня 2015 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М.Грищенко

І.О.Лічевецький

.

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Грищенко Т.М.