Ухвала від 20.05.2015 по справі 206/77/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2015 рокусправа № 206/77/15-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мельника В.В.

суддів: Юхименка О.В. Нагорної Л.М.

за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська, ОСОБА_1

на постанову Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 27 січня 2015 року у справі № 206/77/15-а

за позовом ОСОБА_1

до про Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся до Самарського районного суду м. Дніпропетровська з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська (далі по тексту - Відповідач) в якому просив зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 03.06.2014 року №18ф-54 та здійснити відповідні виплати пенсії з 01.06.2012 року. (а.с. 1-4)

Ухвалою Самарського районного суду м.Дніпропетровська від 12 січня 2015 року відкрито провадження у справі № 206/77/15-а, 2-а/206/4/15. (а.с.13)

Позивач, посилаючись на доводи, викладені у позовній заяві, зазначив, що на підставі ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" та постанови КМУ №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" у нього виникло право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року.

Постановою Самарського районного суду м.Дніпропетровська від 27 січня 2015 року у справі № 206/77/15-а адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії УПФУ в Самарському районі м.Дніпропетровська щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 03.06.2014 року. Зобов'язано Відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсії Позивачу виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати починаючи з 01.12.2014 року. В іншій частині позову - відмовлено. (суддя - Румянцев О.П.) (а.с.19-22)

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська, не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції у даній адміністративній справі, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. (а.с.24)

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Відповідач зазначає, що у зв'язку із прийняттям КМУ 31.05.2012року постанови №505, яка набрала чинності 14.06.2012 року, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року, при цьому розмір пенсії обчислюється за нормами ЗУ "Про прокуратуру" в редакції, чинній на час набрання чинності постанови КМУ від 31.05.2012 року №505 та з урахуванням п.2 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Позивач - ОСОБА_1 також, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Самарського районного суду м.Дніпропетровська в частині відмови здійснення перерахунку та виплати пенсії з дати, з якої пенсіонер набув право на підвищення пенсії, а саме з 01.07.2012 року, тобто коли набрала чинності постанова КМУ №505 від 31.05.2012 року.

10 квітня 2015 року на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративно суду за вх.№17059/15 від ОСОБА_1 надійшли письмові заперечення на апеляційну скаргу Відповідача, в яких Позивач зазначає, що внесені Законом №3668-VI зміни до ст. 50-1 Закону України №1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Просить суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги Відповідача.

17.03.2015 року на адресу суду за вх.№12239/15 надійшло клопотання Відповідача, в якому він просить суд розгляд справи провести без участі його представника.

Позивач та Відповідач про дату, час і місце розгляду справи повідомлялися у встановленому порядку, своїх представників для участі у її розгляді не направили.

За таких обставин, колегія суддів ухвалила розглянути справу без участі представників сторін по справі.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, кожної окремо, і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління Пенсійного Фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська з 28.10.1998 року та отримує пенсію відповідно до положень ЗУ «Про прокуратуру».

Як вбачається з матеріалів справи, 10.12.2014 року Позивач звернувся до Відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії із розрахунку 90% від суми заробітної плати у зв'язку з прийняттям КМУ 31.05.2012 року постанови №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників прокуратури", відповідно до якої працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року. (а.с.9)

Рішенням комісії про розгляд питань, пов'язаних з призначенням та перерахунком пенсії №108 від 12.12.2014 року Позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати за довідкою №18ф-54 від 03.06.2014 року про складові заробітної плати, у зв'язку з тим, що відповідно до постанови КМУ №505, розмір пенсії обчислюється за нормами Закону України "Про прокуратуру" в редакції, чинній на час набрання чинності постанови. (а.с.10)

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що внесені зміни до ст. 50-1 Закону №1789-12 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Щодо дати з якої слід проводити перерахунок, суд першої інстанції виходив з того, що приписами статті 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок може бути здійснено лише з 01.12.2014 року.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011р., внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 жовтня 2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».

Таким чином, з 01 жовтня 2011р. положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали.

Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшла такого правового висновку: внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» в часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Що стосується дати з якої слід проводити перерахунок пенсії, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.4 ст.45 Закону №1058-4 перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії 10.12.2014 року.

З урахуванням приписів ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно прийшов до висновку, про те, що перерахунок пенсії Позивача повинен здійснюватись з 01.12.2014 року.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення даної адміністративної справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються зібраними у справі доказами, будь-яких порушень судом першої інстанції під час розгляду даної справи норм матеріального та процесуального права яке б потягло за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення не було встановлено, тому постанову суду першої інстанції від 27 січня 2015 року у даній адміністративній справі необхідно залишити без змін, а апеляційні скарги Відповідача та Позивача залишити без задоволення, оскільки доводи зазначені в них, зводяться до переоцінки заявниками апеляційних скарг доказів, які були досліджені судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи, і незгоди з висновками суду щодо оцінки фактичних обставин у справі, а також помилкового тлумачення норм матеріального та процесуального права, і не можуть бути підставою для скасування постанови суду.

На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195,196, п.1 ч.1 ст.198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -

ухвалиВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Самарського районного суду м.Дніпропетровська від 27 січня 2015 року у справі № 206/77/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складання рішення в повному обсязі відповідно до ст. 160 зазначеного кодексу - з дня складання рішення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено - 25 травня 2015 року.

Головуючий: В.В. Мельник

Суддя: О.В. Юхименко

Суддя: Л.М. Нагорна