Справа № 373/1568/15-а
12 червня 2015 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області, діючи як адміністративний суд, в складі:
головуючого - судді Керекези Я.І.
при секретарі Ткалі І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 02 червня 2015 року звернувся до суду із позовом і просить визнати незаконною відмову відповідача у проведенні перерахунку його пенсії, як державного службовця, на підставі довідки від 18 листопада 2014 року № 260 про складові заробітної плати з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, сум індексації; зобов'язати відповідача провести з 20 листопада 2014 року перерахунок його пенсії на підставі вищезазначеної довідки в розмірі 84 відсотків від суми заробітної плати, з якої сплачені страхові внески.
Посилається на те, що з 03 вересня 2008 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та отримує пенсію в розмірі 84 відсотки від заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Постановою Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 29 грудня 2014 року, що набрала законної сили згідно ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року, відповідача було зобов'язано з 20 листопада 2014 року провести перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 18 листопада 2014 року № 260, враховуючи всі складові заробітної плати( матеріальну допомогу на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань та суми індексації).
Позивачу був здійснений перерахунок пенсії, однак з урахуванням редакції ст.37 Закону України „Про державну службу" станом на 01 травня 2014 року в розмірі 70 % від суми заробітної плати. Позивач вважає такі дії неправомірними.
В судове засідання позивач не з'явився, направив заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить їх задовольнити.
Представник відповідача Герасько Я.А. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, зазначивши, що нарахування пенсії позивачу проведене відповідно до вимог чинного законодавства, на виконання постанови суду за № 373/3367/14-а від 29 грудня 2014 року з урахуванням редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» на 01 травня 2014 року.
З наданих сторонами доказів та матеріалів пенсійної справи № 140146 судом встановлено наступне.
Згідно з протоколом 3434 від 18.09.2008 Управлінням Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі ОСОБА_1. з 03 вересня 2008 року призначена пенсія державного службовця за віком в розмірі 84 відсотки від заробітку.
Розмір пенсії було визначено на підставі довідок № 12 та № 13 від 02 вересня 2008 року про заробітну плату.
Згідно постанови Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 29 грудня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Переяславі-Хмельницький та Переяслав-Хмельницькому районі про визнання незаконную відмову у проведенні перерахунку пенсії державного службовця та зобов"язання вчинити дії відповідача було зобов'язано провести ОСОБА_1 з 20 листопада 2014 року перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки від 18 листопада 2014 року № 260, враховуючи всі складові заробітної плати, в тому числі суми матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань та суми індексації. Дана постанова залишена без змін згідно ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року.
В подальшому відповідно до розпорядження № 138898 від 22.04.2015 позивачу на виконання вищезазначеної постанови суду був здійснений перерахунок пенсії державного службовця, однак в розмірі 70 % від заробітної плати.
Про дану обставину позивач був повідомлений листом № 2802/02 від 17 травня 2015 року, з якого випливає, що в зв'язку з прийняттям 27 березня 2014 року ВР України Закону «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким були внесені зміни, зокрема, і до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», з 1 травня 2014 року пенсії державним службовцям призначаються в розмірі 70 відсотків від суми їхнього заробітку.
Судом встановлено, що має місце спір фізичної особи (пенсіонера) із суб'єктом владних повноважень (Управлінням Пенсійного фонду України) щодо оскарження його рішення про перерахунок пенсії.
Правовідносини регулюються ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст.37 Закону України «Про державну службу».
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу», що була чинною на день призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 вищезазначеного Закону в редакції Закону України від 08 липня 2011 року N 3668-VI, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
27 березня 2014 року Верховною Радою України було ухвалено Закон «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким були внесені зміни, зокрема, і до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», і з 1 травня 2014 року пенсії державним службовцям призначаються в розмірі 70 відсотків від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 та ч. 1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.
Отже, з наведеного випливає, що будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Як вже встановлено, позивачу була нарахована пенсія державного службовця в розмірі 84 відсотки від його заробітку, що відповідає чинному на час призначення пенсії законодавству. Будь-які зміни до вищезазначених законодавчих актів, які були прийнятті після призначення пенсії позивачу, ніяким чином не можуть впливати на розмір його пенсії.
Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведена правомірність його дій щодо перерахунку пенсії позивача до розміру 70 відсотків заробітної плати державного службовця, в той час як позивач довів законність своїх вимог.
В силу ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_1 в повному обсязі.
На підставі ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст.37 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст.6,11,14,159,160,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 84 відсотків від заробітної плати з урахуванням довідки про доходи від 18 листопада 2014 року № 260.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської провести з 20.11.2014 ОСОБА_1 нарахування пенсії в розмірі 84 відсотків від заробітної плати державного службовця згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», який діяв на дату призначення його пенсії, і з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням довідки про доходи від 18 листопада 2014 року № 260.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Я.І.Керекеза