Ружинський районний суд Житомирської області
Справа № 291/621/15-а
2-а/291/12/15
Україна
Ружинський районний суд Житомирської області
11 червня 2015 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Руденко З.Б.,
за участю секретаря - Шахрай Н.П.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Ковальчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Ружині Житомирської області справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області
про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
В травні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області , в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, на які справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 28.04.2014 року з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірі 80% від суми заробітної плати за період, який був врахований при призначені пенсії за 60 календарних місяців роботи.
В суді позивач свої позовні вимоги підтримав з наведених в позовній заяві підстав.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, пояснивши, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ружинському районі з 2013р. та отримував пенсію по віку. В квітні 2014 року позивач за його заявою був переведений на пенсію згідно закону України " Про державну службу" і при цьому надав довідку про заробітну плату, з якої йому і було проведено нарахування пенсії.
2
У вказаній довідці не було зазначено ні розміру допомоги на оздоровлення, ні суми індексації заробітної плати.
07.05.2015р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести йому перерахунок пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексанції заробітної плати, які були зазначені в довідці Ружинської районної ради від 30.04.2015р. Проте у вказаному йому було відмовлено, оскільки відповідач вважає, що зазначені виплати не входять до складу заробітної плати , з якої проводиться обрахування пенсії що вбачається з постанови ВАСУ від 28.10.2010р., незважаючи на те, що з цих виплат було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
07 травня 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області із заявою про врахування під час перерахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати , надавши довідку Ружинської селищної ради від 30.04.2015р. № 02-18/197.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області від 15.05.2015р. за №14/я-1п позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до вищевказаної довідки у зв'язку з тим, що така виплата, як матеріальна допомога на оздоровлення, не передбачена як складова заробітної плати державного службовця, а тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції, що діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно частини 2 статті 33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 7 статті 33 цього Закону встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
3
Згідно з Постановою Уряду від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно частини 2 ст.37-1 вказаного вище Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Отже, матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, за змістом наведених вище норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як встановлено судом та вбачається з довідок Ружинської районної ради від 30.04.2015р. №02-18/197 та від 10.06.2015р. №02-31/163 про складові заробітної плати за період з травня 2009р. по квітень 2014 р., на всі виплати, включені в довідку, в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, а згодом - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
4
З врахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач має нараховувати позивачу пенсію з урахуванням у складі заробітної плати вказаних вище сум виплат.
Дану правову позицією підтримує Верховний суд України своєю постановою від 20.02.2012 року у справі 21-430а11. Так, за правилами частини 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для усіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до пенсійного органу 07.05.2015р., тому саме з цього моменту підлягають задоволенню його позовні вимоги.
Керуючись ст.ст.1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст.33,37 Закону України "Про державну службу", ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. ст. 158-163, 167, 254 КАС України, суд
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Ружинському районі Житомирської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації сум заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Ружинському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 07 травня 2015 року з урахуванням повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації сум заробітної плати, які зазначені в довідці Ружинської районної ради Житомирської області від 30.04.2015р. №02-18/197.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається через Ружинський районний суд до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а особою, яка не брала участь у справі, протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: З. Б. Руденко