Постанова від 15.06.2015 по справі 286/1892/15-а

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/1892/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2015 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Невмержицького С. С.

з секретарем Аврамчук Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання провести виплату грошової компенсації , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить зобов'язати відповідача (стягнути) провести виплату грошової компенсації за домоволодіння АДРЕСА_1 у с. Красносілка Овруцького району Житомирської області в сумі 103526 грн. відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 28.02.2011 року. Свої вимоги мотивує тим, що з травня 2007 року була винесена постанова про закінчення виконавчого провадження, так як відповідно до повідомлення УПСЗН Овруцької РДА рішення суду виконано в повному обсязі та її поставлено на чергу для виплати коштів за втрачене майно (збільшено суму індексації вартості втраченого майна). На даний час кошти у сумі 103526 грн. нею не отримані.

Позивач у судове засідання не з'явилась, у заяві просить справу розглянути у її відсутність.

Відповідач - управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з'явився, але надіслав лист, в якому з вимогами не погоджується і просить відмовити в задоволенні позову з підстав викладених у листі.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Судом встановлено, що постановою Овруцького районного суду від 28.04.2007 року в адміністративній справі №2а-320/07 задоволено позов ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання постановити на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння.

Зобов'язано Овруцьку РДА поставити ОСОБА_1 на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1, с. Красносілка Овруцького району Житомирської області в сумі 52801 грн.

Старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ВДВС ГУЮ в Житомирській області по виконанню виконавчого листа №2а-320/07 виданого 08.05.2007 року на підставі постанови Овруцького районного суду від 28.04.2007 року, 11 травня 2007 року було винесене постанову про відкриття виконавчого провадження (а.с.19).

Постановою Овруцького районного суду від 28.02.2011 року в адміністративній справі №2а-1263/11 за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії, було зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1, с. Красносілка Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1,24; 1,18 та 1,34 збільшивши її з 52801,00 грн. до 103526,00 грн.

Головним державним виконавцем ВДВС ГУЮ в Житомирській області по виконанню виконавчого листа №2а-1263/11 виданого 17.03.2011 року на підставі постанови Овруцького районного суду від 28.02.2011 року, 30 березня 2011 року було винесене постанову про відкриття виконавчого провадження (а.с.16).

Листом управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 21.05.2015 року №07-05/6063 (а.с.14) позивачу повідомлено, що перерахування компенсації за втрачене майно буде здійснено управлінням праці та соціального захисту населення на її особистий рахунок у порядку черги при надходженні коштів на ці цілі.

Із повідомлення управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 02.06.2015 року №07-05/6404 (а.с.34) на адресу суду вбачається, що на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 18.05.2007 року ВП № 3702982 ОСОБА_1 18.05.2007 року поставлено на чергу для отримання компенсації в розмірі 52801,00 грн. за реєстраційним номером 955. На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 30.03.2011 року ВП № 25427685 збільшено суму компенсації з врахуванням індексів 1,24, 1,18 та 1,34 до 103526,00 грн. Станом на 02.06.2015 року номер її черги 73 ( з врахуванням 3 громадян, яких було поновлено в черзі згідно рішення суду для отримання компенсації (індексації) в повному обсязі). Без врахування поновлених громадян номер її черги 70. Перерахування компенсації за втрачене майно буде здійснено управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на особистий рахунок позивача у порядку черги при надходженні коштів, що передбачено п.5 Постанови КМУ від 18 листопада 2009 року за №1243 «Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території», згідно якої сума компенсації перераховується на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі.

Відповідно до ст.35 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " (далі - Закон) компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст.4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, громадянам, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно, яке не може бути перевезено із зазначених територій.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

У відповідності до п.3 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого Постановою КМ України від 15.07.1997 року за №755, яке діяло на момент виникнення правовідносин, переселенець для отримання компенсації повинен подати до райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради міста обласного підпорядкування) за місцем відселення:

копію ордера на житлове приміщення, яке надається (надано) у зв'язку з переселенням (незалежно від того, на кого з членів сім'ї виписано ордер), або копію договору купівлі-продажу, який підтверджує факт придбання переселенцем житлового будинку (квартири), або копію акта введення в експлуатацію житлового будинку у разі індивідуального будівництва, або копію рішення обласної або районної державної адміністрації про передачу переселенцю будинку садибного типу, незавершеного будівництвом, передачу якого у власність здійснено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 червня 1997 р. N 637 "Про порядок передачі у приватну власність громадян незавершених будівництвом будинків садибного типу", або копію свідоцтва про право власності на житло, яке переселенець отримав після переселення у спадщину або шляхом дарування, або інші документи, які підтверджують забезпеченість переселенця житлом у місці переселення;

свідоцтво про право власності на майно у місці відселення та документи про оцінку вартості, визначену згідно з пунктом 2 цього Положення;

довідку про передачу майна відповідному органу місцевого самоврядування (сільській, селищній, міській раді, або їх виконавчим органам) місця відселення;

довідку про склад сім'ї і прописку з місця переселення.

Переселенець на підставі зазначених документів за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради міста обласного підпорядкування) отримує грошову компенсацію, яка перераховується відповідним відділенням Державного казначейства місця відселення на його особистий рахунок, відкритий ним у будь-якому банку України.

Відповідно до п.7 Положення грошова компенсація перераховується на особистий рахунок переселенця (спадкоємця) у порядку черги, встановленої місцевими органами виконавчої влади.

Аналогічна норма щодо виплати грошової компенсації передбачена і в п.5 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою КМ України від 18.11.09 № 1243, а саме: сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі. Контроль та відповідальність за дотриманням черговості покладається на райдержадміністрацію (виконавчий орган ради міста обласного значення).

Таким чином, законодавчо урегульовано питання щодо виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території.

Виплата даної компенсації не обмежена будь-яким терміном чи періодом.

Відповідач у своїх листах як на адресу позивача так і суду не заперечує щодо виплати ОСОБА_1 компенсації в розмірі 103526,00 грн. в порядку черговості. Окрім того, зазначає, що для виплати компенсації громадянам, які перебувають на черзі перед ОСОБА_1, необхідно 6219773,67 грн. При чому дана сума не є сталою, оскільки громадяни проводять індексацію вартості втраченого майна.

Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Так, відповідно до п.4 ч.1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з ч. 4 ст. 105 КАС України і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб"екта владних повноважень повністю чи окремих його положень., зобов"язання відповідача - суб"екта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії., зобов"язання відповідача - суб"екта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій., стягнення з відповідача - суб"екта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю., виконання зупиненої чи не вчиненої дії., встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб"екта владних повноважень., примусове відчудження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності).

Як наслідок цього, позивачем не доведено порушення його права відповідачем щодо виплати компенсації за втрачене нерухоме майно.

Зважаючи на викладене, відсутні правові підстави для задоволення вимог позивача.

Позивачем сплачено 73 грн.08 коп. судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-11, 18, 71, 99, 122, 160, 161,162 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання провести виплату грошової компенсації відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С. С. Невмержицький