Справа № 2 - а - 1194/10
Провадження № 2 - а /0274/1194/10
Постанова
Іменем України
15.10.2010 Суддя Бердичівського міськрайонного суду Зайцев А.В. розглянувши у скороченому провадженні у місті Бердичеві справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення в Житомирській області, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення невиплаченої разової допомоги, -
встановив:
Позивач просить стягнути з відповідача на його користь 4550 грн 00 коп разової грошової допомоги за 2010рік, посилаючись на те, що він являється інвалідом війни 3-ї групи, про що свідчить посвідчення Є № 015342, видане 28.10.2005 року, та на нього розповсюджується ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що вказує на те, що щорічно до 5 травня, інвалідам війни 3-ї групи виплачується разова грошова допомога у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком, однак йому було виплачено 420 гривень за 2010 рік, таким чином на його думку недоплата складає, з урахуванням виплаченої суми 4550 гривень 00 копійок.
Дослідивши матеріали справи, та надані до суду заперечення відповідачами, суд вважає заявлений позов безпідставним та не підлягаючим задоволенню.
Встановлено, що позивач є інвалідом війни 3-ї групи, що підтверджується посвідченням серії Є № 015342, видане 28.10.2005 року Бердичівським міським УПСЗН.
Згідно cm.. 12 п.22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»- інвалідам війни 3-ї групи мають право на отримання до 5 травня щорічну одноразову допомогу у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком.
Як свідчить додатковий атестат управління соціального захисту населення позивач отримав разову грошову допомогу до 9 травня 2010 року - 420 гривень, тобто з урахуванням обмежень, встановлених Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік» .
Згідно із статтею 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.
Конституція України не встановлює приорітету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмету правового регулювання. Відсутній також: закон України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Проте, є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього.
Загальгим є те, що з прийняттям нового акту, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі ранішеі таким чином , застосуванню підлягають розміри виплат, встановлені Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік, оскільки ці Закони були прийняті пізніше Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та є чинним протягом періоду проведення спірних виплат.
Отже, виплативши позивачу одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі, встановленому Законом України «Про державний бюджет на 2010рік», відповідач діяв в
межах наданих йому повноважень та на підставі діючого на час виникнення спірних правовідносин закону.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 75 Конституції України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року, Законом України «Про державний бюджет на 2010рік», ст.ст.68,86,158-163,167,254 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення в Житомирській області, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення невиплаченоїразової допомоги за 2010 рік, відмовити за безпідставністю вимог.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку в Київський апеляційний адміністративний суд через Бердичівський міськраионнии суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя