Справа № 2 - а - 384/10
Постанова
Іменем України
22.03.2010 року Бердичівський міськрайонний суд у складі: головуючого-судді: Зайцева A.B. при секретарі: Косюченко 0,В, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Бердичеві справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у місті Бердичеві про визнання дій неправомірними та нарахування пенсії;
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати протиправною відмову відповідача з приводу перерахування йому додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю , як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - 2 категорії, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , зобо'язавши у зв'язку з цим провести вказаний перерахунок пенсії та стягнути з відповідача на його користь недоплачену пенсію у розмірі 5505,03 грн., за період з 1 січня 2005 року по 31 грудня 2009 року.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 28 грудня 1992 року. При цьому йому була визначена 2 категорія як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Одночасно з призначенням йому державної пенсії він отримав право на призначення додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю.
Статтею 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 2, призначається у розмірі: 30% мінімальної пенсії за віком, але йому нараховувалася пенсія, розмір якої був значно менший розміру встановленому законом прожиткового мінімуму.
У судовому засіданні позивач підтримав заявлений позов з підстав вказаних у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши зібрані докази по справі , суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню.
Встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, його віднесено до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 51 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Так відповідно до вимог статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У розумінні частини першої статті 1 Закону України «Про прожитковий мінімуму» прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору
послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Статтею 2 цього ж Закону визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та Законів України.
Відповідно до ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Отже, за конституційними нормами та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суди повинні здійснювати нарахування та виплату пенсій виходячи з розмірів, встановлених Законом № 796-ХІІ.
При цьому суд враховує, що відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС або іншими законами .
Таким чином, правовий припис « в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом» означає, що позов має подаватися лише в межах часу, який встановлений законом. Крім того можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.
У частині 2 ст. 99 КУС України встановлено річний строк для звернення до адміністративного суду , що пов'язане зі специфікою правовідносин, а також має сприяти наданню доказів, підвищує їх достовірність і тим самим сприяє встановленню істини у конкретній адміністративній справі.
За ч.І ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Тобто, внаслідок пропущення строків звернення до адміністративного суду для позивача наступають негативні юридичні наслідки.
Оскільки представник відповідача наполягала на застосуванні у даному випадку, строків позовної давності, і підстав для визнання поважною причин пропуску строку відсутні ,суд вважає що в задоволенні позову про перерахунок пенсії за період з 01.01.05р. по 04.02.09р. слід відмовити.
При цьому суд вважає підставними і підлягаючими задоволенню позовні вимоги заявлені в межах строку звернення до суду з лютого по грудень 2009 року.
Як вбачається з розрахунку наданого відповідачем, позивачу у 2009 році розмір додаткової пенсії було визначено відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, а саме, у розмірі 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року вказані зміни до Закону № 796-ХІІ були визнані неконституційними, тому суд вважає що відповідачем при призначенні пенсії позивачу у 2009 році підлягали застосуванню положення ст. 51 Закону України від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в попередній редакції у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік».
Керуючись ст. 158-162 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги позивача задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Бердичеві провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік» за період з 4 лютого по 31 грудня 2009 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити у зв'язку з пропуском строку звернення [о суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку в Київський апеляційний адміністративний суд через Бердичівський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови та апеляційної карги протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.