04 червня 2015 року м. Львів Справа № 876/3866/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рибачука А.І.,
суддів - Багрія В.М., Старунського Д.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Державної міграційної служби України у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13 березня 2014 року по справі № 803/349/14 за позовом ОСОБА_1 до Нововолинського міського сектору управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Нововолинського міського сектору управління Державної міграційної служби України у Волинській області, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив зобов'язати відповідача виготовити закордоний паспорт.
Позов обґрунтовував посиланням на те, що відсутність реєстраційного номера облікової картки платника податків у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків не може бути підставою для відмови у видачі йому паспорта громадянина для виїзду за кордон.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 13 березня 2014 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеною постановою суду, управління Державної міграційної служби України у Волинській області подало апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процессуального права, просить її скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на те, що затримка у виготовленні позивачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон пов'язана з виявленням Головним обчислювальним центром Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування відсутності реєстраційного номера облікової картки платника податків позивача у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, а також відсутності даних про нього в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта. Зазначає, що позивачу слід було звернутись в орган державної податкової служби, проконтролювати процедуру внесення даних в окремий реєстр Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта, у паспорті громадянина України отримати відповідну відмітку, після чого звернутись до територіального підрозділу ДМС України у Волинській області з повторною заявою на оформлення документів та отримати паспорт громадянина України для виїзду за кордон у відповідності до чинного законодавства України.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому на підставі пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 08 серпня 2013 року звернуся до Нововолинського міського сектору управління Державної міграційної служби у Волинській області про оформлення паспорта громадянина для виїзду за кордон.
Управлінням Державної міграційної служби у Волинській області позивачу надано письмову відповідь від 30 грудня 2013 року в якій зазначено, що затримка у виготовленні його паспорта для виїзду за кордон пов'язана з виявленням Головним обчислювальним центром Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування відсутності реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, відмовляючи у оформленні та видачі паспорта з підстав відсутності реєстраційного номера облікової картки платника податків позивача, діяв всупереч Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини та Податкового кодексу України.
З 01 січня 2011 року питання реєстрації платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номеру, врегульовані нормами Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 70.1 статті 70 Податкового кодексу України до Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є: громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.
Облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року №231 затверджені Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення.
Пунктом 10 зазначених Правил визначений перелік документів, що подається особою для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, серед яких, зокрема, є копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи.
Порядок реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків встановлено Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 06 листопада 2012 року № 1147 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Положення фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням.
Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України без використання реєстраційного номера облікової картки. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Положення порядок проведення реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі включає зокрема і внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Згідно з пунктом 1 розділу VIII Положення фізична особа, яка раніше не подавала Облікової картки і відомості про яку не включено до Державного реєстру та яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному органу державної податкової служби Повідомлення за формою № 1П, яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу VIII Положення облік фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та надали до органу державної податкової служби повідомлення, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Пунктами 3, 4 даного розділу визначено, що фізична особа подає Повідомлення до органу державної податкової служби за своїм місцем проживання або за власним бажанням - до органу державної податкової служби за місцем отримання доходів, або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування. Для заповнення Повідомлення використовуються дані паспорта громадянина України та інших документів, які подаються у разі зміни паспортних даних.
Згідно з пунктами 6, 8 розділу VIII Положення взяття на облік фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру здійснюється протягом п'яти робочих днів від дня подання до органу державної податкової служби Повідомлення. За зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення для обліку її в окремому реєстрі Державного реєстру, орган державної податкової служби після отримання інформації з Державного реєстру про взяття такої особи на облік за прізвищем, ім'ям, по батькові, серією і номером паспорта вносить до паспорта громадянина України такої особи (сьома, восьма або дев'ята сторінки) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Отже, внесення податковим органом у паспорт фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття облікової картки платника податків, відмітки про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта проводиться після подання даною особою або її законним представником відповідному податковому органу Повідомлення за формою № 1П до вищенаведеного Положення, яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та отримання контролюючим органом інформації з Державного реєстру про взяття такої особи на облік за прізвищем, ім'ям, по батькові, серією і номером паспорта.
Із змісту вищевказаних положень видно, що у них йдеться про первинну реєстрацію особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки.
Матеріалами справи підтверджується, що постановою Іваничівського районного суду Волинської області від 03 квітня 2009 року зобов'язано Іваничівське відділення Нововолинської ОДПІ поставити в паспорті ОСОБА_1 на одній з сторінок «для особливих відміток» відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Як видно з наявної в матеріалах справи копії паспорта позивача, на сторінці 8 зроблена відмітка про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, яка скріплена гербовою печаткою Нововолинської ОДПІ.
Відтак, наявний у скаржника паспорт із відповідною відміткою «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера» надає йому право на реалізацію відповідних прав без реєстраційного номера облікової картки платника податків.
За таких обставин, суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що посилання відповідача на відсутність реєстраційного номера облікової картки платника податків, як на підставу відмови в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон, є безпідставними.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
За наведених обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу управління Державної міграційної служби України у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13 березня 2014 року по справі № 803/349/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: А.І. Рибачук
Судді В.М. Багрій
Д.М. Старунський