Ухвала від 02.06.2015 по справі 450/231/15-а,2-а/450/49/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2015 р. Справа № 876/4608/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.

суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області на постанову Пустомитівського районного суду Львівської області від 20 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про перерахунок призначеної пенсії державного службовця,-

ВСТАНОВИВ:

03 лютого 2015 року позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд до управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області (далі - УПФУ в Пустомитівському районі) з позовом про зобов»язання відповідача провести перерахунок розміру її пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, суми індексації заробітної плати, які вона отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування; перерахунок провести з дня звернення про перерахунок призначеної пенсії, тобто з 02 грудня 2014 року перерахунок провести відповідно до ч. 1 та ч. 5 ст. 37 ЗУ «Про державну службу», у редакції, чинній па час призначення пенсії, тобто у розмірі 80 відсотків (за наявності 10 повних років роботи на державній службі) середньомісячної заробітної тати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.

В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що з 28.09.2011 року їй призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ. Стаж державної служби на час призначення пенсії становив 10 років 04 місяці, 06 днів. Вона має право на перерахунок пенсії у зв»язку із не включенням при обрахунку розміру пенсії нарахованих та виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, а також індексації заробітної плати, з яких було утримано та сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування. За час перебування на державній службі позивачка отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за безперервну працю, які включаються до фонду оплати праці та носять системний характер. Окрім того їй виплачувалася індексація заробітної плати, яка теж є складовою додаткової заробітної плати. На усі види виплат, у тому числі і на матеріальну допомогу, грошову винагороду і безперервну працю та суму індексації грошових доходів, вона отримувала за час перебування на державній службі, було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

Постановою Пустомитівського районного суду Львівської області від 20 березня 2015 року позов задоволено частково. Зобов»язано Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 02.12.2014 року у розмірі 80 % середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і суми індексації заробітної плати.

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, постанову суду сторона відповідача - УПФУ в Пустомитівському районі, оскаржила його в апеляційному порядку, яка, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити в повному обсязі з наведених у апеляційній скарзі підстав.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних мотивів.

Як достовірно встановлено судом першої інстанції, до виходу на пенсію ОСОБА_1 працювала державним службовцем в Пустомитівському районному центрі зайнятості. По виходу на пенсію їй була призначена пенсія як державному службовцю.

На даний час позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області та з 28.09.2011 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи.

Судом встановлено, що 02.12.2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, грошової винагороди за безперервну працю. Проте, листом від 10.12.2014 року № 9994/05-31 позивачці в перерахунку пенсії було відмовлено.

Вирішуючи спірні відносини суд виходить з наступного.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (Закону № 3723-XII) (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З довідки виданої Пустомитівським районним центром зайнятості від 26.11.2014 року №1932/06 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» видно, що позивач за період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року отримувала: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування (а.с. 5).

Що стосується індексації грошових доходів, то відповідно до ст.ст. 1,2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об»єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовій дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Згідно п.п. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8773, суми виплат, пов»язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду додаткової заробітної плати. Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.

Відповідно до абз. 4 п. 2 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» № 1078 від 17.07.2003 року індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошову виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними оцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів згідно діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця, а тому має бути врахована при обчисленні пенсії.

Позовна вимога щодо зобов»язання Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням у суму середньомісячної заробітної плати грошової винагороди за безперервну працю є необґрунтованою та не підлягає задоволенню, оскільки з довідки виданої Пустомитівським районним центром зайнятості від 26.11.2014 року №1932/06 видно, що безперервна праця, не входила до системи оплати праці державного службовця ОСОБА_1

Вирішуючи питання захисту прав позивача колегія суддів дійшла переконання, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації є складовими заробітної плати та повинні бути враховані при перерахунку пенсії.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області залишити без задоволення, а постанову Пустомитівського районного суду Львівської області від 20 березня 2015 року у справі №450/231/15-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги.

Головуючий суддя : Л.Я. Гудим

Судді: О.М. Довгополов

В.В. Святецький