02 червня 2015 р. Справа № 876/954/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області на постанову Збаразького районного суду Тернопільської області від 18 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області про зобов'язання призначити пенсію згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
05 листопада 2014 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, у якому просив зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку на 5 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 28 квітня 2014 року.
Постановою Збаразького районного суду Тернопільської області від 18 листопада 2014 року адміністративний позов задоволено. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років починаючи з 28 квітня 2014 року відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що у 1988 році в період з 18.05.1988 року по 18.06.1988 року працював у зоні відчуження не менше 30 календарних днів.
Не погодившись із постановою суду, її оскаржив відповідач, який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що згідно зі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку зокрема, пенсійний вік знижується на 5 років особам, які працювали у 1988 році в зоні відчуження не менше 30 календарних днів.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою управління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, що засвідчують особливий статус особи, тобто посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР з праці та соціальних питань від 09.03.1988 року №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації аварії, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, у яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особа здійснювала роботи з ліквідації аварії на ЧАЕС.
Окрім цього, для підтвердження періодів роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і тим самим права на зниження пенсійного віку можуть приймати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів УРСР від 20 січня 1997 року №51: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
На підставі ст. 197 КАС України розгляд наведеної справи проводиться в порядку письмового провадження, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1988 році - не менше 30 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 5 років.
Як слідує з матеріалів справи, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 18.05.1988 року по 18.06.1988 року, що підтверджується довідкою виданою департаментом соціального захисту населення Тернопільської обласної держадміністрації від 02.12.1992 року №23 (а.с. 9).
Згідно з довідкою виданою ПАТ «Збаразьке АТП-16140» від 01.04.2014 року №1-01/40, ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року №1497-878 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 06 червня 1986 року №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком №1, затвердженого постановою Ради міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173 з 18.05.1988 року по 18.06.1988 року (а. с. 8).
Згідно з положенням п. 7 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений Постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, документами, які додаються до заяви про призначення таких пенсій , є: посвідчення про відрядження в зону відчуження та довідка про період (періоди) участі ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Вказаний Порядок не висуває вимогу про надання всіх перелічених документів, а передбачає, що заявник, у разі неможливості надати довідку за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, вправі надати інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році виданого Тернопільською обласною держадміністрацією від 22.05. 2014 року серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджено посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році (а. с. 5), довідкою виданою департаментом соціального захисту населення Тернопільської обласної держадміністрації від 02.12.1992 року №23 (а. с. 9), довідкою виданою ПАТ «Збаразьке АТП-16140» від 01.04.2014 року №1-01/40, що позивач був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року №1497-878 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 06 червня 1986 року №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком №1, затвердженого постановою Ради міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173 з 18.05.1988 року по 18.06.1988 року (а. с. 8), тому посилання відповідача УПФУ в Збаразькому районі Тернопільської області на відсутність первинних документів для підтвердження участі заявника в у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є необґрунтованими.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконливого висновку про задоволення позовних вимог з вищевикладених мотивів.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 160, 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області залишити без задоволення, а постанову Збаразького районного суду Тернопільської області від 18 листопада 2014 року у справі №598/2062/14-а - без змін.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя : Л.Я. Гудим
Судді: О.М. Довгополов
В.В. Святецький