Ухвала від 09.07.2009 по справі 2-а-153/09

Справа №-2-а-153/09 Головуючий у 1 інстанції Клочко О.В.

Суддя доповідач Бистрик Г.М.

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2009 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Бистрик Г.М.,

Суддів: Данилової М.В., Бараненка І.І.,

при секретарі: Шевчук О.М.,

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою відповідача Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі міста Черкаси на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19 березня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про визнання незаконною відмову у перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому, посилається на порушення відповідачем норм Конституції України, положень Закону України «Про прокуратуру», просив зобов'язати УПФУ в Придніпровському районі м. Черкаси здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19 березня 2009 року вимоги позивача задоволено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким у вимогах позивача відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, та підтверджується наявними матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Придніпровському районі м. Черкаси. Стаж роботи на державних підприємствах і в організаціях складає більше 40 років, з них 33 роки - в органах прокуратури, пенсія за вислугою років позивачу Коцюрбі А.А. призначена в 19996 році.

Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», прокурори і слідчі зі стажем не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії підлягають перерахуванню у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників .

Управлінням пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси, згідно наданої довідки від 11 березня 2008 року №45 про його заробітну плату, проведено перерахунок пенсії позивача, але не в повному обсязі, нарахована позивачу пенсія є значно менша, ніж повинна бути і не становить 90 % місячного заробітку, як встановлено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії позивача, відповідач керувався п.38 розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», відповідно до якого максимальний розмір пенсії призначений відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти тисяч гривень на місяць.

На підставі рішення Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, положення пункту 38 розділу ІІ втратили чинність, як такі що визнанні неконституційними.

Позивач ОСОБА_1 повторно звернувся з заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії, у відповідь Управління Пенсійного фонду України листом №9400/05 від 28.10.2008 року, повідомило, що Постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року передбачено, що максимальний розмір пенсії призначеної (перерахованої) відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) - 10 тис. гривень на місяць, а тому перерахунок пенсії здійснити не можливо, оскільки розмір пенсії позивача ОСОБА_1. до виплати складає - 10 тис. гривень.

Згідно приписам ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та Законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. У разі невідповідності нормативно-правового ату Конституції України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України або в іншому правовому акті суд застосовує правові акти, які мають вищу юридичну силу.

Постановою Пленуму Верховного суду України від 13.06.2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» звернути увагу на те, що відповідно ст.ст.8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами Закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та Громадянина, а також нові Закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз.1 п.19).

У Конституції України проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (ст.1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в України є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності Державі, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (ст.3), права і свободи людини є невідчутними та непорушними (ст.21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних Законів не може бути звужений (ст.22).

Відповідно до ст.8 Конституції України визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Стверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, Держава окремими Законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч.2 ст.6, ч.2 ст.19, ч.1 ст.68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватись органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводять до порушення принципів соціальної, правової держави.

За змістом положень частин 2 і 3 ст. 22 Основного Закону України конституційні права гарантуються, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які призводили б до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Задовольняючи вимоги позивача ОСОБА_1. суд першої інстанції, обґрунтовано керувався положенням Закону України «Про прокуратуру», та дійшов вірного висновку, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 не ґрунтується на законі, оскільки проігнорувавши вимоги Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, та Закон України «Про прокуратуру відповідачем необґрунтовано відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії .

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст. ст. 201 - 204 КАС України.

Суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини і правильно застосував норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів

УХВАЛИЛА :

Апеляційну скаргу скаргою відповідача Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі міста Черкаси - залишити без задоволення.

Постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19 березня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про визнання незаконною відмову у перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали суду виготовлено 15.07.2009 року.

Головуючий суддя: Бистрик Г.М.

Судді: Данилова М.В.

Бараненко І.І.