Ухвала від 04.06.2015 по справі 806/1757/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2015 року м. Київ К/800/45814/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддівЗайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26 червня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області, Житомирської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», третя особа ОСОБА_4, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 пред'явила позов до управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області, Житомирської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», третя особа ОСОБА_4 про

визнання протиправними дій Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області та Житомирської філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» в частині присвоєння земельним ділянкам у с. Тетерівка Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області кадастрових номерів НОМЕР_1 (для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд площею 0,25 га) та НОМЕР_2 (для ведення особистого селянського господарства площею 0,3017 га);

визнання протиправними дій Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області та Житомирської філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» в частині внесення даних до Державного земельного кадастру про земельні ділянки у с. Тетерівка Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області із кадастровими номерами НОМЕР_1 (для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд площею 0,25 га) та НОМЕР_2 (для ведення особистого селянського господарства площею 0,3017 га);

визнання протиправними дій Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області та Житомирської філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» в частині відкриття Поземельних книг на зазначені земельні ділянки на ім'я ОСОБА_4;

зобов'язання Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області вилучити із Державного земельного кадастру відомості про земельні ділянки у с. Тетерівка Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області із кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_4;

зобов'язання Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області скасувати записи у Поземельних книгах про зазначені земельні ділянки.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26 червня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2014 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області в частині присвоєння 25 червня 2012 року кадастрових номерів НОМЕР_1 та НОМЕР_2 земельним ділянкам з відкриттям Поземельної книги.

Зобов'язано Управління Держземагентства в Житомирському районі скасувати у Поземельній книзі записи про земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів в частині задоволення позовних вимог скаржник оскаржив їх.

У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Судами встановлено, що відповідно до Державного акту на право власності на землю від 30 травня 2000 року серія НОМЕР_5 ОСОБА_4 передано у приватну власність земельну ділянку на території с. Тетерівка Житомирського району, площею 0,85 га в межах згідно з планом, що складається з двох частин: площею - 0,52 га, площею - 0,33 га; цільове призначення землі - для будівництва та обслуговування жилого будинку та ведення особистого підсобного господарства.

ОСОБА_5 згідно договору купівлі - продажу земельної ділянки від 28 листопада 2011 року придбала у ОСОБА_6 земельну ділянку на території с. Тетерівка, Житомирського району, площею 0,92 га з кадастровим номером НОМЕР_3, що призначена для обслуговування майнового комплексу водно - веслувальної бази.

Рішенням Житомирського районного суду від 07 серпня 2013 року у справі № 2-21/12за позовом ОСОБА_4 витребувано у ОСОБА_6 земельну ділянку площею 0,2398 га, яка згідно рішення суду перетинається із земельною ділянкою ОСОБА_4.

Рішенням Апеляційного суду Житомирської області від 29 листопада 2013 року зазначене рішення скасовано із ухваленням нового про відмову ОСОБА_4 в позові.

26 квітня 2012 року ОСОБА_4 звернувся до Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області із заявою про складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, що складається із двох частин та долучив до заяви технічну документацію із землеустрою.

25 червня 2012 року за результатами розгляду цієї заяви Управлінням Держземагенства у Житомирській області присвоєні кадастрові номери з відкриттям Поземельної книги земельній ділянці І - НОМЕР_1 та земельній ділянці ІІ - НОМЕР_2.

Суд першої інстанції задовольняючи частково позовні вимоги зазначив, що при перевірці земельно-кадастрових даних та в процесі порівняння із технічною документацією, землевпорядним органом виявлено перетин із земельною ділянкою НОМЕР_4, перетин із земельною ділянкою НОМЕР_3, про що безпосередньо зазначено у попередженні за результатами проведення перевірки Управління Держкомзему у Житомирському районі Житомирської області.

Враховуючи зазначене, суд першої інстанції прийшов до висновку про неправомірність дій Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області в частині присвоєння земельним ділянкам з відкриттям Поземельної книги кадастрових номерів НОМЕР_1, НОМЕР_2.

Суд апеляційної інстанції із висновками суду першої інстанції погодився та залишив постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26 червня 2014 року без змін.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанції погоджується із огляду на наступне.

Відповідно до статті 193 Земельного кодексу України (далі ЗК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

Згідно статті 202 ЗК України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Статтею 204 ЗК України передбачено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом.

18 серпня 2010 року постановою Кабінету Міністрів України № 749 затверджено Тимчасовий порядок присвоєння кадастрового номера земельній ділянці (чинний на момент виникнення правовідносин, далі - Тимчасовий порядок), який визначав процедуру присвоєння кадастрового номера земельній ділянці та внесення відповідних даних до державного реєстру земель.

Відповідно до пунктів 10 - 14 Тимчасового порядку визначення та присвоєння кадастрового номера земельній ділянці здійснюють територіальні органи Держземагентства протягом десяти робочих днів.

Кадастровий номер земельної ділянки визначається за результатами складення документації із землеустрою до її погодження та прийняття рішення про надання земельної ділянки у власність (користування) в установленому порядку.

Для визначення кадастрового номера земельної ділянки замовник документації із землеустрою або уповноважена ним особа подає до територіального органу Держземагентства за місцем розташування земельної ділянки: заяву про визначення кадастрового номера земельної ділянки; копію документа, що посвідчує особу набувача права на земельну ділянку або її власника, а у разі подання заяви уповноваженою ними особою - також копію документа, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб; документацію із землеустрою, яка містить документи, зазначені в підпунктах 4 і 5 пункту 9 цього Тимчасового порядку; файл обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл), який складається на кожну земельну ділянку та оформлюється відповідно до вимог, установлених Держземагентством; ідентифікаційного коду згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податкового номера - для юридичної особи; документи про внесення плати за перевірку обмінного файла. Забороняється вимагати подання документів та відомостей, не передбачених цим пунктом.

Посадова особа територіального органу Держземагентства присвоює зазначеній заяві та документації із землеустрою обліковий номер.

Територіальний орган Держземагентства протягом трьох робочих днів з дня надходження документів, визначених пунктом 11 цього Тимчасового порядку, перевіряє: документацію із землеустрою на відповідність умовам надання земельної ділянки щодо її цільового призначення, оцінки, кількісних та якісних характеристик згідно із дозволом на розроблення документації із землеустрою; дані обмінного файла - документації із землеустрою; дані про земельну ділянку - черговому кадастровому плану.

За результатами перевірки територіальний орган Держземагентства: у разі відповідності даних, визначених абзацом першим цього пункту, визначає кадастровий номер земельної ділянки з урахуванням пунктів 8 і 9 цього Тимчасового порядку та вносить до обмінного файла відомості про кадастровий номер земельної ділянки; складає в електронній (цифровій) формі з використанням автоматизованої системи протокол проведення перевірки документації із землеустрою та обмінного файла (далі - протокол проведення перевірки) в частині відповідності даних, визначених абзацом першим цього пункту; передає до державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» - адміністратора автоматизованої системи обмінний файл та протокол проведення перевірки через засоби електрозв'язку.

Адміністратор автоматизованої системи здійснює протягом п'яти робочих днів з дня надходження документів: перевірку обмінного файла щодо: відповідності вимогам, установленим до його структури, змісту та формату; відповідності вимогам, установленим до структури кадастрового номера земельної ділянки; відповідності структурних елементів кадастрового номера земельної ділянки даним індексної кадастрової карти; відсутності дублювання кадастрового номера земельної ділянки; процедуру приймання обмінного файла; внесення даних обмінного файла до автоматизованої системи, - у разі відсутності зауважень до обмінного файла; внесення даних про результати перевірки обмінного файла до складеного територіальним органом Держземагентства протоколу проведення перевірки та повертає його через засоби електрозв'язку територіальному органу Держземагентства.

Територіальний орган Держземагентства після отримання від адміністратора автоматизованої системи протоколу проведення перевірки: у разі відсутності в протоколі проведення перевірки зауважень до документації із землеустрою та обмінного файла - не пізніше наступного робочого дня робить на титульному аркуші документації із землеустрою, матеріалах документації землеустрою, що містять графічне зображення земельної ділянки, відомостях про координати поворотних точок меж земельної ділянки, їх частин, обмежень, угідь позначку, в якій зазначаються кадастровий номер, дати його визначення та внесення відомостей до автоматизованої системи, прізвище та ініціали посадової особи, що зробила таку позначку, і ставиться її підпис. Виправлення у такій позначці не допускаються; повертає у день звернення заявнику документацію із землеустрою та протокол проведення перевірки. У разі наявності зауважень до документації із землеустрою та обмінного файла документація із землеустрою повертається без позначки.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем на завершальній стадії перевірки технічної документації - під час перевірки на відсутність перетинів та розривів меж угідь земельних ділянок у зв'язку із наявністю зауважень до технічної документації та обмінного файла, складено протокол проведення перевірки документації із землеустрою та обмінного файла № ПП00168019362012 від 26 червня 2012 року. При перевірці земельно-кадастрових даних, що містить обмінний файл про земельні ділянки третьої особи та в процесі порівняння із технічною документацією, землевпорядним органом виявлено перетин із земельною ділянкою НОМЕР_4, перетин із земельною ділянкою НОМЕР_3, про що безпосередньо зазначено у попередженні за результатами проведення перевірки Управління Держкомзему у Житомирському районі Житомирської області.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права та прийшли до правильного висновку про задоволення позову в частині визнання дій Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області в частині присвоєння 25 червня 2012 року кадастрових номерів НОМЕР_1 та НОМЕР_2 земельним ділянкам з відкриттям Поземельної книги протиправними, зобов'язання Управління Держземагентства в Житомирському районі скасувати у Поземельній книзі записи про земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2.

Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанції та встановлених обставин справи.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Оскільки суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій, підстав для задоволення касаційної скарги немає.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26 червня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: