03 червня 2015 р. Справа № 640/3511/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старостіна В.В.
Суддів: Рєзнікової С.С. , Бегунца А.О.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Котляр Н.С.
представника відповідача Вельми І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Харкова від 26.03.2015р. по справі № 640/3511/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Держави Україна в особі Міністерства оборони України , Держави Україна в особі Пенсійного фонду України , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області третя особа Державна казначейська служба України
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
25.02.2015 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до Київського районного суду м. Харкова із заявою, відповідно ст. 267 КАС України, в якій просив суд:
- визнати дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2014 р. по справі № 640/3629/14-а протиправною;
- встановити наявність чи відсутність компетенції (повноважень) у головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області визначати розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти та направити до Харківського обласного військового комісаріату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку який містить ім'я ОСОБА_1 який за формою відповідає додатку 1 постанови КМУ від 13.02.2008 р. №45 та містить відомості про грошове забезпечення відповідно довідки Харківського обласного військкомату від 12.03.2014 р. відповідно якої складений Перерахунок пенсії від 20.08.2014 р. за пенсійною справою № ФХ 11 1323 з 01.05.2013 р.;
- зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій, провести з 30.12.2013 р. перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 в подальшому до змін у законодавстві;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області як суб'єкта владних повноважень подати протягом десяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 267 КАС України;
В обгрунтування позовних вимог, позивач зазначав, що на виконання виконавчого листа виданого 30.10.2014 р. Харківським апеляційним адміністративним судом головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області) 12.02.20 15 р. направило до Харківського обласного військкомату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку якій містить ім'я ОСОБА_1 Але зазначений список не відповідає за формою вимогам ч. З п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" який затверджено постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45 та ч. 4 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Окрім того список, а саме стовпець 5, містить інформацію яка не відповідає моєї пенсійній справі (пенсійна справа № ФХ 111323).
Позивач вважає дії ГУ ПФУ які полягають у складанні та направленні до Харківського обласного військкомату списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку який містить ім'я ОСОБА_1 від 12.02.2013 р. за формою, яка не відповідає вимогам Додатку 1 Порядку № 45 та внесення завідомо неправдивих відомостей до зазначеного списку протиправними.
Постановою Київського районного суду м. Харкова від 26.03.2015 року заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними бездіяльності ( дій), вчинених управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання постанови суду та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без задоволення.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційної інстанції позивач підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представники відповідачів, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просили залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, позивача, представників відповідачів по справі, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2014 р. по справі № 640/3629/14-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково.
Визнано бездіяльність Міноборони щодо ненадання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям у зв'язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" протиправною.
Зобов'язано Міністерство оборони України надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814.
Зобов'язано Пенсійний фонд України після отримання повідомлення від Міноборони про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814.
Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, після отримання довідки, розглянути питання щодо перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.11.2014 року відмовлено у відкритті касаційного провадження.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2014 року по справі № 640/3629/14а відмовлено ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2014 року.
Залишаючи без задоволення позовні вимоги позивача, суд першої інстанції не повному обсязі з'ясував обставини, які мають значення для справи виходив з того, що заявник просить суд змінити постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2014 року по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 30.12.2013 року перерахунок розміру пенсії та виплачувати пенсію з урахуванням посадового окладу згідно наказу МОУ № 814, не взявши до уваги, що відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області був зобов'язаний здійснити вказаний перерахунок ще постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2014 року, яка набрала законної сили.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2014 р. по справі № 638/9779/13-а зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.05.2013 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної грошової винагороди згідно постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161. Але грошове забезпечення ОСОБА_1 яке ГУ ПФУ зазначило у списку від 12.02.2015 р. взагалі не містить такої складової грошового забезпечення.
Згідно Перерахунку пенсії з 01.05.2013 р. за пенсійною справою № ФХ111323 від 20.08.2014 р. пенсія перерахована із грошового забезпечення яке включає премію 90% та щомісячну додаткову грошову винагороду 20% від грошового забезпечення.
Але у списку від 12.02.2015 р. складова грошового забезпечення щомісячна додаткова грошова винагорода відсутня взагалі, а премія зазначена в розмірі 10 %. (а.с.35)
Таким чином список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку якій містить ім'я ОСОБА_1 від 12.02.2015 р. який поданий до Харківського обласного військкомату не відповідає за формою та змістом інформації вимогам законодавства України.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Положеннями ст. 255 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін. Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах регулюється ст. 267 КАС України. Згідно ч. 9 ст. 267 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2014 року по справі № 640/3629/14-а встановлено наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814.
Колегія суддів не вирішувала питання щодо порядку перерахунку пенсії, але зазначений порядок чітко визначений постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45.
Порядком № 45 визначено форму та зміст списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Але Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області склало та надало до Харківського обласного військкомату список якій не відповідає зазначеним вимогам за формою та містить невірні відомості.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Виходячи з приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З системного аналізу зазначених норм права законодавством України не надано повноважень суду визначати конкретний розмір грошового забезпечення військовослужбовців, таке право надано органам Пенсійного фонду України, за результатами розгляду справи постановою суд вирішує яку саме правову норму слід застосувати до цих правовідносин.
Щодо посилання позивача, щодо зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію в подальшому, колегія суддів зазначає настуане.
Кодексом адміністративного судочинства України визначено виключний перелік вимог, які може містити адміністративний позов/заява. Відповідно, кодекс не передбачає такого способу захисту прав, як зобов'язання вчинення дій щодо нарахування та виплати пенсії на майбутнє (в подальшому , довічно).
Виходячи з зазначеного, судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Таким чином, неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє (в подальшому, довічно) вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача/заявника в майбутньому.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не виконана постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року по справі № 640/3629/14-а в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, після отримання довідки, розглянути питання щодо перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814.
Отже, вимоги позивача щодо визнання протиправними дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2014 р. по справі № 640/3629/14-а та порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду обгрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 9 ст. 267 КАС України заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідною постановою суду.
Виконавчі листи видані 30.10.2014 р., строк пред'явлення виконавчих листів один рік, тобто позивачем не порушено строку звернення до суду.
Частиною 10 ст. 267 КАС України встановлено, у разі наявності підстав для задоволення заяви суд ухвалює одну із постанов, що передбачені частиною другою статті 162 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
З урахуванням встановлених обставин у справі та допущених судом першої інстанції порушень норм матеріального права, колегія суддів вважає, що постанова Київського районного суду м. Харкова від 26.03.2015року по справі №640/3511/15-а не відповідає вимогам ст.159 КАС України, а тому відповідно до вимог ст. 202, ч.2 ст. 205 КАС України підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про задоволення вимог апеляційної скарги.
Судова колегія зазначає, що відповідно ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом статті 267 КАС України судове рішення за наслідками розгляду заяви в порядку цієї норми може бути оскаржена лише в апеляційному порядку.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 1 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254, 267 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Київського районного суду м. Харкова від 26.03.2015р. по справі № 640/3511/15-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо невиконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2014 року по справі № 640/3629/14-а протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти та направити до Харківського обласного військового комісаріату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку який містить ім'я "Острицький Андрій Олегович" який за формою відповідає додатку 1 постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 та містить відомості про грошове забезпечення відповідно довідки Харківського обласного військового комісаріату від 14.04.2014 року відповідно якої складений Перерахунок пенсії від 20.08.2014 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, провести з 30.12.2013 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області як суб'єкта владних повноважень подати протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.
Судді(підпис) (підпис) Рєзнікова С.С. Бегунц А.О.
Повний текст постанови виготовлений 09.06.2015 р.