04 червня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/1469/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лайко О.В.,
представника позивача - Козаченко О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення виплачених коштів, -
06 травня 2015 року Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів у розмірі 514,96 грн
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_2 у відповідності до вимог Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.03.2014. Відповідач 02.06.2014 працевлаштувалась на роботу на повний робочий день, про що повідомила Управління 11.06.2014, в зв'язку з чим з 02.06.2014 по 30.06.2014 виникла переплата в розмірі 798,50 грн, частину якої в розмірі 283,54 грн було утримано з отримуваної допомоги. Невідшкодований залишок переплати становить 514,96 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просив суд задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, заперечень проти позову до суду не подавала.
Розглянувши подані позивачем документи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12.03.2014 ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.5).
Положеннями підпункту 3 пункту 1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), визначено умови призначення і виплати, зокрема, такого виду державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченого Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", як допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 № 2811 (у редакцій, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі- Закон № 2811) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно з частиною 1 статті 14 Закону № 2811 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону № 2811 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Судом встановлено, що рішенням Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 13.03.2014 ОСОБА_2 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.03.2014 (а.с.6).
11.06.2014 відповідачем повідомлено Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про працевлаштування з 02.06.2014 (а.с.8).
Згідно з наказом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" № 397-к від 02.06.2014 ОСОБА_2 прийнято на посаду сортувальника поштових відправлень та виробів друку ІІІ класу (а.с.7).
Як визначено пунктом 23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2011 року №1751, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).
Розпорядженням начальника Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації від 11.06.2014 припинено виплату допомоги ОСОБА_2 з 01.07.2014 у зв'язку з виходом на роботу з 02.06.2014, що підтверджується протоколом від 11.06.2014 та листом від 25.06.2014 (а.с.9-10).
Управлінням праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області після надходження відомостей про вихід ОСОБА_2 на роботу проведено розрахунок суми надмірно виплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та встановлено переплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 02.06.2014 по 30.06.2014 в загальному розмірі 798,50 грн (а.с.11.).
Відповідно до статті 22 Закону №2811 одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Згідно з пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Судом з'ясовано, що відповідач лише 11.06.2014 повідомила Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області про працевлаштування з 02.06.2014, тобто всупереч приписам вищевказаних норм своєчасно не повідомила про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що у період з 02.06.2014 по 30.06.2014 відповідач була працевлаштована, у зв'язку з чим не мала права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в результаті чого за період з 02.06.2014 по 30.06.2014 виникла переплата по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в загальному розмірі 798,50 грн.
Зі змісту заяви про працевлаштування судом встановлено, що відповідач проінформований про необхідність повернення отриманих коштів (а.с.8).
З матеріалів справи слідує, що частину переплати в розмірі 283,54 грн було утримано Управлінням з отримуваної відповідачем допомоги малозабезпеченим сім'ям, у зв'язку з чим заборгованість відповідача з повернення отриманої допомоги по догляду за дитиною становить 514,96 грн, що також підтверджується попередженням № 08-1419 від 16.03.2015, направленим на адресу відповідача (а.с.15).
Станом на момент розгляду справи заборгованість у розмірі 514,96 грн відповідачем не сплачена, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення виплачених коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (код 05385890, банк ГУДКСУ в Полтавській області, МФО 831019, р/р 35414020008349) надмірно виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 514 (п'ятсот чотирнадцять) гривень 96 (дев'яносто шість) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 09 червня 2015 року.
Суддя О.В. Гіглава