02 червня 2015 р.Справа № 820/18957/14
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мінаєвої О.М.
Суддів: Макаренко Я.М. , Шевцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2015р. по справі № 820/18957/14
за позовом ОСОБА_1
до Державної виконавчої служби України , Міністерства юстиції України
про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Державної виконавчої служби України, Міністерства юстиції України, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд:
- визнати бездіяльність Державної виконавчої служби України щодо виконання Рішення Євро пейського Суду з прав людини від 31 липня 2014 року у справі «Штефан та інші проти України», яким задоволена заява позивача № 7134 від 11.01.2013 року та скасувати вимогу головного держав ного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Єжова М.В. Департаменту планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Міністерства юстиції України №2048/11 від 23.12.2014 р.;
- зобов'язати Державну виконавчу службу України забезпечити виконання Рішення Європейського Суду з прав людини від 31 липня 2014 року у справі «Штефан та інші проти України» за заявою позивача № 7134 від 11.01.2013 року в частині виконання рішень національних судів, а саме: рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 1 липня 2010 року у справі №2-416/10, яким зо бов'язано Управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області виплатити призначену йому державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходя чи із 8 мінімальних розмірів пенсії за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загаль нообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили праце здатність, як інваліду другої групи, згідно довідки від 19.07.2012 року №6135/13-02 на суму 22726,67 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2015 р. по справі № 820/18957/14 у задоволенні зазначеного позову відмовлено.
Позивач, не погодившись із постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. В обгрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що відповідачем у справі «Штефан та інші проти України» за його заявою № 7134 від 11.01.2013 року не вжито заходів відповідно до положень ст. 19 Конституції України, ст.ст. 1, 6, 11. 17 Закону України "Про виконавче провадження" та ст. 8 Закону України "Про виконання рі шень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, пояснення представника позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Державною виконавчою службою України та Міністерством юстиції України були вчинені всі передбачені чинним законодавством дії щодо виконання рішення Європейського суду з прав людини від 31.07.2014 року у справі «Штефан та інші проти України» в частині заяв позивача.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, зважаючи на таке.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено судом апеляційної інстанції, що Рішенням Європейського Суду з прав людини № 36762/06 від 31 липня 2014 року у справі Штефан та інші проти України задоволено заяви позивача №№ 7134, 7179 від 11.01.2013 року та 8063 від 17.01.2013 року та визнано порушення державою - відповідачем пункту 1 статті 6 Конвенції і статті 1 Першого протоколу, а також порушення статті 13 Конвенції.
Згідно даного рішення суд постановив:
(a) протягом трьох місяців держава-відповідач має виконати рішення національних судів, ухвалені на користь заявників, які залишаються невиконаними, та сплатити 2000 (дві тисячі) євро кожному заявнику або його/її спадкоємцю; ці суми є відшкодуванням матеріальної та моральної шкоди, а також компенсацією судових витрат, і мають бути сплачені разом з будь-якими податками, що можуть нараховуватись, та конвертовані в національну валюту за курсом на день здійснення платежу;
(d) зі спливом зазначеного тримісячного строку і до остаточного розрахунку на ці суми нараховуватиметься простий відсоток у розмірі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, яка діятиме в період несплати, до якої може бути додано три відсоткові пункти.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» рішення Європейського суду з прав людини є обов'язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Порядок виконання рішень визначається цим Законом, Законом України «Про виконавче провадження», іншими нормативно-правовими актами з урахуванням особливостей, що передбачені цим Законом.
Згідно зі статті 22 Бюджетного кодексу України та пункту 1 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення платежів, пов'язаних з виконанням рішень закордонних юрисдикційних органів, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 07.03.2007 № 408, відповідальним виконавцем за бюджетною програмою «Платежі на виконання рішень закордонних юрисдикційних органів, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України» та головним розпорядником цих бюджетних коштів є Міністерство юстиції України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» протягом десяти днів від отримання повідомлення від Європейського суду з прав людини про набуття Рішенням статусу остаточного, Міністерство юстиції надсилає стягувачеві повідомлення з роз'ясненнями його прав щодо виконання рішення, оригінальний текст та переклад рішення до Державної виконавчої служби. Державна виконавча служба впродовж десяти днів з дня надходження документів відкриває виконавче провадження.
Згідно з пунктом 9 Порядку взаємодії Державної виконавчої служби України та Секретаріату Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 23.09.2013 № 1989/5, у разі невиконання рішення національного суду на дату постановлення рішення Європейським судом з прав людини Державна виконавча служба України протягом місяця з дати отримання автентичного перекладу рішення Європейського суду з прав людини організовує перевірку стану виконання рішення національного суду, вживає заходів щодо його виконання, при неможливості виконання рішення без зміни порядку та способу його виконання повідомляє Секретаріат Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини з подальшим вжиттям заходів, передбачених пунктами 10, 11 та 12 цього Порядку. Фактичне виконання рішення Європейського суду з прав людини повинно здійснюватись органами державної виконавчої служби в межах виконавчого провадження.
Частиною 1 статті 8 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що виплата стягувачеві відшкодування має бути здійснена у тримісячний строк з моменту набуття Рішенням статусу остаточного або у строк, передбачений у Рішенні. Згідно з частиною 3 цієї статті Закону протягом одного місяця від дня відкриття виконавчого провадження за Рішенням Орган представництва надсилає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, постанову про відкриття виконавчого провадження та документи, передбачені у пункті "б" частини першої статті 7 цього Закону.
Виконання рішень Європейського суду з прав людини здійснюється в добровільному порядку, без заходів примусового виконання, за рахунок коштів Державного бюджету України, шляхом направлення Департаментом планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Міністерства юстиції України офіційного перекладу рішення, платіжного доручення та постанови про відкриття виконавчого провадження до Державної казначейської служби України для оплати на користь стягувача.
Конвертація коштів, присуджених Європейським судом з прав людини, та оформлення платіжних документів (платіжного доручення) проводиться Департаментом.
Виплата коштів за рішенням Європейського суду з прав людини в частині виконання рішень національного суду та сплати пені здійснюються виключно за вимогами державного виконавця Державної виконавчої служби України.
У відповідності до ч. 4 ст. 8 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» Державна казначейська служба України протягом 10 днів від дня надходження зазначених у частині 3 цієї статті документів здійснює списання на вказаний стягувачем банківський рахунок, а в разі його відсутності - на депозитний рахунок державної виконавчої служби коштів з відповідної бюджетної програми Державного бюджету України. Підтвердження списання відшкодування, отримане від Казначейства України, та підтвердження виконання інших вимог, зазначених у резолютивній частині рішення суду у справі проти України, є для державної виконавчої служби підставою для закінчення виконавчого провадження.
З матеріалів справи встановлено, що постановами головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Єжова М.В. від 29.08.2014 року відкриті виконавчі провадження ВП №№44553835, 44553863 та 44554492.
На виконання заяви від 11.01.2013 року № 7134/13 (постанова про відкриття виконавчого провадження від 29.08.2014 р. № 44553835), Міністерством юстиції України підготовлено та направлено до Казначейства України платіжне доручення від 26.09.2014 р. № 6408 на суму 33220,81 грн. (гривневий еквівалент 2000 євро згідно з курсом Національного банку України, що станом на 26.09.2014 р. становив 1661,0405 грн. за 100 євро) для перерахування коштів справедливої сатисфакції на особовий рахунок позивача. Згідно з відміткою ДКСУ, списання коштів з рахунку Міністерства юстиції України на особовий рахунок позивача проведено 17.10.2014 року.
Згідно з вимогою державного виконавця Державної виконавчої служби України від 23.12.2014 року № 2048/11 Міністерством юстиції України підготовлено та направлено до Казначейства України платіжне доручення від 29.12.2014 р. № 9941 на суму 22726,67 грн. для перерахування заборгованості за рішеннями Барвінківського районного суду Харківської області на депозитний рахунок Державної виконавчої служби України. Згідно з відміткою Казначейства України, списання коштів з рахунку Міністерства юстиції України на депозитний рахунок Державної виконавчої служби України проведено 30.12.2014 року.
Відповідно до вимоги державного виконавця Державної виконавчої служби України від 13.01.2015 р. № 15-861-2/11 Міністерством юстиції України підготовлено та направлено до Казначейства України платіжне доручення від 04.02.2015 р. № 156 на суму 123,60 грн. для перерахування пені на особовий рахунок позивача. Згідно з відміткою Казначейства України, списання коштів з рахунку Міністерства юстиції України на депозитний рахунок Державної виконавчої служби України проведено 16.02.2015 року.
На виконання заяви від 11.01.2013 року № 7179/13 (постанова про відкриття виконавчого провадження від 29.08.2014 № 44553863) Міністерством юстиції України підготовлено та направлено до Казначейства України платіжне доручення від 26.09.2014 р. № 6409 на суму 33220,81 грн. (гривневий еквівалент 2 000 євро згідно з курсом Національного банку України, що станом на 26.09.2014 р. становив 1661,0405 грн. за 100 євро) для перерахування коштів справедливої сатисфакції на особовий рахунок Позивача. Згідно з відміткою Казначейства України списання коштів з рахунку Міністерства юстиції України на особовий рахунок Позивача проведено 17.10.2014 року.
Відповідно до вимог державного виконавця Державної виконавчої служби України від 24.10.2014 р. № 2049/11 та від 13.11.2014 р. № 2049/11-1 Міністерством юстиції України підготовлено та направлено до Казначейства України платіжні доручення від 31.10.2014 р. № 8139 на суму 4522,00 грн. та від 21.11.2014 р. № 8921 на суму 5300,00 грн. для перерахування заборгованості за рішеннями Барвінківського районного суду Харківської області на особовий рахунок позивача. Згідно з відміткою Казначейства України списання коштів з рахунку Міністерства юстиції України на особовий рахунок позивача проведено 12.11.2014 р. та 27.11.2014 р. відповідно.
Відповідно до вимоги державного виконавця Державної виконавчої служби України від 02.12.2014 р. № 14-2049/11 Міністерством юстиції України підготовлено та направлено до Казначейства України платіжне доручення від 10.12.2014 р. № 9438 на суму 17,88 грн. для перерахування пені на особовий рахунок позивача. Згідно з відміткою Казначейства України списання коштів з рахунку Міністерства юстиції України на особовий рахунок позивача проведено 25.12.2014 року.
Також з матеріалів справи встановлено, що на виконання заяви від 17.01.2013 р. № 8063/13 (постанова про відкриття виконавчого провадження від 29.08.2014 № 44554492) Міністерством юстиції України підготовлено та направлено до Казначейства України платіжне доручення від 26.09.2014 р. №6433 на суму 33220,81 грн. (гривневий еквівалент 2000 євро згідно курсу Національного банку України, що станом на 26.09.2014 року становив 1661,0405 грн. за 100 євро) для перерахування коштів справедливої сатисфакції на особовий рахунок позивача. Згідно з відміткою Казначейства України списання коштів з рахунку Міністерства юстиції України на особовий рахунок позивача проведено 21.10.2014 року.
Відповідно до вимоги державного виконавця Державної виконавчої служби України від 13.11.2014 р. № 2062/11 Міністерством юстиції України підготовлено та направлено до Казначейства України платіжне доручення від 21.11.2014 р. № 8924 на суму 4585,00 грн. для перерахування заборгованості за рішеннями національного суду на особовий рахунок Позивача. Згідно з відміткою Казначейства України, списання коштів з рахунку Міністерства юстиції України на особовий рахунок позивача проведено 27.11.2014 року.
Відповідно до вимоги державного виконавця Державної виконавчої служби України від 02.12.2014 р. № 14-2062/11 Міністерством юстиції України підготовлено та направлено до Казначейства України платіжне доручення від 10.12.2014 р. № 9441 на суму 11,34 грн. для перерахування пені на особовий рахунок позивача. Згідно з відміткою Казначейства України списання коштів з рахунку Міністерства юстиції України на особовий рахунок позивача проведено 25.12.2014 року.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що рішення Європейського суду з прав людини від 31.07.2014 року у справі "Штефан та інші проти України" за заявами позивача №№ 7134, 7179 від 11.01.2013 року та 8063 від 17.01.2013 року Державною виконавчою службою України та Міністерством юстиції України виконані в повному обсязі.
Стосовно доводу апеляційної скарги, що на момент набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік» N 3491-VI, Кабінетом міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат окремим категоріям громадян, а тому УПФУ в Барвінківському районі Харківської області зо бов'язано провести перерахунок призначеної йому державної та додаткової пенсії за шкоду, заподі яну здоров'ю з 01.05.2010 року по 01 січня 2012 року, колегія суддів вважає даний довід безпідставним, оскільки Законом України від 14 червня 2011 року № 3491 VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» установлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання вимог вказаного Закону 6 липня 2011 року Кабінетом міністрів України прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», що набрала чинності 23 липня 2011 року, якою встановлено розмір основної та додаткової пенсії для осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Отже, з 23 липня 2011 року Управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області, при нарахуванні пенсії передбаченої ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», повинно виходити з розмірів встановлених постановою Кабінету міністрів України від 6 липня 2011 року № 745.
Також колегія суддів не приймає довід апеляційної скарги, стосовно того, що у довідці Управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області від 19.07.2012 №3574/13/02 заборгованість по виконанню рішення Барвінків ського районного суду Харківської області від 1 липня 2010 року у справі №2-416/10 лише за пе ріод з 01.11.2011 р. по 22.07.2011 року складає 22726,67 грн., а згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області від 08.12.2014 року № 6135/13-03 згідно рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 1 липня 2010 року у справі №2-416/10 проведено перерахунок з 11.05.2010 року по 22.07.2011 року на суму 22726,67 грн, оскільки згідно положень Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» та Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець не має права оцінювати та досліджувати, в даному випадку, зміст довідок наданих Управлінням Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області на виконання своїх функцій, а лише визначає суму стягнення, розраховану Управлінням Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області на виконання рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 1 липня 2010 року. Крім того, в матеріалах справи не містяться докази оскарження в адміністративному порядку висновків Управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області, викладених в довідках від 19.07.2012 року №3574/13/02 та від 08.12.2014 року № 6135/13-03.
З урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що Державною виконавчою службою України та Міністерством юстиції України були вчинені всі передбачені чинним законодавством дії щодо виконання рішення Європейського суду з прав людини від 31.07.2014 року у справі «Штефан та інші проти України» в частині заяв позивача.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2015 р. по справі № 820/18957/14 суд дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2015р. по справі № 820/18957/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Мінаєва О.М.
Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Шевцова Н.В.
Повний текст ухвали виготовлений 08.06.2015 р.