03 червня 2015 р.Справа № 820/1884/15
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2015р. по справі № 820/1884/15
за позовом Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство"
до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області
про скасування рішення,
Позивач, Державне підприємство "Куп'янське лісове господарство", звернулося до суду з адміністративним позовом до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд скасувати рішення відповідача Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області про відмову у задоволенні заяви позивача №02-07/81 від 02.02.2015 року щодо надання розстрочення грошового зобов'язання по податку за використання лісових ресурсів у сумі 752479,22 грн. строком на 10 місяців і зобов'язати відповідача прийняти рішення про задоволення зазначеної заяви.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2015 р. позовні вимоги задоволено частково.
Скасовано рішення Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області № 1119/10-20-16-25 від 20.02.2015 р. про відмову у задоволенні заяви Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство" № 02-07/81 від 02.02.2015 р. щодо надання розстрочення грошового зобов'язання Державному підприємству "Куп'янське лісове господарство" по податку за використання лісових ресурсів у сумі 752479,22 грн. строком на 10 місяців.
Зобов'язано Куп'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Харківській області повторно розглянути заяву № 02-07/81 від 02.02.2015 р. про надання розстрочення грошового зобов'язання Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство" по податку за використання лісових ресурсів у сумі 752479,22 грн. строком на 10 місяців.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Куп'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2015 р. та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В порядку, визначеному ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що 02.02.2015 р. ДП "Куп'янське лісове господарство" до Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області подано податкові декларації, в яких позивачем самостійно визначено суму грошового зобов'язання по збору за спеціальне використання лісових ресурсів, а саме: № 9079603422 від 02.02.2015 р., сума грошового зобов'язання - 521229,58 грн.; № 9079603421 від 02.02.2015 р., сума грошового зобов'язання - 62344,80 грн.; № 9079603416 від 02.02.2015 р., сума грошового зобов'язання - 93387,40 грн.; № 9079603423 від 02.02.2015 р., сума грошового зобов'язання - 164055,35 грн.; № 9079604915 від 02.02.2015 р., сума грошового зобов'язання - 136710,05 грн.; № 9079604911 від 02.02.2015 р., сума грошового зобов'язання - 97492,58 грн.; № 9079603419 від 02.02.2015 р., сума грошового зобов'язання - 264216,25 грн.; № 9079603413 від 02.02.2015 р., сума грошового зобов'язання - 70365,70 грн.
Згідно облікової картки платника податків встановлено, що граничний строк сплати грошових зобов'язань по збору за спеціальне використання лісових ресурсів по вищезазначених податкових деклараціях настав 19.02.2015 р.
Судовим розглядом встановлено, що 02.02.2015 р. ДП "Куп'янське лісове господарство" звернулось до Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області із заявою № 02-07/81 від 02.02.2015 р. щодо надання розстрочення грошового зобов'язання по податку за використання лісових ресурсів у сумі 752479,22 грн., строк сплати якого ще не настав, на строк розстрочення 10 місяців з періодами сплати: 15.03.2015 р., 15.04.2015 р., 15.05.2015 р., 15.06.2015 р., 15.07.2015 р., 15.08.2015 р., 15.09.2015 р., 15.10.2015 р., 15.11.2015 р., 15.12.2015 р., рівними частками сплати по 75247,92 грн.
Рішенням Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області, яке оформлено листом № 1119/10/20-26-25 від 20.02.2015 р., повідомлено позивача про те, що надання позивачу розстрочення грошового зобов'язання по збору за спеціальне використання лісових ресурсів на суму 752479,22 грн. на термін 10 місяців є передчасним.
Не погодившись з рішенням Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області області позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів апеляційної інстанції зважає на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.17.1.5 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право одержувати відстрочення, розстрочення сплати податків або податковий кредит в порядку і на умовах, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст.32 Податкового кодексу України, строк сплати податку та збору може бути змінено шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк.
У відповідності до положень п. 100.1 ст.100 Податкового кодексу України, розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті129 цього Кодексу.
Згідно із пунктом 100.2 статті 100 Податкового кодексу України, платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.100.4 ст.100 Податкового кодексу України, підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Згідно п.3.1 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, для розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов'язання (податкового боргу) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені, сплату яких платник податків просить розстрочити (відстрочити), а також строк розстрочення (відстрочення) та періоди сплати. При цьому окремо зазначаються суми, строк сплати яких ще не настав, а також строк сплати яких вже минув. До заяви додається економічне обґрунтування, яке складається з: переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин, аналізу фінансового стану, графіка погашення розстрочених (відстрочених) сум, розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення.
Так, згідно п.4 Переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування такого порядку, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України, однією з обставин, що є підставою для розстрочення грошових зобов'язань є сезонний характер виробництва та/або реалізації товарів (робіт, послуг) заявника.
Відповідно до п.1. Списку сезонних робіт і сезонних галузей, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України, лісова промисловість і лісове господарство відноситься до сезонних робіт і сезонних галузей.
Згідно наявного у матеріалах справи Статуту ДП "Куп'янське лісове господарство", діяльністю позивача є ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів (а.с. 7).
Судовим розглядом встановлено, що діяльність підприємства відноситься до сезонних робіт та галузей, що є однією з підстав для надання розстрочення грошового зобов'язання відповідно до п.3.1 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем до податкової інспекції для отримання розстрочення грошового зобов'язання по податку за використання лісових ресурсів у сумі 752479,22 грн. подані: заява щодо надання розстрочення грошового зобов'язання ДП "Куп'янське лісове господарство" № 02-07/81 від 02.02.2015 р. гарантійний лист № 96 від 02.02.2015 р., перелік обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин № 02-07/82 від 02.02.2015 р., аналіз фінансового стану платника податків ДП "Куп'янське лісове господарство" № 02-07/83 від 02.02.2015 р.
Також, позивачем до податкового органу надано повний пакет документів передбачений вимогами п.3.1 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків.
Рішенням Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області, яке оформлено листом № 1119/10/20-26-25 від 20.02.2015 р. позивачу повідомлено, що надання позивачу розстрочення грошового зобов'язання по збору за спеціальне використання лісових ресурсів на суму 752479,22 грн. на термін 10 місяців є передчасним.
Відповідно до п.3.2 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, за результатами розгляду керівник (заступник керівника) органу доходів і зборів протягом 30 календарних днів з дати подання заяви: приймає рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), яке оформляється на бланку відповідного органу доходів і зборів; відмовляє платнику в розстроченні (відстроченні) у письмовій формі за відсутності підстав, наведених у пункті 3.1 цього розділу, та при недотриманні обов'язкових вимог, визначених цим Порядком.
Відповідно до п.3.1 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, підставою для розстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1235 "Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин", а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань (податкового боргу) та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Судовим розглядом встановлено, що Куп'янською ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області в рішенні № 1119/10/20-26-25 від 20.02.2015 р. зазначено лише про те, що відповідно до ст.100 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 р., Наказу Міністерства доходів і зборів України "Про затвердження Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків №574 від 10.10.2013 р., та на підставі листа ГУ Міндоходів у Харківській області № 2697/7/20-40-25-01-22 вважає передчасним надання грошового зобов'язання по збору за спеціальне використання лісових ресурсів (код 00993107) на загальну суму 752479,22 грн. на термін 10 місяців.
Судова колегія погоджується з думкою суду першої інстанції, що вказане рішення не відповідає вимогам Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, оскільки відповідно до вимог вищезазначеного порядку податковий орган повинен був прийняти рішення або про розстрочення грошового зобов'язання або про відмову у наданні розстрочення грошового зобов'язання.
Також відповідач в рішенні № 1119/10/20-26-25 від 20.02.2015 р. посилався на таку підставу щодо розгляду заяви про розстрочення грошового зобов'язання № 1119/10/20-26-25 від 20.02.2015 р. як передчасність в поданні вищезазначеної заяви, яка висвітлена в листі ГУ Міндоходів у Харківській області № 2697/7/20-40-25-01-22 від 19.02.2015 р.
Суд зазначає, що Податковий кодекс України та Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків не передбачають таку підставу для відмови у наданні розстрочення грошового зобов'язання як передчасність у надані вищезазначеного розстрочення.
Колегія суддів зазначає, що в листі № 1119/10/20-26-25 від 20.02.2015 р. Куп'янською ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області зазначено лише про передчасність надання такої заяви та не зазначено про не надання ДП "Куп'янське лісове господарство" повного економічного обґрунтування, а тому посилання представника відповідача на те, що при поданні заяви щодо розстрочення грошового зобов'язання № 02-07/81 від 02.02.2015 р., ДП "Куп'янське лісове господарство" не надало податковому органу повного економічного обґрунтування, яке є обов'язковою підставою для прийняття рішення про розстрочення чи відстрочення грошових зобов'язань є необґрунтованими.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення податкового органу, винесене у вигляді листа, є необґрунтованим, оскільки у ньому не зазначено підстав передбачених Порядком розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків для відмови у наданні розстрочення.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області прийняти рішення про задоволення заяви позивача щодо надання розстрочення грошового зобов'язання по податку за використання лісових ресурсів у сумі 752479,22 грн., суд зазначає наступне.
Розгляд заяв про розстрочення грошового зобов'язання в установленому чинним законодавством України порядку віднесено до повноважень керівника (заступника керівника) податкового органу та знаходиться поза компетенцією суду.
З урахуванням наведеного та положень ч. 2 ст. 11 КАС України, яка надає право суду вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод чи інтересів сторони, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Куп'янську ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області повторно розглянути заяву ДП "Куп'янське лісове господарство" щодо надання розстрочення грошового зобов'язання по податку за використання лісових ресурсів у сумі 752479,22 грн. строком на 10 місяців.
З урахуванням вищевикладених обставин, колегія суддів вважає, що вимоги позивача частково обґрунтовані і підлягають частковому задоволенню.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2015р. по справі № 820/1884/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бартош Н.С.
Судді Мельнікова Л.В. Донець Л.О.
Повний текст ухвали виготовлений 08.06.2015 р.