03 червня 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/194/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Скорик С.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
при секретарі Мадюді В.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 03 лютого 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У січні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні (далі Управління ПФУ в м. Херсоні) про визнання неправомірною відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання Управління ПФУ в м. Херсоні здійснити з 31 березня 2014 року перерахунок пенсії, як державному службовцю, в розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати згідно довідки виконавчого комітету Суворовської районної у м. Херсоні ради від 28 березня 2014 року № 266/О з урахуванням фактично отриманих сум.
В обґрунтування позову зазначалось, що ОСОБА_1 отримує пенсію згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Позивач звернувся до Управління ПФУ в м. Херсоні із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати від 28 березня 2014 року № 266/О, проте відповідачем відмовлено у зазначеному перерахунку. На думку позивача, дії відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації є протиправними.
Постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 03 лютого 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірною відмову відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу та зобов'язано Управління ПФУ в м. Херсоні провести з 31 березня 2014 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80 % від заробітку з урахуванням зазначених у виданій 28 березня 2014 року виконавчим комітетом Суворовської районної у м. Херсоні ради довідці № 266/О сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії, та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, в. о. начальника Управління ПФУ в м. Херсоні в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, а саме положення ст. ст. 33 та 37 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 щодо обчислення пенсії державним службовцям. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В запереченнях на апеляційну скаргу позивач просить залишити оскаржене судове рішення без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, виступ позивача про залишення постанови суду першої інстанції без змін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність її часткового задоволення.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 80 відсотків заробітної плати.
У листопаді 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Управління ПФУ в м. Херсоні із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених в довідці від 28 березня 2014 року за № 226/О.
Рішенням відповідача від 05 грудня 2014 року за № 72 позивачу відмовлено у такому перерахунку.
Обставини справи сторонами не оспорюються.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції обґрунтовано послався на Закон України «Про державну службу» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) особам, які мають право на пенсію за цим Законом, пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На підставі ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 названого Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11. Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України такий висновок Верховного Суду України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
На підставі викладеного, висновок суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням допомоги на оздоровлення та індексації, як складових частин заробітної плати, є правильним.
Проте, зобов'язуючи Управління ПФУ в м. Херсоні здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням всіх виплат, згідно довідки виконавчого комітету Суворовської районної у м. Херсоні ради від 28 березня 2014 року № 266/О, починаючи з 31 березня 2014 року, районний суд не прийняв до уваги вимоги статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Так, відповідно до ч. 4 ст. 45 названого Закону перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених в довідці від 28 березня 2014 року № 266/О, ОСОБА_1 звернувся до відповідача лише 28 листопада 2014 року.
Таким чином, з урахуванням наведених вище положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії підлягають задоволенню з 01 грудня 2014 року.
Оскільки судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення вимог позивача.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні задовольнити частково.
Постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 03 лютого 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 05 грудня 2014 року № 72 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок та виплату недоплаченої частини пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80 % заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, згідно довідки виконавчого комітету Суворовської районної у м. Херсоні ради від 28 березня 2014 року № 266/О про складові заробітної плати, починаючи з 01 грудня 2014 року.
В іншій частині відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст постанови складено 08 червня 2015 року.
Головуючий: О.С. Золотніков
Судді: Ю.В. Осіпов
В.О. Скрипченко