03 червня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/4303/14
Категорія: 5 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження у зв'язку з неявкою сторін в судове засідання апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська правова компанія» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2014 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська правова компанія» до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області та Першого заступника Міністра інфраструктури України Маліна Олександра Львовича про визнання протиправними дій, -
У липні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «Одеська правова компанія» (далі ТОВ «Одеська правова компанія») звернулось до суду з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області (далі Регіональне відділення ФДМ України по Одеській області) та Першого заступника Міністра інфраструктури України Маліна О.Л. про визнання протиправними дій Регіонального відділення ФДМ України по Одеській області щодо підготовки додаткових умов конкурсу та скасування конкурсу, який повинен був відбутися 16 липня 2014 року, а також визнання протиправними дій Першого заступника Міністра інфраструктури України Маліна О.Л. щодо підготовки додаткових умов конкурсу та підписання листа з проханням скасувати конкурс на право оренди державного майна, який повинен був відбутися 16 липня 2014 року.
В обґрунтування позову зазначалось, що для участі в конкурсі на право оренди державного майна, що обліковується на балансі ДП «Ренійський морський торгівельний порт», а саме: нежитлових приміщень критого вантажного складу № 6, інв. № 899, реєстровий № 01125809.1.ГЯШТОЯ175, площею 8103 кв. м. за адресою: вул. Дунайська, 88, м. Рені, Одеська область, який повинен був відбутися 16 липня 2014 року, позивачем було підготовлено та подано до Регіонального відділення ФДМ України по Одеській області низку документів, які є необхідними для допуску учасника до конкурсу на право оренди державного майна. Проте, листом від 16 липня 2014 року за № 11-10-03494 Регіональним відділенням ФДМ України по Одеській області повідомлено позивача про скасування проведення конкурсу на прохання Міністерства інфраструктури України, у зв'язку з підготовкою додаткових умов надання в оренду об'єкта державної власності. На думку позивача, дії Регіонального відділення ФДМ України по Одеській області суперечать вимогам Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 906. Крім того, позивач зазначає, що дії Першого заступника Міністра інфраструктури України Маліна О.Л. щодо особистого прийняття відповідного рішення про розробку додаткових умов конкурсу та скасування його, а також викладення цього рішення у формі листа, є протиправними та такими, що не відповідають вимогам Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12 травня 2011 року № 581/2011.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2014 року у задоволенні позовних вимог ТОВ «Одеська правова компанія» відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, директор ТОВ «Одеська правова компанія» в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, а також порушено норми матеріального та процесуального права, а саме вимоги Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст. ст. 70, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 906, та постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20 травня 2013 року № 7. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про задоволення вимог позивача.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність її часткового задоволення.
Судом встановлено, що 25 червня 2014 року в газеті «Відомості приватизації» опубліковано оголошення про проведення конкурсу на право укладення договору оренди державного майна, а саме нежитлових приміщень критого вантажного складу № 6, інв. № 899, реєстровий № 01125809.1.ГЯШТОЯ175, площею 8103 кв. м. за адресою: вул. Дунайська, 88, м. Рені, Одеська область. В оголошені розміщена інформація про основні умови конкурсу та щодо матеріалів, які необхідно подати претенденту для участі в конкурсі (а. с. 10).
Листом Регіонального відділення ФДМ України по Одеській області від 04 липня 2014 року за № 11-10-03205 повідомлено ТОВ «Одеська правова компанія» про проведення названого конкурсу на право оренди державного нерухомого майна 16 липня 2014 року.
Для участі у конкурсі позивачем подано до Регіонального відділення ФДМ України по Одеській області необхідні матеріали та документи.
Листом від 16 липня 2014 року за № 11-10-03494 Регіональним відділенням ФДМ України по Одеській області повідомлено позивача про перенесення проведення конкурсу на прохання Міністерства інфраструктури України, у зв'язку з підготовкою додаткових умов надання в оренду об'єкта державної власності.
Відмовляючи ТОВ «Одеська правова компанія» у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідачів вчинені в межах наданих їм повноважень, з метою захисту прав та майнових інтересів держави, та направлені на забезпечення більш ефективного управління державним майном. При цьому проведення конкурсу було лише перенесено на більш пізніший строк.
Проте, з висновком суду першої інстанції про повну відмову у задоволенні вимог позивача погодитись не можна.
Так, відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань надають орендодавцям об'єктів державної власності згоду на оренду державного майна і пропозиції щодо умов договору оренди, які мають забезпечувати ефективне використання орендованого майна та здійснення на орендованих підприємствах технічної політики в контексті завдань галузі.
Згідно ч. 6 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» для об'єктів, що перебувають у державній власності, порядок проведення конкурсу визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 906 затверджено Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна.
Пунктом 1 названого Порядку встановлено, що цей Порядок визначає процедуру проведення конкурсу на право оренди державного майна, зокрема цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), нерухомого майна (будівель, споруд, нежитлових приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває у державній власності.
На підставі пунктів 2 та 4 Порядку конкурс на право оренди об'єкта оголошується орендодавцем. Оголошення про конкурс щодо цілісних майнових комплексів підприємств, організацій, їх структурних підрозділів та нерухомого майна площею 100 кв. метрів і більше або такого, що перебуває на балансі морського, річкового порту, аеропорту, публікується в газеті «Відомості приватизації» та за рішенням орендодавця в інших виданнях. Оголошення щодо інших об'єктів розміщуються в газеті «Відомості приватизації» та/або в республіканських Автономної Республіки Крим, обласних, міських у мм. Києві і Севастополі виданнях за місцем розташування об'єктів оренди. Оголошення про конкурс також оприлюднюється на веб-сайтах орендодавців.
Відповідно до п. 5 названого вище Порядку орендодавець не має права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс.
Як встановлено матеріалами справи, в газеті «Відомості приватизації» від 25 червня 2014 року опубліковано оголошення про проведення конкурсу на право укладення договору оренди державного майна, а саме нежитлових приміщень критого вантажного складу № 6, інв. № 899, реєстровий № 01125809.1.ГЯШТОЯ175, площею 8103 кв. м. за адресою: вул. Дунайська, 88, м. Рені, Одеська область. В оголошені розміщена інформація про основні умови конкурсу та щодо матеріалів, які необхідно подати претенденту для участі в конкурсі (а. с. 10).
Листом від 04 липня 2014 року за № 11-10-03205 Регіональне відділення ФДМ України по Одеській області повідомило позивача про проведення вказаного конкурсу 16 липня 2014 року (а. с. 7-8).
Як зазначено позивачем в адміністративному позові і в апеляційній скарзі, та не заперечується відповідачами, на виконання Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна ТОВ «Одеська правова компанія» було підготовлено та подано до Регіонального відділення ФДМ України по Одеській області необхідні матеріали та документи.
Матеріалами справи також встановлено, що листом від 16 липня 2014 року за № 11-10-03494 Регіональним відділенням ФДМ України по Одеській області повідомлено позивача про перенесення проведення конкурсу на прохання Міністерства інфраструктури України, у зв'язку з підготовкою додаткових умов надання в оренду об'єкта державної власності (а. с. 9).
Таким чином, Регіональним відділенням ФДМ України по Одеській області перенесено проведення конкурсу з метою підготовки додаткових умов конкурсу, що суперечить наведеним вище положенням п. 5 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна.
За таких даних, апеляційний суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ТОВ «Одеська правова компанія» в частині визнання протиправними дій відповідача щодо перенесення проведення конкурсу на право оренди державного майна у зв'язку з підготовкою додаткових умов конкурсу.
При цьому апеляційний суд знаходить обґрунтованим висновок суду першої інстанції саме про перенесення конкурсу Регіональним відділенням ФДМ України по Одеській області, а не про його скасування, як вказує позивач.
Суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «Одеська правова компанія» в частині визнання протиправними дій Першого заступника Міністра інфраструктури України Маліна О.Л. щодо підготовки додаткових умов конкурсу та підписання листа з проханням скасувати конкурс на право оренди державного майна, який повинен був відбутися 16 липня 2014 року, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За змістом наведеної норми процесуального права, обов'язковою умовою для задоволення позовних вимог юридичної особи є встановлення судом факту порушення прав та інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин.
Проте, названий лист Першого заступника Міністра інфраструктури України Маліна О.Л. адресований виключно Регіональному відділенню ФДМ України по Одеській області, безпосередньо не скасовує конкурс та не переносить термін його проведення, а тому не порушує прав та інтересів ТОВ «Одеська правова компанія», що виключає можливість задоволення вимог позивача в цій частині.
Оскільки висновки суду першої інстанції частково не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи в частини заявлених позовних вимог, постановлене судове рішення на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення вимог позивача.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська правова компанія» задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2014 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська правова компанія» задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області щодо перенесення проведення конкурсу на право укладення договору оренди державного майна, а саме нежитлових приміщень критого вантажного складу № 6, інв. № 899, реєстровий № 01125809.1.ГЯШТОЯ175, площею 8103 кв. м. за адресою: вул. Дунайська, 88, м. Рені, Одеська область, у зв'язку з підготовкою додаткових умов конкурсу.
В іншій частині відмовити товариству з обмеженою відповідальністю «Одеська правова компанія» у задоволенні позовних вимог.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: О.С. Золотніков
Судді: Ю.В. Осіпов
В.О. Скрипченко