Справа № 161/6466/15-а
Провадження № 2-а/161/228/15
08 червня 2015 року м.Луцьк
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Подзіров А.О., розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду міста Луцьк справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про зобов'язання вчинити дії, -
позивач звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з 30.04.2013 року їй призначено пенсію згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 3 635,71 грн. з розрахунку 80 % заробітної плати.
При обчисленні розміру її пенсії відповідачем не враховано сум: матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
24.03.2015 року позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади.
Проте, листом від 01.04.2015 року за № 209/К-01 відповідач відмовив позивачу в проведенні зазначеного перерахунку мотивуючи тим, що чинним законодавством не передбачено врахування зазначених виплат за період з 01.04.2011 р. по 31.03.2013 р. при обчисленні пенсії.
Позивач вважає, що не включаючи до розрахунку пенсії вищевказаних надбавок, відповідач порушив її права.
Просить суд, визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області щодо відмови у перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з включенням до заробітку сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 24 лютого 2003 року № 212 «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків», з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії, відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 відсотків середньомісячної заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 28.10.2014 року.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.
Позивач в судове засідання не з'явився.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, подала суду заяву, в якій просить справу слухати у її відсутності. Крім того, подала суду письмові заперечення та просила в позові відмовити.
Оскільки всі особи, які беруть участь у розгляді справи, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, судовий розгляд справи було здійснено в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ст. 122 ч. 4 КАС України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 30.04.2013 року призначено пенсію згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 3 635,71 грн. з розрахунку 80 % заробітної плати.
З довідки № 19.8-21/719 від 29.04.2013 року Департаменту житлово-комунального господарства вбачається, що позивачу за період з 01.04.2011 року по 31.12.2012 року виплачено індексацію в розмірі - 2706,09 грн., матеріальну допомогу в розмірі - 13968,29 грн., грошову винагороду за сумлінну безперервну працю - 20787,80 грн. та за період з 01.01.2013 року по 31.03.2013 року виплачено індексацію в розмірі - 245,48 грн. та матеріальну допомогу в розмірі - 5098,30 грн. (а.с. 9- 10).
В розрахунок для обчислення пенсії відповідачем не було включено матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади на вказані вище суми.
24.03.2015 року позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади.
Проте, листом від 01.04.2015 року № 209/К-01 відповідач відмовив позивачу в проведенні зазначеного перерахунку мотивуючи тим, що чинним законодавством не передбачено врахування зазначених виплат при обчисленні пенсії (а.с. 6-7).
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Беручи до уваги вищевикладені правові норми, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно ч. 1 ст.66 Закону України № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В силу статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В даному випадку при вирішенні спірних правовідносин перевагу у застосуванні мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", які до спірних правовідносин є загальними.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, яка з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України "Про оплату праці").
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" враховуються при обчисленні пенсій.
Тому, при перерахунку пенсії позивачу повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
А тому, доводи апелянта, про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру пенсії, є безпідставними.
Суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та грошова винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Керуючись ст.ст. 184, 195, 196, 198 ч. 1 п. 3, 202 п. 4, 205 ч. 2, 207, 211, 212, 254 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області щодо відмови у перерахунку призначеної Коленді Надії Михайлівні пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, та грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області провести Коленді Надії Михайлівні перерахунок пенсії, відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 відсотків середньомісячної заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади з 26.10.2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя
Луцького міськрайонного суду А.О.Подзіров