26 травня 2015 р.
Справа № 876/2390/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Качмара В.Я.,
суддів - Гінди О.М., Курильця А.Р.,
за участі секретаря - Ратушної М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби (правонаступник Державна податкова інспекція у Галицькому районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області) на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 січня 2013 року в справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівська ізоляторна компанія» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,
В листопаді 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівська ізоляторна компанія» (далі - ТОВ) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби (далі - ДПІ) в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (далі - ППР) від 01.11.2012 №0000422341.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне ППР прийнято з порушенням норм законодавства, оскільки право позивача на формування податкового кредиту та бюджетне відшкодування підтверджується усіма необхідними первинними документами, а висновки відповідача стосовно безтоварності (нереальності, нікчемності) господарських операцій позивача з контрагентом Товариством з обмеженою відповідальністю «Денза» (далі - ТОВ-2), у зв'язку із не підтвердженням господарської діяльності останнього, є необґрунтованими та не підтвердженими доказами. На підтвердження розміру бюджетного відшкодування позивачем під час проведення перевірки були надані всі первинні документи, які відповідачем належним чином не взяті до уваги.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11 січня 2013 року в справі №2а-9830/12/1370 заявлений позов задоволено.
Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржила ДПІ, яка покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. У поданій апеляційній скарзі вказує, що перевіркою ТОВ-2 було встановлено відсутність такого за місцезнаходженням, а також неможливість виконання ним господарської діяльності, що в свою чергу свідчить про фіктивність (нереальність) господарських операцій позивача із таким, а відтак і безпідставне формування податкового кредиту в грудні 2011 року по вказаному контрагенту ТОВ.
Позивач у письмовому запереченні вважає постанову суду першої інстанції обґрунтованою, прийняту з врахуванням всіх обставини справи та такою, що відповідає нормам матеріального та процесуального права. Просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що право позивача на бюджетне відшкодування підтверджене всіма необхідними та достатніми первинними документами, які стверджують реальність та товарність його господарських операцій із вказаним контрагентом. Висновки податкового органу викладені в акті перевірки не відповідають дійсності та не підтверджені належними та допустимими доказами.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам справи та є вірними з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ТОВ зареєстроване Департаментом економічної політики та ресурсів Львівської міської ради 19.12.2001, взято на податковий облік в органах державної податкової служби 05.04.2000, 30.03.2009 йому видано чергове свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість (далі - ПДВ). Основними видами його діяльності є електроізоляційна промисловість, автомобільне господарство, діяльність автомобільного вантажного транспорту, виробництво та оброблення інших скляних виробів (а.с.10-11).
На підставі акта від 15.10.2012 №1282/22-40/30823262 (далі - Акт) документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаєморозрахунках із Державним підприємством «Науково-дослідний інститут високих напруг» за березень 2010 року, ТОВ-2 за грудень 2011 року, Малим приватним підприємством «Аріанда» за березень 2012 року, Товариством з обмеженою відповідальністю «Азалія-тур» за листопад 2011 року, Товариством з обмеженою відповідальністю «Форте алта Україна» за листопад-грудень 2010 року, Товариством з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів» за березень 2010 року, податковим органом було встановлено порушення позивачем вимог:
пунктів 198.2, 198.3, п.198.6 ст.198, п.200.4 ст.200 ПК України в частині завищення податкового кредиту по податку на додану вартість (далі - ПДВ) у періоді, що перевірявся на загальну суму 7221,67грн по взаєморозрахунках із ТОВ-2, в тому числі за грудень 2011 року на суму 7221,67грн, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування за січень 2012 року на вказану суму (а.с.18).
Під час перевірки відповідач надав оцінку взаємовідносинам позивача з його контрагентом використавши при цьому акти перевірок такого, дані інформатизованих систем, та зробивши висновки про безтоварність (фіктивність, нереальність) господарських операцій між ними.
01.11.2012 відповідачем на підставі вказаного Акта прийнято спірне ППР №0000422341, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 7221,67грн (за січень 2012 року), нараховано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у розмірі 1805,42грн (а.с.7).
Не погодившись із таким ППР відповідача, ТОВ звернулось до адміністративного суду із цим позовом.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно зі ст.92 Основного Закону виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.
За змістом пп.14.1.18, пп.14.1.181 п.14.1 ст.14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу, а бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно пп.а) п.198.1 ст.198 цього ж Кодексу право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
За змістом п.198.3 ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст.39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1 ст.193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, плаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст.201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п.201.11 ст.201 цього Кодексу (п.198.6 ст.198 ПК України).
За змістом п.200.1-п.200.4 цього ж Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п.200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з п.201.10 ст.201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Судова практика вирішення податкових спорів виходить з презумпції добросовісності платника, яка презюмує економічну виправданість дій платника, що мають своїм наслідком отримання податкової вигоди, та достовірність відомостей у бухгалтерській та податковій звітності платника.
Доводи ж податкового органу про отримання платником необґрунтованої податкової вигоди мають ґрунтуватись на сукупності доказів, що безспірно підтверджують існування обставин, які виключають право платника, зокрема, на формування податкового кредиту.
Так, у разі, якщо дії платника податків свідчать про його добросовісність, а вчинені ним господарські операції, не викликають сумніву у їх реальності та відповідності дійсному економічному змісту, для підтвердження права на податковий кредит та/або бюджетне відшкодування достатньо наявності належним чином оформлених документів, зокрема, податкових накладних.
Таким чином, право платника на формування податкового кредиту залежить від дотримання ним наступних вимог, а саме - реальне придбання товарів, робіт (послуг) з господарською метою та наявність податкової накладної, оформленої з дотриманням вимог п.201.1 ст.201 ПК України. При цьому наведені вимоги законодавства передбачають не лише наявність усіх обов'язкових реквізитів, але й достовірність відомостей, що містяться у них.
На правильність наведеного вказує і правовий висновок сформульований Верховним Судом України у постанові від 27 березня 2012 року в справі №21-737во10 про те, що надання податковому органу належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо податковий орган не встановив та не довів, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладення нікчемних правочинів або коли відомості ґрунтуються на інших документах, недійсність даних в яких установлена судом.
Реальність, товарність господарських операцій між позивачем та його контрагентом ТОВ підтверджена: договором від 02.11.2011 №ЛИ0211 та додатками до нього №№2, 3, специфікацією на поставку та монтаж скляних перегородок, видатковою накладною, актом здачі-прийняття робіт (надання послуг), податковими накладними, реєстром виданих та отриманих податкових накладних, договором суборенди від 01.07.2011 №05-СА-11 (далі - Договір суборенди) та актом приймання-передачі до нього, додатковою угодою до договору суборенди, фотографіями виконаних робіт, листами ТОВ та ТОВ-2, (а.с.26-41, 55-55, 64, 78-80).
Суми ПДВ 7221,67грн, сплачені в ціні придбаного, відповідно до податкової накладної від 16.12.2011 №821 (а.с.35) у ТОВ-2 товару, включені до розрахунку бюджетного відшкодування, податкової декларації з ПДВ за січень 2012 року.
Вказані первинні документи були повно, всебічно та належним чином проаналізовані судом першої інстанції та їм надана відповідна оцінка.
Такі були об'єктивно розцінені цим судом як належне документальне підтвердження реального характеру спірних операцій між позивачем та його контрагентом.
Жодних зауважень щодо таких первинних документів податковим органом не висловлювалось.
Судом першої інстанції також враховано ту обставину, що придбані позивачем у контрагента товари використані ним у своїй господарській діяльності - ТОВ у відповідності до Договору суборенди здійснювало монтаж скляних перегородок для офісних приміщень, які у нього орендує Товариство з обмеженою відповідальністю «Естейт стандарт лімітед», що підтверджено належними первинними документами (а.с.37).
Вказані вище письмові докази свідчать про використання позивачем в оподатковуваних операціях у межах своєї господарської діяльності робіт придбаних у контрагента, та спростовують твердження відповідача про безтоварність господарських операцій із ТОВ-2.
Більше того, виконані роботи та поставка відповідних матеріалів, додатково підтверджуються наявними в матеріалах справи фотографіями (а.с.64), реальність яких відповідачем не спростовується та не заперечувалась.
ТОВ-2 на час укладення вказаного договору від 02.11.2011 №ЛИ0211 та його виконання було належним чином зареєстрованою юридичною особою та платником ПДВ і мало право на випуск податкових накладних. Крім того, таке належним чином задекларувало податкові зобов'язання з ПДВ у господарських операціях з позивачем (а.с.70).
Таким чином, добросовісність та обачність позивача по згаданих господарських операціях підтверджується тим, що ним була зібрана оприлюднена інформація, яка б вказувала на недобросовісність його контрагентів.
Доказів участі ТОВ разом із вказаним контрагентом у схемі транзитного руху коштів податковим органом не представлено.
Як вбачається із висновків Акта відповідачем надавався аналіз реальності здійснення господарської діяльності позивача у співвідношенні з господарською діяльності ТОВ-2 виключно на підставі висновків акта про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ-2 від 26.07.2012 №2785/22-2/31811682 (а.с.68-73), де зроблено висновки, що господарські операції ТОВ-2 із контрагентами-постачальниками, є нереальні(фіктивні).
Між тим, відповідні висновки зазначеного акту про неможливість проведення зустрічної звірки були в основному сформульовані у зв'язку із тим, що платником податків не представлено до перевірки жодних первинних документів (у зв'язку із не встановленням його місцезнаходження), щодо здійснення господарських операцій за відповідні періоди, в т.ч і по взаємовідносинах із ТОВ. Водночас, відповідні первинні документи по взаємовідносинах між ТОВ-2 та ТОВ є в наявності в останнього, представлені ним до перевірки та подані в суді першої інстанції.
При цьому слід також вказати, що відсутність ТОВ-2 за місцезнаходженням було виявлено податковим органом в липні 2012 року, однак господарські відносини між таким та позивачем були завершені у зв'язку із виконанням відповідного договору ще в січні 2012 року.
Апеляційний суд зазначає, що в силу закону отримання податковим органом акту перевірки, довідки зустрічної звірки або акту про неможливість проведення зустрічної звірки, в яких викладені висновки про наявність ознак фіктивної господарської діяльності, відсутність факту реального вчинення господарських операцій, вчинення контрагентом платника податків нікчемного правочину або відображення в звітності показників господарських операцій, які фактично не відбулись, не звільняє такий податковий орган від виконання обов'язку по самостійному встановленню та доведенню факту вчинення платником податків порушення закону, акт перевірки контрагента або акт про неможливість проведення зустрічної звірки тощо, не має преюдиціального значення при розгляді справи судом та не є документом, що достовірно та безсумнівно підтверджують обставини фактичної дійсності.
Крім того, зазначені відповідачем обставини не є підставою для позбавлення платника податку права на формування податкового кредиту та бюджетне відшкодування у випадку, коли останній виконав усі передбачені законом умови стосовно отримання такого права та має необхідні документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту. Адже, ПК України не ставить право платника ПДВ на податковий кредит в залежність від дій або бездіяльності його контрагентів чи відсутності їх за місцезнаходженням, так само відсутності у контрагентів основних фондів, кваліфікованого персоналу тощо. І в разі порушення контрагентом податкової дисципліни відповідальність та негативні наслідки мають настати саме для цієї особи, оскільки позивач та його контрагент є окремими суб'єктами господарювання зі статусом юридичної особи, окремими платниками ПДВ, кожен з яких має свої межі юридичної відповідальності, яка є індивідуальною, виходячи з вимог ст.61 Конституції України.
Відносини між учасниками попередніх ланцюгів постачань товарів та послуг не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції, вчиненої між останнім у ланцюгу постачань платником податків та його безпосереднім контрагентом.
Чинне законодавство України не ставить в залежність виникнення у платника ПДВ права на податковий кредит від дотримання вимог податкового законодавства іншим суб'єктом господарювання, зокрема, тим, який не був постачальником товарів(послуг), на вартість яких нарахований ПДВ, що включений платником податку до податкового кредиту.
Верховний Суд України у постанові від 31 січня 2011 року в справі №21-47а10 прийшов до висновку, що якщо контрагент не виконав свого зобов'язання щодо сплати податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме для цієї особи. Зазначені обставини не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування ПДВ у випадку, коли останній виконав усі передбачені законом умови стосовно отримання такого відшкодування та має необхідні документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
Практика Європейського Суду з прав людини також підтверджує такий підхід до вирішення податкових спорів. Зокрема, у рішенні від 22 січня 2009 року по справі «БУЛВЕС» АД проти Болгарії» (заява №3991/03) цей суд зазначив, що платник податку не повинен нести наслідків невиконання постачальником його зобов'язань зі сплати податку і в результаті сплачувати ПДВ другий раз, а також сплачувати пеню. На думку Суду, такі вимоги стали надмірним тягарем для платника податку, що порушило справедливий баланс, який повинен підтримуватися між вимогами суспільного інтересу та вимогами захисту права власності.
Додатково слід вказати, що відповідачем уже проводилась перевірка ТОВ з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок підприємства за січень 2012 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в грудні 2011 року, за результатами якої було складено довідку від 15.03.2012 №1145/23-409/30823262 (а.с.44-49), оскільки жодних порушень не було виявлено.
Відтак, необхідно погодитися з висновком суду першої інстанції про те, що позивачем та його контрагентом виконані договірні зобов'язання, податкові накладні оформлені у відповідності до вимог діючого законодавства, а тому у позивача були всі підстави для формування податкового кредиту та, як наслідок, право на бюджетне відшкодування за січень 2012 року в сумі 7221,67грн.
Апеляційний суд акцентує увагу на тому, що відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Такий підхід також узгоджується з практикою ЄСПЛ. Так, у п.110 рішення від 23 липня 2002 року в справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку. Доводи апелянта висновків суду не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 січня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.Я. Качмар
Суддя О.М. Гінда
Суддя А.Р. Курилець