Постанова від 22.11.2010 по справі 14388/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" листопада 2010 р. справа № 2а-402/10

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Лукманової О.М. Дадим Ю.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя

на постанову Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 15 лютого 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та про оскарження бездіяльності Управління Пенсійного Фонду України і здійснення перерахунку та виплати недоплаченої щомісячної суми допомоги “Дітям війни”, -

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2009 року позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя, в якому просив суд визнати відмову відповідача щодо виплати щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком -протиправною, зобов'язати відповідача здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та забезпечити її виплату за 2006-2008 року в сумі 3891,90грн.

Відповідач проти позову заперечував та просив застосувати положення ч.1 ст.100 КАС України.

Постановою Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 15 лютого 2010 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково. Визнано неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” та ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та провести відповідні виплати за 2008 рік - з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав на нього апеляційну скаргу, в якій просив суд скасувати постанову Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 15 лютого 2010 року, оскільки вона ухвалена з порушенням норм матеріального права. Обґрунтовував свої вимоги тим, що механізм розрахунку підвищення пенсії, передбаченого ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, не визначений на законодавчому рівні, не вказано, яким саме органом, за рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку він здійснюється. Посилались на неможливість застосування до даних правовідносин положень ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач заперечень на апеляційну скаргу до суду не подавав. Крім того, позивачем постанова суду не оскаржувалась.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. При цьому, як передбачено даною статтею, суд апеляційної інстанції може вийти лише за межі доводів апеляційної скарги, але не за межі самої апеляційної скарги, що не є тотожними поняттями.

Таким чином, апеляційним судом переглядається постанова суду лише в частині задоволених позовних вимог. Що ж стосується відмовлених позовних вимог, то у зв'язку з не оскарженням постанови суду в цій частині жодною із сторін, відповідно до діючого законодавства, постанова суду першої інстанції у цій частині не переглядається.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1, відповідно до положень абз.1 ч.1 ст.1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, має статус дитини війни, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією пенсійного посвідчення серії АВ №100359 з відповідною відміткою в ньому (а.с.7).

Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції вірно виходив з того, що згідно ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано неконституційним положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28 грудня 2007 року щодо викладення положень ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” в новій редакції.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, з 22 травня 2008 року вихідним критерієм обрахунку підвищення пенсії дітям війни виступав мінімальний розмір пенсії за віком, який, відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вираховувався, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а саме : у 2008 році - статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ".

Відповідно до статті 58 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Отже, право на підвищення до пенсії у розмірі, що передбачений статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у 2008 році у позивача виникло з 22 травня 2008 року, а тому відповідач повинен був здійснити перерахунок та виплатити щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 відповідно до чинного законодавства, починаючи з 22 травня 2008 року.

Проте, Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя після 22.05.2008 року відповідне підвищення пенсії ОСОБА_1 як “дитині війни” здійснено не було, що свідчить про неправомірність дій відповідача.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність застосування положень ч.1 ст. 100 КАС України, оскільки пропуск річного строку є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає відповідач. Позивачка в цій частині постанову суду не оскаржила.

Разом з тим, суд першої інстанції, дійшовши висновку про застосування положень ч.1 ст. 100 КАС України, у резолютивній частині постанови безпідставно зобов'язав відповідача здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії позивачці з 22 травня 2008 року, в той час, як позивачка звернулася до суду з позовом 14 грудня 2009 року.

Вказане дає підстави суду апеляційної інстанції постанову суду першої інстанції змінити, зазначивши початкову дату зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії -з 14 грудня 2008 року.

Оскільки пенсія позивачу призначена довічно, після 22 травня 2008 року змін до ст.. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” на законодавчому рівні не вносилось, відповідач так і не проводить нарахування позивачу підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, колегія суддів не вбачає підстав для обмеження проведення відповідного нарахування підвищення до пенсії певним строком.

Відносно інших доводів апелянта, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку підвищення пенсії, яке передбачено статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, який вираховується, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законами про Державний бюджет України на певний рік, а не розмір, що установлений постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", на яку міститься посилання в апеляційній скарзі.

Згідно до п.2 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року № 1261, Пенсійний фонд України організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією, узагальнює практику законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції з питань вдосконалення цього законодавства і в установленому порядку вносить їх на розгляд Міністерства праці та соціальної політики.

Отже, посилання апелянта на відсутність встановленого на законодавчому рівні механізму визначення розміру мінімальної пенсії за віком, що застосовується при обчисленні підвищення до пенсії особам, яким встановлено статус “дитина війни”, визнається колегією суддів безпідставним, і не звільняє суб'єкта владних повноважень, а саме, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя, діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України, і ні в якому разі не є підставою для обмеження законних прав, встановлених ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” для цієї категорії осіб.

Доводи апеляційної скарги відповідача стосовно того, що відповідно до вимог ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком як розрахункова величина застосовується лише до правовідносин, що регулюються цим законом, і до такої категорії громадян як “діти війни” не застосовується, а згідно ст. 7 Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій “дітей війни” здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, і Пенсійний фонд України не повинен нести відповідальність за позовами вказаної категорії громадян -є хибними та спростовані вищенаведеними висновками.

Керуючись п.2 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст. 201, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя -задовольнити частково.

Постанову Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 15 лютого 2010 року - змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини в наступній редакції:

«Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоотримані суми щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком,, передбаченого ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 14 грудня 2008 року до внесення змін в законодавстві в ст.. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" , з урахуванням при цьому норм ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за мінусом раніше отриманих сум за цей період»

В решті постанову Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 15 лютого 2010 року -залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: О.М. Лукманова

Суддя: Ю.М. Дадим